Podlahový konvektor

Vytápění bytu a domu je možné řešit různými způsoby. Ale pokud nechcete mít v interiéru topné těleso, pak se vedle klasického podlahového topení nabízí také konvektor, který si poradí i se studenými proudy kolem francouzských oken nebo balkonových dveří.

Podlahový konvektor

Jak podlahový konvektor funguje a co všechno umí?

Podlahový konvektor se zcela oprávněně srovnává s klasickým podlahovým topením. Co však mají společného, je pouze základní instalace a umístění. Konvektor předává teplý vzduch do prostoru aktivně a tím vytváří jakousi clonu po celé délce zařízení bránícímu pronikání chladu do místností.

I když má podlahový konvektor vyhřívací plochu mnohem menší než radiátor, zvládne místnost vyhřát rychleji, což je způsobeno tím, že k vytápění používá mnohonásobně nižší objem vody než radiátor, takže místnost dokáže vytopit v relativně krátkém čase. 

V radiátorech musí být voda ohřátá po celé jejich ploše, ale v konvektorech se ohřívá voda, která je jen v trubkách výměníku. Na 25°C se běžná místnost (asi 30 metrů čtverečních) s konvektory vytopí již za 10 minut, tedy přibližně o 10 minut dříve než klasickými radiátory. 

A jak konvektor funguje v létě? Do konvektorového systému se pouští studená voda a za pomoci ventilátoru je vzduch ochlazován, a právě díky tomuto principu je možné ochladit interiér i bez použití klimatizace. Při chlazení vzduchu vzniká kondenzát, a pro jeho odvod je konvektor vybavený speciálním odtokem. 

Poslední novinkou je ventilátorem vybavený podlahový konvektor Koraflex FI. Lze ho použít pro topení i chlazení. Dokáže zajistit jak příjemné teplo v zimě, tak i příjemné ochlazení bytu v létě.

Z čeho se podlahový konvektor skládá

Podlahový konvektor se obvykle skládá z nerezového žlabu, uvnitř kterého je výměník, popřípadě také ventilátor. Horní pochozí část je zhotovena z hliníku nebo dřeva a je odolná a pevná. Podlahový konvektor vytápí na principu proudícího vzduchu, což znamená, že studený vzduch klesá do vnitřní části konvektoru. Zde se ohřeje horkou vodou ve výměníku, a poté již ohřátý vzduch stoupá vzhůru do prostoru přirozeným způsobem nebo za pomoci ventilátoru. 

U některých výrobců je možná výroba žlabů na míru a tak se můžete setkat také s obloukovými tvary nebo s originálně řešeným propojením. Na rozdíl od běžného radiátoru nevydává podlahový konvektor teplo sáláním. V podlaze je nainstalovaný tzv. topný registr, do kterého přitéká teplá voda. Důležitou součástí tohoto topného registru je měděná trubka s hliníkovými lamelami. Nejsvrchnější část celého konvektoru tvoří z funkčních, estetických a také bezpečnostních důvodů mřížka, která je vybavena nášlapnou vrstvou.

Kam se konvektory hodí nejvíce 

Podlahové konvektory se osvědčí především v prosklených částech domů či bytů anebo tam, kde by radiátory kazily estetický vzhled místnosti. Nejčastěji jsou vkládány do pokojů, kde okna dosahují až na zem, do prostor bazénů a do zimních zahrad a skleníků, kde radiátor či jiný topný systém nelze zabudovat, a také do dětských pokojů, protože konvektory jsou bezpečné a děti se tak o ně nemohou spálit ani nijak poranit. 

Kam se konvektor nehodí?

Podlahové konvektory není možné používat ve vlhkém prostření nebo při používání nízkoteplotních topných systémů, kde topný prostředek dosahuje teploty pod 50 °C, což je např. podlahové topení. Pro obvyklé vlhké místnosti (koupelny a bazény) ale existují speciální typy konvektorů, které přebytečnou vlhkost umí vstřebat. Mají totiž zařízení na odtok vody, které klasické podlahové konvektory nemají, a z tohoto důvodu by se ve vlhkém prostředí brzy poškodily. Konvektory, které jsou určené pro vlhké prostory v bytě nebo domě jsou vyráběny s ventilátory na 12 V, a do suchých místností s ventilátory na 230 V.