Keramické dlažby

Již tisíce let se na obklady stěn i podlah používá keramika. Má velké výhody, a sice dlouhou životnost, pevnost, dobře se udržuje a také velké množství vzorů. Kvalitní dlažba a obklady mají určité vlastnosti, na které nesmíme při výběru zapomenout. Ne každá keramická dlažba je totiž vhodná do domácnosti s větším provozem. Na trhu se dá sehnat dlažba s rozdílnými vlastnostmi a povrchovou úpravou, a také jsou dostupné různé typy lišící se vzhledem a rozměry.

Keramická dlažba

Dlažbu můžeme také rozdělit na dlažbu do interiéru a exteriéru. Například v komerčních prostorech nebo garážích se pokládá nejčastěji zátěžová keramická dlažba, která snese i větší zátěž, bez rizika popraskání. Stejně tak je tomu s venkovní dlažbou, která je určena terasy nebo k bazénům. Má tloušťku 20 mm, a proto vydrží i měnící se povětrnostní podmínky. Pokud jde o povrchové úpravy, můžete narazit na dlažbu glazurovanou a v menší míře s dlažbou slinutou. Externí obklady dlažby se vyrábí s ohledem na nepříznivé působení počasí a na nízké teploty. Celkově shrnuto, nejdůležitějšími parametry dlažeb a obkladů jsou odolnost proti oděru, nasákavost a mrazuvzdornost.

Druhy obkladů a dlažeb

Pórovinové obkladačky

Jedná se o výrobky, které jsou určené pouze pro obklady stěn v interiérech. Povrch obkladů je vybavený glazurou, díky které se obklady velmi dobře čistí a odolávají všem běžným čisticím a desinfekčním prostředkům. Glazura může být lesklá, matná nebo kombinovaná. 

Hutné glazované dlažby

Tyto dlažby jsou v podstatě glazované keramické materiály, které mají nasákavost do 3 % . Jsou to například dlažby do koupelen a interiérů.

V interiérech se hutné glazované dlažby požívají zcela snadno a bez problémů. Povrch toho typu dlažeb je také opatřen glazurou Tato glazura poskytuje dlažbě výbornou možnost čištění a také odolnost proti běžným čisticím i desinfekčním prostředkům.

Některé typy je možné za určitých podmínek použít také do venkovních prostor, avšak pouze do zastřešených prostor nebo na svislé plochy.

Slinuté glazované a neglazované dlažby

Slinuté neglazované dlažby se vyznačují nízkou nasákavostí a vysokou pevností střepu. Z toho důvodu jsou velmi vhodným univerzálním materiálem na podlahy a stěny v interiéru i exteriéru. Co se týká slinutých glazovaných dlažeb, tak tyto spojují vynikající vlastnosti slinutých materiálů s pestrostí designu glazovaných materiálů. Povrch glazury může být nejen lesklý, ale i matný nebo kombinovaný lesklo-matný a zdobený dekoračními barvami nebo jednobarevný.             

Použití těchto dlažeb v namáhaných prostorech a venku umožňuje jejich nízká nasákavost a vyšší tvrdost.

Mozaiky

Mozaiky mohou mít různé tvary jako je čtverec, oblázek, obdélník, nebo mohou být formovány zcela nepravidelně. K  výrobě se používá sklo, kámen nebo kov v nejrůznějších barvách a úpravách povrchu. Mozaiky jsou podlepeny sítí, kterou je možné řezat. Požívají se na celé plochy nebo jako dekorace.

Vlastnosti obkladů a dlažeb

Stupeň odolnosti dlažby

Stupněm odolnosti vůči poškození povrchu se označuje odolnost vůči oděru. Tato vlastnost obkladů a dlažeb je označována zkratkou PEI a dělí obklady a dlažbu do pěti skupin.

