Napojení na stěnu (podlahové lišty, fabióny, sokly)

Důležitý prvek každé místnosti je způsob napojení podlahy na stěnu. Proto je důležité zvolit moderní podlahové lišty nebo sokly.

Podlahová soklová lišta

Druhy podlahových lišt

Každá lišta je jiná, a aby co nejlépe splnila svůj účel, bylo vyvinuto několik typů. Jsou to tyto typy:

Soklové lišty

Soklové lišty zakrývají nedokonalosti v místech, kde se podlaha napojuje na zeď. Zakrývají tak štěrbiny, které se vytvoří, když podlaha nedoléhá těsně.

Soklové lišty mají kromě estetické také praktickou funkci. Díky soklové liště se pod podlahu nedostane vlhkost a snižuje také možnost mechanického poškození. Má také další výhodu a to takovou, že je možné za ni schovat kabely, které tak nehyzdí váš domov.

Přechodové lišty

Přechodové lišty řeší zase problémy a nerovnosti mezi různými typy podlah. Zamaskují nepěkný přechod a navíc sníží riziko zakopnutí, například kvůli jiné výšce. Pro výrobu těchto lišt se používá nejčastěji hliník, který je upravován tak, aby byl odolný vůči většímu mechanickému poškození. Takto upravená lišta je velmi zatěžovaným bodem v domácnosti, a dá se přišroubovat nebo přilepit.

Schodové lišty

Schodové lišty, jak už sám název napovídá, se umisťují na schody. Dělá se to hned z několika důvodů. Prvním je to, že hrany schodů jsou docela dost zatěžované. Dále když chcete schody pokrýt např. kobercem nebo linem, tak schodové lišty pomáhají tyto udržet na místě. No a za zmínku stojí ještě protiskluzové schodové lišty, které eliminují riziko pádu ze schodů uklouznutím.

Rohové lišty

Rohové lišty se umisťují do všech míst, kde něco tvoří roh. Může to být např. parapet, zeď, přechod mezi futry a zdí apod. Na takových místech není v žádném případě dobré, aby se něco, hlavně voda, dostalo do spár mezi povrchy. Použitím rohových lišt se toto riziko minimalizuje a také se jimi mohou zakrýt nedokonalosti na takovém přechodu.

Jak polahovou lištu vybírat?

Při výběru lišt postupujte takto:

  • Účel - proč chcete lištu umístit? Máte na ni určité speciální požadavky, nebo jen kvůli vizuálnímu efektu? Při volbě materiálu a tvaru se rozhoduje, zda má lišta chránit určitou část před nějakým nepříznivým vlivem nebo zda za ní povedou kabely. O tom všem popřemýšlejte.
     
  • Umístění – podle něj vybírejte typ lišty, jak je uvedeno výše.
     
  • Doplňky – souvisí opět s umístěním. Pokud je v místě např. zásuvka, musí se to samozřejmě vyřešit a od toho jsou právě doplňky k podlahovým lištám. Jedná se např. o prostor pro kabely apod.
     
  • Druh podlahy - typ lišty si můžete zvolit také podle druhu podlahy. Jiné lišty jsou na plovoucí podlahu a jiné zase na dřevěnou
     
  • Upevnění – pečlivě si promyslete, zda chcete lišty lepit, nebo šroubovat. Šroubování je sice spolehlivější, ale zase nevratný krok, protože se tím podlaha poškodí.

Druhy podlahových soklů

V dnešní době jsou na podlaze umístěny všechny možné druhy soklů. Liší se výrobcem a pořizovací cenou. Druhy podstavců se také liší výrobním materiálem, barvivem, typem zařízení a jeho vlastnostmi. Všechny jsou určeny k mnoha funkcím.

Mezi nejdůležitější patří tyto:

  • Podlahovým soklem snadno zakryjete mezeru v blízkosti stěn, a tím se dosáhne atraktivity podlahové krytiny a ochrany před prachem, vlhkosti a jinými nečistotami.
  • Pokud zvolíte správný podlahový sokl, tak bude pomáhat kombinovat barvy nátěrů na stěnách a podlaze. Bez tohoto prvku se poměrně obtížně vytvoří interiér.

Druhy soklu

Níže jsou uvedeny hlavní typy základní desky.

