Jak vybrat mop a úklidovou soupravu na podlahu
Potřebujete si pořídit nový mop na vaši podlahu? Chtěli byste pečovat o svou podlahu rychlejším a efektivnějším způsobem? Pokud je třeba umýt větší plochy, pak je mop na vytírání podlahy nutností, protože s ním uklidíte mnohem rychleji a efektivněji, aniž byste se dostali do kontaktu s nečistotami a špinavou vodou.
Na trhu dnes existuje celá řada nejrůznějších mopů, které se od sebe liší jak formou konstrukce, tak i možnostmi použití. Nezáleží pouze na tom, jaký model upřednostníte, ale i na typu podlahy, na kterou jej chcete použít. Abyste si vybrali tu správnou variantu mopu, tak byste měli přihlédnout i k šířce záběru, objemu vědra, způsobu ždímání, teleskopické tyči, kterou lze nastavit do požadované délky a k dalším specifickým vlastnostem. Také myslete na to, jak moc bývá podlaha znečištěná, jak se vám bude s novým mopem při častém úklidu pracovat, a jestli s ním budete moci snadno manipulovat.
Šířka záběru stírací plochy
Nejdelší strana mopu se obvykle uvádí v centimetrech a její rozpětí činí 26–50 cm. Při výběru mopu také zvažte, jaký rozměr vám při úklidu a při uskladnění mopu bude nejlépe vyhovovat. Obecně však platí, že mop s větší stírací plochou je během vytírání těžší a hůře se s ním manipuluje, zato má však větší záběr, a tak vám k úklidu větší plochy bude stačit méně pohybů. Na šíři stírací plochy myslete především při nákupu dalších návleků. Nejvíce výrobků je širokých 33 – 38 cm a 42 – 43cm.
Typy mopů
Stírací mopy dělíme na následující:
1) Rotační mopy
Hlavice těchto mopů je přidělána na otočném kloubu umožňujícím také rotační ždímání. Mohou být ploché nebo i třásňové. Jejich velkou předností je snadné, hygienické a efektivní ždímání, díky kterému se neostanete do styku se špinavou vodou. Takovouto schopnost ždímání oceníte hlavně při úklidu na vodu citlivých podlah, jako jsou plovoucí podlahy nebo parkety.
2) Třásňové mopy
Výhoda těchto základních typů mopů spočívá v tom, že skvěle absorbují vlhkost, snadno se dostanou do úzkých a hůře dostupných míst. Dále jsou vhodné pro vytírání menších a členitých ploch a jsou také znamenitou variantou na úklid rohů místností a pod nábytkem.
3) Ploché mopy
Nejčastěji používaným typem jsou ploché mopy, které jsou skvělými univerzálními pomocníky pro vytírání větších a menších ploch. Disponují totiž širokou nabídkou návleků, které se snadno udržují, protože se dají prát v pračce. Podle typu povrchu lze u nich měnit i druhy návleku, přičemž nejefektivnějšími jsou návleky z mikrovlákna, které dokážou zachytit nejvíce nečistot.
4) Parní mopy
Skvělým pomocníkem při úklidu podlah jsou také parní mopy, které k úklidu nepoužívají vodu s čisticím prostředkem, ale horkou páru vznikající ohřevem vody v přístroji. Díky velmi vysoké teplotě a tlaku dokážou z podlahy odstranit špínu, mastnoty, zlikvidovat bakterie a také nečistoty ve spárách, čímž povrch dezinfikují.
Jeho použití se hodí obzvláště na odolnější povrchy, jako jsou např. keramické dlažby. Pořízením kvalitnějšího modelu budete mít možnost regulace teploty, a tak bude možné čistit také choulostivější typy podlah.
5) Sprejové (rozprašovací) mopy
Mop s rozprašovačem je také skvělým řešením pro každou domácnost, protože se rychle a snadno používá a navíc je i hygienický. Je vhodný především na povrchy, které jsou choulostivé na vlhkost, a lze jej používat i na tvrdé dlažby. Je opatřen otočným kloubem umožňujícím dostat se do všech rohů či setřít nečistoty kolem stěn. Ovládání rozprašovače najdete v rukojeti tohoto mopu.
5) Robotické mopy
V nabídce lze najít i robotické mopy, které zvládnou úklid i bez vaší přítomnosti. Jestliže už tedy nechcete ztrácet čas a energii pracným ručním vytíráním, pak svěřte tuto činnost robotickému mopu. Hodí se na úklid jakýchkoliv typů tvrdých podlah a bez omezení skvěle vyčistí i velké plochy. Je totiž vybaven inteligentním systémem pro mapování prostoru, a proto se bezpečně vyhne všem překážkám. Disponuje omyvatelnými čisticími návleky, a proto se dají opět použít. Můžete jej nechat pracovat i v noci, protože vás jeho činnost nebude vůbec rušit.
Druhy návleků
Druh návleku vybírejte vždy podle typu podlahy, na kterou jej chcete aplikovat. Na výběr jsou návleky buď bavlněné, nebo vyrobené z mikrovláken. Bavlněný materiál je vhodný především na odolné druhy podlah a na více znečištěné povrchy. Můžete jej bez obav používat i se silnějšími čisticími prostředky a pak jej prát v pračce i na vysokou teplotu.
Na každý typ povrchu se výborně hodí úklidový mop z mikrovláken, díky kterému odstraníte z podlahy nečistoty i při nejmenším množství čisticích prostředků. Také tento návlek lze prát v pračce, ale jen do teploty 30°C .
Pro choulostivé podlahy si opatřete návleky s označením soft. Dlaždicové nebo kamenné povrchy potřebují zase hrubší návlek, kterým se zachytí veškeré nečistoty také v povrchových nerovnostech podlah. Některé mopy disponují dokonce kombinovaným typem vláken, a proto je možné takovýto mop použít jak na suchý úklid hrubých nečistot, tak i pro mokré čištění.
Údržba mopu
Výhoda mopů s návleky spočívá v jejich snadné údržbě a výměně návleku za nový. Po každém použití propláchněte mop ve vodě se saponátem či jiným dezinfekčním prostředkem. Důvodem je zabránění hromadění nečistot a množení bakterií. Poté mop pečlivě vyždímejte a nechte důkladně uschnout. Každý typ návleků má doporučený způsob údržby, a proto dodržujte pokyny jeho výrobce.