Údržba a čištění linolea
Linoleum jako každá jiná podlahová krytina podléhá opotřebení a proto se musí pravidelně čistit, udržovat a renovovat.
Kvalitní a udržovaná podlaha je snem každého z nás všech, co chceme mít hezký a čistý domov.
Linoleum i marmoleum se při běžném používání odírají a někdy neodolají i jiným mechanickým vlivům, jako jsou např. kovem osazené podpatky bot, kolečka od židlí a vozíků atd. V místech, kde se nejvíce chodí se časem objeví vyšlapaná místa. Jsou to v podstatě místa s největším namáháním. Jedná se vlastně o narušení struktury povrchu linolea či marmolea, kam se lépe usazuje a drží špína. Proto je nutné tuto krytinu ošetřovat a udržovat.
Ochrana linolea proti běžnému opotřebení a prodloužení jeho životnosti
Jednou z možností ochrany linolea je polymerizace. Jde o úkon, kdy se na povrch nanáší speciální vosk nejméně ve dvou vrstvách. Tento vosk, polymer se hodí jak na zcela nové povrchy, tak i na starší opotřebované. Voskování se musí provádět dle požadovaného postupu, který je uveden na obalu výrobku. Po polymerizaci je linoleum chráněné, jeho životnost prodloužena a jeho odolnost vůči poškození je mnohem vyšší.
Jak polymerizace (voskování) probíhá?
Při nanášení vosku probíhá nejdříve hloubkové čištěné linolea, marmolea. Tuto činnost můžete přenechat firmě, ta má pro tento úkon stroj, který vám ušetří mnoho času a námahy. Jestliže je podlaha vyšlapaná a jsou vidět místa opotřebení, tak se musí nejdříve povrch podlahy sjednotit. K tomu slouží plnič, který vrypy a všechny mikroskopické mezírky vyplní. Až pak přichází na řadu polymerizace, voskování. Na trhu najdete mnoho různých druhů vosků a dle výběru může být povrch linolea po navoskování matný, nebo lesklý.
Polymerizací se dosáhne hezkého vzhledu linolea, marmolea a navíc slouží také k prodloužení životnosti této podlahové krytiny.
Běžná údržba po polymerizaci
Než začnete linoleum, marmoleum běžně udržovat, mějte na paměti, že veškeré používané čisticí prostředky pro údržbu linolea musí být neutrální, jejich pH musí být 7,0 +/-. Pokud si nemůžete tuto hodnotu ověřit, pořiďte si raději jiný výrobek, který tuto informaci potvrzuje. Jinak by mohlo dojít k poškození linolea. Pokud byste použili prostředek s kyselejším pH, nebo pokud by byl prostředek příliš zásaditý, došlo by k narušení struktury linolea a k jeho nenávratnému poškození. Proto si na toto musíte dát velký pozor.
Základní, běžná údržba linolea, marmolea
Setřete povrch podlahy prachovým mopem, nebo podlahu zameťte jemným smetákem. Tímto zbavíte povrch linolea pevných částic.
Poté následuje další krok a sice vytírání. Vytírejte vlhkým mopem nebo hadrem. K tomuto úkonu se používá čistící, údržbový prostředek, který se přidává do vody (pozor na pH). Můžete také vytírat jen čistou vodou.
Čištění skvrn na linoleu
Když chcete odstranit skvrnu na povrchu linolea, použijte vhodné přípravky. Tyto nesmějí být kyselé, nebo zásadité. Nepoužívejte ani práškové přípravky, které mohou na povrchu linolea vytvořit velmi jemné vrypy. I když nejsou prakticky vůbec vidět, jsou nevratným poškozením povrchu linolea. Na vyčištění vzniklé skvrny zkuste napoprvé použít měkký hadřík a čistou vodu. Pokud skvrnu takto vyčistíte, máte vyhráno. Pokud se takto ale nepodaří skvrnu vyčistit, kontaktujte výrobce linolea a nechte si doporučit vhodný přípravek.
Mechanické poškození linolea (díra, proseknutí)
V tomto případě se musí linoleum opravit. Při instalaci linolea si ho kus uschovejte, nyní se vám bude hodit. Kdyby se i po delší době linoleum poškodilo, tak každý běžný podlahář dokáže poškozenou část citlivě vyříznout a vlepit kus nové podlahoviny na místo poškozené a odstraněné. Ne vždycky se ale podaří vyměnit kus linolea za nový, aniž by to bylo poznat.