Dřevěné základní desky

Dřevěné desky jsou tradiční typ soklových lišt, které se používají především po instalaci parket nebo laminátu. Nejčastějším materiálem pro výrobu těchto produktů je smrk nebo borovice. Jejich přední strana je dýhovaná jednou z cenných dřevin.

Pevnost a dlouhá životnost jsou hlavní kladné vlastnosti těchto druhů soklů pro podlahy. Nevýhodou naopak je, že pokud bude taková deska v místnosti s nestabilním mikroklima, tak se může za čas deformovat.

Dýhované desky

K výrobě tohoto typu soklu je používán smrk nebo borovicová dýha. Jeho vrchní vrstva je většinou vyrobena z cenného dřeva. Vrstvy dýh mají tloušťku maximálně 3 mm

MDF

Výrobky z tohoto materiálu kopírují přírodní dřevo. Avšak sokl z tohoto materiálu se nemůže položit do místností, kde je vysoká vlhkost, jinak by se rychle stal nepoužitelným, protože by se zdeformoval.

Plastový sokl

Plastové sokly jsou v současné době velmi běžné a úspěšně konkurují dřevěným výrobkům. Vyrábí se z polyvinylchloridu (PVC). Tato základní deska se hodí pro rámování podlahové krytiny, jako je např. laminát, linoleum nebo koberec. Vzhledově se těžko odlišují od dřevěných výrobků.

Existuje i modifikace takového soklu s kabelovým kanálem. Hodí se do místností, ve kterých se budou po obvodu pokládat různé kabely.

Vyrábí se také sádrokartonové desky různých barev a textur, a proto jsou ideální pro vybavení podlah z dřeva, dlaždic, laminátu a ostatních materiálů.

Kovový sokl

Kovový sokl pro podlahu se vyrábí z oceli nebo slitin hliníku. Tento druh soklu je určen pro použití v kuchyních a koupelnách. Je dutý, proto se mohou položit také kabely. Modely soklů, které mají povlak z polymerního filmu, mohou simulovat dřevo a jiné dokončovací materiály.

Dlouhá životnost a vysoká pevnost jsou hlavní vlastností kovových soklů. Odolávají chemicky agresivním látkám a značným teplotním rozdílům.

Stropní lišty (fabiony)

Jak instalovat fabiony (stropní lišty)

Co je to vlastně fabion? Jedná se o oblý přechod mezi stěnou a stropem, který je nejčastěji vyráběn ve formě lišt. Proto nese také název Stropní lišta. Fabiony se vyrábějí z polystyrenu. Neslouží jen k dekoraci interiéru, ale hezky zakryjí praskliny v rozích nebo instalace elektrických rozvodů. Velké fabiony se od stěny a stropu oddělují lištou nebo pásem. Fabiony jsou vyráběny v několika druzích. Jsou to především polystyrenové, sádrové a z tkaniny.

Jak tedy fabiony instalovat?

  1. Změřte obvody stropu a údaje si zapište.
  2. Budete potřebovat nějakou rezervu, proto si vždy pořizujte delší fabiony. Ty můžete kdykoliv zkrátit. Promyslete si, jaký druh fabionu chcete. Pokud chcete mít místnost opravdu hezkou, kupte si také rohové díly, které mohou mít i ozdobnou funkci
  3. Stěny je potřeba na fabiony připravit. Musí být suché a čisté. Jestli jsou na stěnách tapety nebo nerovnosti, zahlaďte je špachtlí a potom brusným papírem.
  4. Připravte si pomůcky pro fabiony - pilku s ostrými zuby, lámací nůž, lepidlo na polystyrenové nebo sádrové fabiony, hliníkové pravítko, tužku a křídovou nit.
  5. Nejdříve usaďte rohové díly. Po usazení si udělejte linku křídovou nití, abyste věděli, kde má být spodní část fabionu.
  6. Fabiony pomocí pravítka, nože a pilky seřízněte dle potřebných délek. Na zadní část fabionů naneste lepidlo. U polystyrenových slabší vrstvu, u sádrových silnější. Poté přitiskněte fabiony na požadované místo. U sádrových fabionů můžete použít hřebíčky, které natlučete pod fabion. Přidrží ho, dokud se nepřilepí. Pak hřebíčky vytáhněte.
  7. U sádrových fabionů je ještě třeba použít nátěr z emulzní barvy.
  8. Fabiony z tkaniny se instalují stejným způsobem. Seříznou se a přilepí na obvody stropu.