Bambusová podlaha

V posledních letech si stabilní pozici mezi podlahovými krytinami vydobyl bambus. Bambusové podlahy vynikají svým netradiční elegantním vzhledem. Jejich fyzikální a užitkové vlastnosti jsou unikátní, díky velké tvrdosti bambusu. Tyto podlahy jsou vhodné jak do obytných prostor, tak do komerčních a reprezentativních prostorů. Bambusová podlaha je výbornou alternativou na dřevěné plovoucí podlahy.

podlaha z bambusového dřeva

Bambus je velmi ekologickou rostlinou. Jeho růst je mnohem rychlejší než u běžných dřevin. Zpracovávat se může již po čtyřech či pěti letech růstu. Je to velmi rychle obnovitelný zdroj.

Na jednotlivé lamely krytin se používají spodní části bambusových stonků, které vynikají svojí pevností. Podlahové díly se vyrábějí skládáním či lepením předem připravených lamel. Podlahy mají pestrou paletu vzorů, která závisí na skladbě bambusových lamel. Pokud budete krytiny pokládat horizontálně bude imitována původní kresba materiálu typická svými kolínky. Při vertikální skladbě jsou zvýrazněny rovnoběžné linie. Dalším velmi zajímavým provedením je mramorové provedení či design nazývaný „zebra“.

Co je to bambusová podlaha?

Bambus je univerzální přírodní materiál, který již odedávna používají miliony lidí. Vyznačuje se takovou odolností a tvrdostí, že se používá se jak pro konstrukce staveb, tak i pro výrobu nástrojů, papíru, nábytku a podlahových dílců. Čím dál více oblíbenější je také v oblasti podlahových krytin, protože bambusové podlahy splňují náročná kritéria kvality a dlouhodobé životnosti. Co se týče pokládky podlahy z bambusu, tak ta závisí na druhu podlahy. Bambusová průmyslová mozaika, masivní a dvouvrstvé bambusové parkety se lepí přímo na podklad a třívrstvé bambusové parkety se pokládají plovoucím systémem pomocí zámkových spojů.

Tato podlahová krytina se může pochlubit velmi zajímavými a dobrými vlastnostmi a navíc má netradiční vzhled. Je to hlavně velmi elegantní design. Kresba na podlaze může mít vertikální nebo horizontální uspořádání, a kromě přírodního odstínu je možné karbonizací získat také tmavší kávový odstín. Aby se dosáhlo odlišné barvy, tak se podlahové dílce mohou před pokládkou mořit. Na trhu lze najít také zajímavé vzory typu "zebra".

Avšak nic není samozřejmě zcela dokonalé a to se týká také bambusu, i zde totiž existuje několik vad či problémů, které byste měli před pořízením znát.

Ihned na začátek je nutné zmínit jeden důležitý fakt. Podlahy z bambusu se mohou vyrábět dvěma způsoby. V prvním případě se rostlina podélně loupe a vlákna jsou slepovány podélně nebo napříč. V druhém případě se mnohem jemnější vlákna splétají a lisují. Velmi důležitou vlastností je hustota dřeva, na které záleží vše od způsobu výroby konkrétní podlahy. Totéž se týká i tvrdosti. Ta v podstatě definuje odolnost podlahy proti různým mechanickým poškozením. Další vlastností je rozměrová stabilita, která naznačuje, jak bude podlaha reagovat na změny vlhkosti okolí. Ta je u bambusové podlahy velice slušná a navíc je vyrovnaná. Bambusové podlahy jsou trvanlivé a vhodné především do prostor s vysokou zátěží.

Poněvadž bambus roste prudkou rychlostí a těží se oproti stromům již po 4-6 letech, jedná se o rychle obnovitelný přírodní materiál. Aby se z něj ale mohla vyrobit podlaha, musí projít technologickým procesem. Vytvořené lamely se potom řežou do požadovaných rozměrů a lepí se na sebe. Z toho je vidět, že podlahové dílce z bambusu nemusí být zase tak moc ekologické, záleží totiž na tom, jaká lepidla se k jejich výrobě použijí.

Barevné provedení je buď světlé přírodní nebo tmavší, které je charakterizováno odstíny kávy. Povrch se opravuje lakem a nebo olejem, které jsou určeny na použití do interiéru.

Výhody a nevýhody bambusové podlahy

Hlavní výhody a nevýhody bambusových podlah vychází z jeho vlastností.

Výhody

  • vysoká tvrdost, bambusové dřevo je až 2 x tvrdší nežli dub
  • odolný a kvalitní povrch, který dobře odolává mechanickým poškozením, teplotě a také vodě
  • dlouhodobá životnost
  • ekologická těžba, bambus vyroste do rozměrů pro těžbu asi za 5 let, proto se dají bambusové lesy rychle obnovovat a není tak zatěžováno životní prostředí
  • vysoká odolnost proti opotřebení
  • exotický vzhled
  • stálobarevnost, dobře odolávají slunečnímu světlu a ultrafialovému záření a drží si velmi dlouho původní zabarvení
  • není nutná povrchová úprava
  • rychlá a snadná pokládka
  • dobrá pružnost
  • mechanická odolnost
  • relativně nízká cena

Nevýhody

  • náchylnost k napadení škůdci
  • ve vlhkém prostředí bambus bobtná
  • nelze dokupovat, protože v jiné sérii se může barevně výrazně lišit
  • v případně nutnosti se dosti špatně brousí, což je dáno faktem, že nejde o dřevo v klasickém slova smyslu – menší nevýhoda