Jakou vybrat podlahu okolo bazénu?

Venkovní bazén je dnes již velice oblíbenou součástí téměř každé zahrady, ale jeho vybavení a bezprostřední okolí, které z jeho exteriéru vytvářejí celkový dojem, je velkou finanční investicí. Měli bychom tedy věnovat dostatečnou pozornost především podlaze, která jej bude obklopovat, a také je dobré poradit se s odborníky, kteří problematice bazénů rozumí a zabývají se jí. Ti pro dané prostředí kolem bazénu doporučí nejvhodnější materiály, tvary, barevné kombinace a také poradí, jaký materiál je tím nejvhodnějším z hlediska bezpečnosti, údržby, jeho dlouhé životnosti apod.

podlaha v okolí bazénu

Dnes převládají především přírodní materiály jako keramika, kámen, nebo dřevo. Avšak velmi často se používají také povrchy umělé, které přírodniny velmi dobře napodobují. Je to např. umělý pískovec či kompozitní materiály jako je PPC,WPC nebo klasický beton. U vnitřních bazénů by měly obložení stěn a dlažby spolu s bazénem tvořit funkční a harmonický celek.

Okolí venkovního bazénu by mělo být také bezpečným pásmem, kde nehrozí žádný úraz. Pokud by okolí bazénu bylo špatně upravené, nebo by bylo použito nekvalitních a nevzhledných materiálů, pak by mohl být celkový dojem zkažen a snížila by se také již zmíněná bezpečnost.

V současné době si můžete vybrat s mnoha druhů materiálů, které se hodí pro úpravu exteriéru v prostoru kolem bazénu. Liší se od sebe tvrdostí, odolností, designem a náročností na údržbu. Jaké tedy vybrat, aby nám dělaly nejen parádu, ale zároveň bychom se o ně nemuseli příliš starat?

Podle čeho vybírat materiály na podlahu okolo bazénu­?

  • Co vše musí umět venkovní podlaha v okolí bazénu? Musí odolávat trvalému kontaktu s vodou, musí být mrazuvzdorná, mechanicky odolná, nesmí být kluzká, má se snadno udržovat a být hezká.

  • Důležitý je také design, který se shoduje se stylem domu. Zpevněný povrch u bazénu významně ovlivní vzhled zahrady a okolí domu. Svým vzhledem musí zapadnout, a v exteriéru působit vyváženě. Vybrat si můžeme jak přírodní kámen, tak také betonové prvky, kompozitní materiály nebo kamenné koberce.

  • Doporučit lze lemy a dlažby značky Tesera, které v okolí bazénu mohou být z různých druhů přírodního kamene. Tyto jsou neklouzavé, odolné proti mechanickému opotřebení a barevně stálé.

Je vždy příjemné, když je okolo domácího bazénu upravená plocha umožňující pohodlné posezení, bezpečnou chůzi, opalování a snadnou údržbu. Na výběr je hned několik možností.

Jakékoliv upravené pochozí plochy nebo terasy lze vybudovat nejen kolem trvale zabudovaných bazénů, ale také v místě, kde je stavěn sezónní nadzemní bazén. Tímto se zvýší komfort domácího koupání s možnosti pohodlného sezení nebo ležení na lehátkách, ale také bezpečí při chůzi na boso.

Jaké materiály vybrat?

Existuje poměrně velké množství nerůznějších materiálů ke stavbě bazénu, které se hodí pro jeho vnitřní i venkovní obložení.

Dřevoplast (terasové desky)

Terasové desky z umělého dřeva (WPC) mají příjemný povrch bez třísek, nekloužou a jsou voděodolné. V okolí bazénů jsou velmi dobrou volbou. Na rozdíl od běžných dřevěných terasových prken bude okolí bazénu vypadat po několik let stejně, i když nebude podlahu nijak udržovat.

Kámen

Přírodní kámen je velmi tvrdým a odolným materiálem, který je při správném zacházení téměř nezničitelný, a právě milovníci i přírodních materiálů upřednostňují kamennou dlažbu. Ta je nenapodobitelná, jedinečná, s originální kresbou a povrchem. Má vysokou tvrdost, je mechanicky odolná, vydrží náročné podmínky, je ale dražší.