  1. První a nejnižší skupina (stupeň 1) je vhodná do koupelny, ložnice nebo na WC. V těchto místnostech je totiž nejnižší výskyt abrazivních částic, jako je písek nebo štěrk.
  2. Druhá skupina (stupeň 2) se hodí do všech místností v bytě mimo kuchyně a vstupní haly.
  3. Třetí stupeň tři je určený pro podlahy na terasách, v kuchyních nebo také pro podlahy v nemocnicích.
  4. Čtvrtý a pátý stupeň je vhodný do objektů s možností výskytu a působení abrazivních částic. Jedná se např. o školy, kavárny, obchody nebo kanceláře. Stupeň číslo 5 je možné použít také ve vstupních halách, na chodbách nebo ve vchodech do veřejných prostor.

Protiskluznost dlažby

Další důležitou vlastností obkladů a dlažeb je protiskluznost. Je označována od R10 do R13, přičemž nižší stupně se hodí do místností s nižší vlhkostí a nejvyšší stupeň R13 zase do průmyslových objektů, uzenářství atd. Další způsob označení protiskluznosti je A, B, C. Např. označení C je vhodné na schody, do bazénů a jejich nakloněných okrajů.

Výhody a nevýhody keramické dlažby

Keramická dlažba je bezesporu jednou z nejuniverzálnějších a nejpoužívanějších podlahových krytin. Dá se položit do jakékoliv místnosti a výsledný efekt bude vždy dokonalý. Pod ni můžete zabudovat dokonce podlahové topení. Velkou výhodou této podlahy je její odolnost a dlouhá trvanlivost. Kvalitní keramická dlažba vydrží i několik desítek let a ani tekutiny nebo pády těžkých předmětů ji nepoškodí. Tato dlažba je k sehnání za příznivou cenu, i když sehnat se dá i luxusní keramická dlažba se speciálními povrchovými úpravami. Keramická dlažba má však jako každý jiný materiál své výhody a nevýhody.

Výhody keramické dlažby

Keramická dlažba se používá v koupelnách, kuchyních, garážích, různých objektech, zkrátka skoro všude. Je stále velmi oblíbeným materiálem, i když se na trhu objevilo mnoho jiných moderních materiálů, které keramické dlažbě konkurují. Jaké jsou tedy výhody keramické dlažby?

1) Keramické dlažby se používají již mnoho let

Keramický obklad a dlažba patří mezi nejstálejší a nejčastěji používaný stavební materiál. Před rokem 1990 se u nás vyráběly převážně jednobarevné obklady a dlažby o rozměrech 15x15 cm. V současnosti je ale situace jiná. Na trhu můžete sehnat zcela nové typy v různých rozměrech a barevných provedeních. Nejvíce rozšířené jsou obklady o rozměrech 20x25 cm a 25x33 cm, dají se ale zakoupit také atypické typy a různé geometrické tvary.

2) Jednoduchá údržba

Podlahy s keramickou dlažbou snadno udržují. Není zapotřebí zvláštní péče, stačí je omýt jen vodou a v případě většího znečištění můžete použít speciální čisticí prostředky. Běžným zacházením povrch podlahy nepoškodíte.

3) Tepelná vodivost

Důležitou vlastností tohoto materiálu je dobrá tepelná vodivost. Protože dobře vede teplo, tak se rychle zahřeje. Dobře reaguje i na teplo, a proto je vhodná pro použití podlahového topení. Podlahové topení se nejčastěji instaluje především do koupelen, a tak se zde keramická dlažba pokládá nejčastěji.

Nevýhody keramické dlažby

Stejně jako každý jiný stavební materiál má i keramická dlažba má své nevýhody. Keramický materiál rychle reaguje na okolní teploty, a pokud je v místnosti chladno, rak se rychle ochladí. Tento problém se však dá vyřešit použitím podlahového topení. Jak už bylo řečeno, bez podlahového topení je keramická dlažba velmi studená a při větrání a nedostatečném vytápění se rychle ochlazuje. U keramických podlah je nutné dávat pozor na tvrdost a klouzavost, kdy hrozí riziko uklouznutí a pádu. Proto je důležité sledovat hodnoty protiskluznosti konkrétního typu dlažby. Další nevýhodou je, že pokud se poškodí jedna dlaždice, tak se problematicky vyměňuje za novou a může se stát, že stejnou dlažbu již neseženete. Při nákupu dlažby nebo obkladů tedy raději vždy počítejte s rezervou a zakupte několik náhradních dlaždic pro případnou výměnu.