Co je to marmoleum

Marmoleum je obchodní značka podlahové krytiny, a sice přírodního linolea. Jedná se o poměrně tradiční podlahu a je i hitem mezi podlahovými krytinami. Marmoleum se začalo vyrábět již koncem 19. století a jeho složení se do dnešní doby skoro nezměnilo. V minulosti se používalo nejčastěji ve veřejných budovách, jako školy nebo nemocnice.

Marmoleum v kuchyni

Vyrábí se ze směsi lněného oleje, borovicové pryskyřice, vápence, pigmentů a moučky ze dřeva a korku. Jejím nosným materiálem je jutová textilie se skvělými vlastnostmi a směs je na ni slisována pod vysokým tlakem na konečnou tloušťku, která se pohybuje od dvou do tří milimetrů.

V současnosti se marmoleum těší velké oblibě v běžných domácnostech a právem patří mezi často vyhledávané podlahové krytiny. Je tak moc oblíbené především proto, že jde o čistě přírodní materiál.

Trvanlivost a odolnost marmolea

Životnost této podlahové krytiny není přesně stanovena, ale dvacet a dokonce i třicet let to není nijak výjimečná hodnota. Čím lépe budeme o krytinu pečovat, tím déle vydrží, to platí ale o všem.

Marmoleum je homogenní podlahová krytina, což znamená, že jeho struktura i barva pronikají celou tloušťkou. Touto vlastností se marmoleum liší od laminátové podlahové krytiny a PVC, neboť jakékoliv drobné poškození není téměř vůbec viditelné. Jestliže ale dojde k většímu poškození, pak není žádný problém opravit ho tmelem nebo vyříznutím poškozeného místa a nalepit na něj nový přesný kus.

Pokud máte v úmyslu umístit marmoleum do zatíženějších prostor, pak je vhodné použít speciální nátěr, který zajistí dlouhotrvající odolnost.

Zdravotní nezávadnost marmolea

Oproti syntetickým výrobkům má tato přírodní podlahová krytina pozitivní vliv na lidské zdraví. Prospěšný vliv na lidský organismus byl prokázán i testy, které potvrdily, že marmoleum má nealergenní vlastnosti a navíc potlačuje množení bakterií na povrchu. Díky výše uvedeným vlastnostem se marmoleum právem nazývá podlahou alergiků. Proto se hojně využívá v nemocnicích a hygienicky náročných provozech.

Shrnutí důvodů k pořízení marmolea

  1. Pokud se rozhodnete pro marmoleum, pak nezatížíte životní prostředí, protože je složeno z velmi dobře obnovitelných zdrojů. A když doslouží, dá se bez problémů spálit nebo vložit do kompostu

  2. Marmoleum se velmi hodí i pro podlahové vytápění. Vede totiž velmi dobře teplo. To ale není ani zapotřebí, marmoleum je na rozdíl od klasického linolea nebo plovoucí podlahy teplejší.

  3. Tato podlahová krytina má velmi dlouhou životnost a vydrží po celou generaci. Není výjimkou ani padesát let

  4. Marmoleum má dobré bakteriostatické vlastnosti, což znamená, že potlačuje množení bakterií a mikroorganismů. Hodí se tedy pro alergiky a astmatiky.

  5. Tato skvěla krytina je pružná, čímž šetří vaše kyčle a klouby. Navíc příjemně tlumí kročejové zvuky.

  6. Marmoleum je mimořádně odolné proti poškození. Pokud k nějakému menšímu dojde, pak stačí vrchní vrstvu opatrně seškrábat a potom opět natřít.

  7. Při výrobě se používají přírodní pigmenty a díky nim si můžete vybírat z pestré škály barev a jistě najdete tu nejlepší do vašeho interiéru.

  8. Chcete čtverce, roli, nebo obdélníky? Marmoleum mívá více podob a tak si vyberte. Svou podlahu si budete moci poskládat tak, jak jen budete chtít.

  9. Další výhodou marmolea je jeho snadné čištění. Při větším úklidu jej setřete pouze mopem a vodou, a jinak stačí vysát nasucho.

  10. Marmoleum je cenově dostupná podlaha. Záleží však na tom, jaký typ a barvu si zvolíte. Za metr čtvereční můžete zaplatit 500 korun, nebo také 1 500 korun. Pořizovací cena marmolea je vyšší než u laminátových podlah, zato nižší než u podlah dřevěných.