Vybírat si můžete z již prověřených materiálů, jakými jsou oblíbený štípaný pískovec, opuka, přírodní žula, čedič nebo břidlice. Vyplatí se preferovat velkoformátové provedení, které je téměř bezespárý a přírodní kámen tak vynikne v celé své kráse.

Je velmi vkusný, až téměř luxusní, ale jeho použití má bohužel několik nevýhod. Jeho pořizovací cena je poměrně vysoká, má velice omezený výběr tvarů a barev. V horkých letních dnech se kámen rozpálí až na dost vysokou teplotu, a z tohoto důvodu není právě nejlepší volbou pro okolí bazénu. Také po nějakém roce užívání se ze spár začne uvolňovat písek, který se potom z vašich nohou dostane do vody. Navíc povrch kamene nebývá hladký, a proto se špatně udržuje, a špína z něj většinou nejde odstranit.

Dlažba

Dalším velmi tvrdým a odolným materiálem je klasická dlažba, kterou lze pořídit za poměrně nízkou cenu. Bývá ale jakýmsi startovacím materiálem do začátků, který se po pár letech většinou vymění za mnohem kvalitnější a praktičtější model.

Dlažba má mnoho výhod, kterými je velký výběr vzorů, barev, tvarů a velikostí. Jednotlivé barvy se dají navzájem kombinovat a vytvářet si tak vzory podle svého vlastního vkusu a estetického cítění, a proto jsou dlažby často používaným povrchem v okolí bazénů.

Stejně jako kámen má i dlažba nevýhody, mezi které patří tvrdost a hlavně zcela neúnosná absorpce tepla. Jestliže tedy máte bazén na místě, kam celý den svítí slunce, pak se tato podlaha rozpálí slunečními paprsky nad snesitelnou normu. Pro pokládku takové podlahy je zapotřebí mít naprosto rovný podklad. Oproti kameni je výhodou dlažby bezproblémové čištění a snadná údržba. Avšak i když je dlažba tvrdým materiálem, tak snadno praská.

Beton

Betonové dílce jsou různě velké a dají se originálně seskládat do různých skladeb a vzorů.

Betonová dlažba vydařeně napodobuje strukturu přírodního kamene, jehož díly jsou probarveny v celém průřezu. Betonová dlažba je mechanicky odolná, má protiskluzný povrch a nabízí širokou paletu přírodních barev.

Litá dlažba z oblázků

Při renovaci starých ploch (dlažby, betonů, asfaltu) je znamenitý kamenný koberec, který vytvoří i kolem nového bazénu originální plochu. Litá podlaha je tvořena směsí jemných přírodních oblázků a pojivem, a jedná se o zdravotně nezávadný produkt.

Výhodou této podlahy je odolnost, vysoká pevnost a životnost materiálu. Také je mnohem pevnější než beton, její povrch je bezespárový a zformovaný na rozměr konkrétní plochy.

Litý koberec z oblázků neklouže, je mrazuvzdorný, a je vodopropustný, takže se na něm netvoří kaluže. Pokládku zvládne udělat i laik, a plastický povrch je pochozí již za dvě hodiny.

Úprava stěn bazénu

Pokud jde o úpravy stěn v interiérových prostorách bazénu, je třeba důkladně vybírat materiály zejména z hlediska ochrany proti působení vysoké vlhkosti, která vznikla odparem vody. Ve vnitřním prostředí jsou k povrchovým úpravám stěn používány obklady chránící stěny bazénu před rozstřikovanou vodou a současně zdokonalují celkový vzhled interiéru. U luxusnějších vnitřních prostorách se lze setkat s exotickým dřevem nebo ušlechtilým přírodním kamenem.

Jedním z hojně používaných druhů obkladů je mozaika (kamenná, keramická, skleněná atd.), která dokáže vytvářet velmi působivé a zajímavé. Nejčastěji jsou to malé formáty dlaždiček, jejichž velkou výhodou jsou široké možnosti použití. Na dnešním trhu si však lze pořídit i mozaiky velkých formátů. Kamenné mozaiky jsou vhodné hlavně pro venkovní bazény, skleněné a keramické jsou používány v interiérech a krytých bazénech.