Jak opravit dlažbu

Dlažba je znamenitý podlahový materiál hodící se především do chodeb, kuchyní, koupelen a dalších namáhaných prostor. Tedy všude tam, kde je nutné často vytírat a udržovat čistotu. Ale přesto, že o ni budete pravidelně pečovat, tak se na ní časem objeví šrámy nebo poškození.

Oprava dlažby

Způsoby opravy dlažby

Výměna kus za kus

Oprava, která je nejsnadnější, je výměna poškozené dlaždice za novou. Ne vždy to ale jde, protože nemusíte mít k dispozici dlaždici úplně stejnou. Ale i tak to jde vyřešit. Musíte najít dlaždice se stejnými rozměry jako ty původní, a které se k nim hodí svým kontrastem, a to buď barevným, nebo např. reliéfem. Nezapomínejte ale na to, že nové dlaždice musí být stejně silné a velké a měly by mít i stejnou povrchovu úpravu.

Zcela nová dlažba

Ale můžete si zvolit i radikálnější řešení, což je vystěhování veškerého nábytku a vybavení a poté položit dlažbu zcela novou. Firmy, které se na toto specializují, umí odstranit tu původní a staré vrstvy překrýt dlažbou novou pomocí speciálních tmelů, nebo si poškozené dlaždice můžete opravit sami, což vás vyjde mnohem levněji.

Proč měnit, když to jde opravit

Většinou se pro opravu rozhodneme, když naše dlažba dostane pořádně zabrat. Jestliže se do toho pustíte, pak opravte rovnou všechna poškozená místa. První, co musíte udělat, je důkladná prohlídka dlažby a vyznačení všech poškození křídou nebo fixem. Bývají to praskliny, ulomené kousky na okrajích, odlomené rohy apod. Povrch dlažby může být poškozen také nějakou chemickou látkou. Pokud je dlaždice poškozena extrémně, výměně se nevyhnete. Avšak i na menší vady lze použít speciální tmely. K dostání jsou dokonce i speciální sady se vším nezbytným pro opravu dlažby.

Lepení odlomených kousků

Jestli se vám například po pádu něčeho těžkého na podlahu uštípl kus dlaždice, avšak ulomený kus zůstal celý, pak bude stačit ho znovu přilepit. Na přilepení se hodí gelové průhledné lepidlo, které nebude po zaschnutí viditelné. Nejprve pečlivě a důkladně očistěte plochu, kde dlažba chybí. Na ulomený kus pak naneste lepidlo. Většinou ho stačí nanést pouze v bodech, nemusíte jím pokrývat celou plochu. Obě části dlaždice k sobě pevně přitiskněte, a pokud vám trochu lepidla vyteče na povrch, otřete ho ihned hadrem.  Dalších 24 hodin opravené místo nijak nezatěžujte. A teprve potom už můžete dlažbu používat jako před opravou.

Tmely dokážou zázraky

Otvory nebo praskliny můžete opravit tmelem, který je k dostání v mnoha odstínech. Abyste docílili co možná nejvíce podobné barvy, můžete jich zkombinovat hned několik. Tmely se prodávají v malých špalíčcích a na jejich nanesení na dlaždici budete potřebovat pájku. Poškozené místo důkladně očistěte a pořádně osušte, nesmí být vůbec vlhké. Tmel rozehřejte v dostatečném množství, naneste na poškozené místo a uhlaďte. Tmel dokonale uhladíte například malým vroubkovaným platovým hoblíkem, který nejdete v opravných sadách. Poté ho vyčistěte. Pokud bude třeba, doplňte tečky z tmavšího nebo světlejšího odstínu tmelu tak, aby konečná podoba co nejvíce imitovala dlažbu původní. Poté uhlaďte houbičkou nebo hadříkem. Nakonec použijte speciální fix pro povrchovou úpravu. Jestliže najdete stejný odstín, tak původní poškození půjde najít jen při důkladném zkoumání, protože na první pohled bude dlaždice jako nová.

Dlažbu lze také natřít

O hodně komplikovanější je oprava chemického poškození povrchu dlaždice, hlavně glazury. Toto se dá řešit např. natřením univerzální barvou v matném nebo lesklém provedení, podle toho, jaká je okolní dlažba. Požadovaný odstín barvy si můžete nechat namíchat v barvicím centru přesně podle barvy vaší dlažby. Tato barvicí centra najdete ve specializovaných obchodech.