Protiskluzová podlaha
Smekající se kluzká podlaha je nejčastější příčinou vzniku nepříjemného úrazu. Snadno k němu dochází především v koupelnách a kuchyních, kde bývá zvýšená vlhkost. V dalších prostorách, jako jsou schody nebo chodby nemusí být k uklouznutí daleko.
Protiskluzová úprava podlahy je obecným názvem pro ošetření stávajících podlah z důvodu znemožnění uklouznutí. Pro zamezení kluzkosti povrchu jsou používány nejrůznější metody a materiály. Specifickými metodami eliminace uklouznutí jsou tzv. protiskluzové nátěry.
Před použitím protiskluzových nátěrů a laků je však nutné na to plochu podlahy připravit, aby nátěr ideálně přilnul. Velice důležité je tedy řádné vyčištění povrchu od mastnoty, nánosů prachu, hrubých nečistot apod.
Druhy podlah s protiskluzovým zabezpečením
Speciální PVC podlahy
Jestliže při výběru preferujete podlahové krytiny n s maximální bezpečností, pak velmi dobře uklouznutí eliminuje speciální podlaha z PVC, kde je vysoké množství abrazivních prvků podporujících protiskluznost. Tento podlahový materiál je velmi měkký, proto se vrchní vrstva mírně promáčkne. Na podrážce boty tak přijdou do kontaktu zrnka zabraňující uklouznutí a navíc díky pružnosti a měkkosti této krytiny tato zrnka povrch podlahy nepoškrábou. Žádný jiný materiál nemá takové známky protiskluznosti, jako takto upravená PVC krytina.
Protiskluzová dlažba
I když klasické dlažby nejsou protiskluzové vůbec, můžete si i tak pořídit dlažbu, která tento záměr splní. K dostání jsou totiž speciální kusy mající hrubší povrch. Vytváří je tuhá podložka a různé přísady, jako jsou korundová zrna, která mají na starost vyšší bezpečnost podlahy. Tato dlažba vykazuje také delší životnost. Typicky se pokládá kolem bazénů, do koupelen, na schody atd.
Dřevěná podlaha
Podlaha musí vydržet opravdu hodně, protože naše nároky na ni jsou vskutku obrovské. Celé roky po ní chodíme a šoupeme s nábytkem. K tomu, aby se naše podlaha líbila jak nám, tak i každému, by měla být i bezpečná. Proto je pro zachování dlouhé životnosti dřevěných podlah základním předpokladem i jejich protiskluzová ochrana.
Protiskluzová ochrana dřevěných podlah a následující olejování, lakování nebo konzervace se zajišťuje službami systému ISIS Professional.
Příprava podlahy
Pokud chcete bezpečnost podlahy zvýšit, bude třeba stávající podlahu pečlivé připravit. Veškeré nečistoty a mastnoty musejí být odstraněny, protože by mohly negativně ovlivňovat funkčnost protiskluzového opatření. U některých z nich se doporučuje zamyslet se i o penetrování podlahové krytiny kvůli lepší přilnavosti nátěru.
Nejdříve se musí určit kritéria, podle kterých si vyberete ihned zpočátku.
Jaký materiál na protiskluzovou podlahu použít?
Pod tímto kritériem se ukrývají dvě varianty. První je tvořena podlahovými krytinami, jež jsou protiskluzové samy o sobě, a druhou jsou materiály, které se používají pro standardní podlahy a jsou vybavené protiskluzovými prvky.
1) Protiskluzové nátěry
Nátěry jsou nízkonákladovým a zároveň nejsnadnějším řešením, které je stejně tak jako při využití speciálních nátěrů řešením trvalým. Protože mají tyto nátěry své vlastní chemické složení, tak dokážou zvyšovat tření mezi botami a podložkou.
Původní podlahový povrch se dá pokrýt různobarevnými nátěry včetně bezbarvé verze, která zanechá podlaze její původní vzhled. Použitím nátěru se vytvoří rovnoměrná a tuhá ochrana, která je používána především v koupelnách, na schodech, ale také v továrnách, halách nebo venkovních prostorách.
2) Protiskluzové pásy
Protiskluzové pásy jsou dokonalou ochranou před uklouznutím na nebezpečných místech, schodech apod. Nepokrývají všechen povrch podlahy, ale jen zvolenou část. Jsou připevňovány kontaktním lepidlem. Protiskluzové pásy jsou velice odolné proti ochození nebo vůči vysokým teplotám a vodě.