Čištění a údržba bambusové podlahy

Čištění bambusové podlahy je poměrně snadné, protože jejich materiál je dosti tvrdý a odolnější vůči poškození vodou, nežli podlahy z masivního dřeva. Přesto je třeba při jejich ochraně a údržbě dodržovat určité zásady. Pro pravidelnou údržbu existují kroky, které se musí pravidelně provádět, aby bambusová podlaha vypadala co nejlépe. Následující tipy jsou pouze všeobecná pravidla, ale vždy je třeba dodržovat návod doporučený výrobcem.

Bambusová podlaha

Pravidelné čištění od prachu, nečistot a písku

Zhoršování stavu bambusové podlahy způsobují především různé nečistoty, prach a písek, které lidé přinesou domů na botách. Když se po těchto částicích chodí, zašlapou se do povrchu podlahy, a tam udělají vruby, rýhy nebo škrábance, a bambusová podlaha pak vypadá nehezky a opotřebeně. Tomu se dá předejít pravidelným vytíráním a zametáním nebo vysáváním podlahy. Někdy je nutné to provádět denně, záleží na na množství provozu v místnosti.
  • používejte vysavač bez nástavce na koberce  
  • používejte pouze smeták s měkkými štětinami
  • podlahu nikdy nenamáčejte vodou, pouze vytírejte vlhkým, dobře vyždímaným (téměř suchým), měkkým mopem nebo hadrem
  • používejte vysavač s kartáčovým nástavcem

Důkladné čištění bambusové podlahy

Přestože je možné, použít na bambusovou podlahu většinu prostředků na dřevěné podlahy, je třeba se ujistit, že vybraný prostředek je nealkalický, neabrazivní, není to vosk na podlahy také byste neměli používat prostředky, které obsahují olej. Pokud si nebudete jistí, poraďte se s prodejcem, u kterého jste krytinu kupovali. Bambus tendenci se kroutit, když je vystaven nadměrné vlhkosti. Pokud budete používat čisticí prostředek, který se musí smíchat s vodou, řiďte se vždy důkladně návodem. Pro další čištění můžete bez obav používat prostředky určené pro tvrdé dřevěné podlahy, které neobsahují brusné částice ani vosk.

Přírodní roztok na čištění bambusu  

Zcela účinný přírodní čisticí prostředek na bambusovou podlahu máte možná již doma, aniž byste o tom věděli. Smícháním cca 50 ml světlého octa a 1 l vody vám vznikne roztok, kterým můžete bez obav vyčistit povrch bambusové podlahy. Čistič nanášejte dobře vyždímaným hadrem nebo mopem.

Preventivní údržba bambusové podlahy

Žena v botách s vysokými podpatky může na bambusové podlaze nadělat spoustu škody. Pokud vysoké podpatky nosit musíte, ujistěte se, že jsou v dobrém stavu a že na konci mají speciální měkkou podložku. Vzniku černých šmouh a škrábanců na podlaze předejdete tím, že se budete vchodu vyzouvat, čímž také snížíte množství drobných částic přinášených do místnosti. Také zastřihování drápků domácích mazlíčků je dalším způsobem, kterým se dá předcházet poškrábání podlahy. Po bambusové podlaze nikdy netahejte těžký nábytek. Pokud to bude nutné, umístěte pod jeho nohy silné látkové nebo plstěné podložky, aby se nohy nevryly do podlahy a nezpůsobily rýhy nebo důlky. Ve vlhkém prostředí položte menší koberečky nebo rohože před místa, kde se objevuje voda. 

Spouštění podlahového vytápění

U určitých typů bambusových podlah, které jsou konstrukčně uzpůsobené pro pokládku na vytápěný podklad, je třeba dodržovat předepsaný pozvolný náběh výkonu topného okruhu. V tomto případě dodržujte pokyny dodavatele topení pro vytápění dřevěných podlah.