Kovové schodiště

Schodiště patří mezi důležité stavební prvky. U venkovních schodišť sloužících jako přístup na terasu nebo balkón či jako hlavní vstup do domu, je důležitá především jejich funkce. V exteriéru musí být schodiště odolné proti změnám počasí, jako jsou nárazové větry, prudké deště, kroupy nebo tíha napadaného sněhu. Než si pořídíte schodiště do exteriéru, vyberte si nějakou odbornou firmu, která vám doporučí jak vhodný typ, tak i materiálové provedení.

venkovní železné schodiště

Jaký typ je dobré zvolit?

Do exteriéru se používají podobné typy schodišť jako do interiéru, avšak hlavní rozdíl spočívá v jejich povrchové úpravě. Do menšího prostoru báječně bude sloužit točité schodiště. Tento typ schodiště totiž díky svému uspořádání nezabere moc místa.

Do atypických prostor je spíše vhodné segmentové schodiště, které je složeno z jednotlivých dílů – segmentů, které mohou vytvořit jakýkoliv tvar. Tento typ schodiště se přizpůsobí v podstatě každému prostoru.

Další volbou bývá často bočnicové schodiště, jehož nosná konstrukce je tvořena pouze kovovými bočnicemi.

Osvědčené materiály na venkovní schodiště

Venkovní schodiště jsou nejčastěji provedena celokovově, ale oblíbená jsou i kombinace kov-dřevo. Schodišťové materiály musejí mít náležitou odolnost vůči korozi a drsnému venkovnímu prostředí. K tomu slouží buď nerezové, nebo ocelové materiály, jejichž povrch je upraven žárovým zinkováním, popřípadě kataforézou. Konkrétní barva je aplikována nástřikem komaxitu pro exteriéry. Avšak také dřeviny se mohou pro exteriérová schodiště používat. Vždy ale musíte volit spíše exotické dřeviny, které venkovní prostředí snadno zvládnou. Nejčastěji se používají merbau nebo bangkirai, které se dovážejí hlavně z Malajsie a Indonésie. Jsou typické značnou tvrdostí, odolností vůči vrtochům počasí, ale také i vůči houbám a plísním, a to je pro exteriérová schodiště ideální.

Bezpečné ukotvení

Základová patka, která je tvořena betonovým blokem, musí být umístěna do nemrznoucí hloubky 80 cm, protože jen tak se vytvoří pevný podklad pro schodiště. Stejně tak je nutné dbát na ukotvení schodiště do dalších stavebních prvků. Co se týče bočnicového schodiště, pak je nutná dostatečně pevná zeď, a vždy je třeba, aby k ukotvení byla vhodná i podesta terasy či balkónu, na které schodiště vede.

Nášlapy z pororoštů

Do exteriéru je kvůli dešti a sněhu dobré použít schodiště s celokovovými nášlapy z pororoštů. Pokud by byl nášlap plný, pak by na schodišti utkvěly dešťové kapky. Ty by zhoršily bezpečný pohyb po schodišti především v zimě, kdy na schodišti namrzají a hrozí uklouznutí. Díky pororoštovým nášlapům kapky nezamrznou a bude propadávat i sníh. Pokud si chcete pořídit jiné nášlapy, mějte na paměti jejich protiskluzovou úpravu. U celokovových schodišť může být použita i jemná mřížka na povrchu stupňů schodišť, nebo plechový výlisek s úpravou pro zhrubnutí nášlapných ploch schodů. U dřevin je tento problém vyřešený vyfrézovanými drážkami na dílčích nášlapech schodišť.

Údržba kovového schodiště

Aby venkovní schodiště vydrželo co možná nejdéle, je vhodné jej preventivně udržovat. Je ale zapotřebí vyhýbat se agresivním prostředkům, jako jsou například různé chemikálie a sůl, protože v případě jejich dlouhodobého působení mohou být poškozena i kovová schodiště. Jestliže se po letech přece jen objeví drobná koroze, musí být zavčas opravena obroušením a přelakováním k tomu určenou barvou.

Dřevěné nášlapy je opravdu nutné je podle pravidelně udržovat. Podle doporučení výrobce většinou jedenkrát ročně, natírat je speciálními oleji, které přispějí k jejich odolnosti vůči klimatickým podmínkám.