Koberce

Koberec je klasická podlahová krytina do domácností, komerčních prostor, hotelů apod. Avšak jeden typ koberce se nehodí do všech prostor. Ten, který je vhodný do ložnice, se rozhodně nevyplatí použít do zatěžovaného prostoru.

Tkaný koberec

Jak vybrat koberec?

Před výběrem a koupí správného typu koberce zvažte, pro jaký účel jej chcete použít a zodpovězte si následující otázky:

  1. Kam chcete daný koberec instalovat? Jedná se o domácí nebo komerční výstavbu?
  2. Jak je využívaná místnost, kam se bude koberec pokládat?
  3. Jak je místnost zatěžovaná?
  4. Jaký vzhled koberce byste chtěli mít?

V první řadě volte typ koberce podle zátěže místnosti a potom podle toho, který koberec se vám v dané zátěži líbí nejvíce. V bytové výstavbě jsou kategorie zátěže 22, 22+, 23 a v komerční výstavbě jsou kategorie 31, 32, 33 (mírná, střední, vysoká). V bytové výstavbě si můžete dokonce vybrat koberec také z nabídky komerčních koberců, které jsou kvalitní a mají odolnost na zátěž, kterou v bytové výstavbě jen tak nevyvinete. Zátěž koberce by tedy měla být minimálně taková, jaká je pro daný prostor určená.

Devět typů koberců

Smyčkové koberce – se vyrábějí z nesestříhaných vláken. Tento typ koberců se hodí zejména pro místnosti s vysokou zátěží, protože smyčka je více odolná proti sešlapání. Smyčkové koberce se pokládají většinou v kancelářích. V bytové výstavbě jsou smyčkové koberce stále oblíbené i kvůli barevné rozmanitosti smyček. Smyčkové koberce ale nevolte, pokud máte doma domácí mazlíčky, protože jejich chlupy se ve smyčce hromadí a dají se obtížně odstranit.

Scrolly – jsou vyrobeny v kombinaci nízkých a vysokých smyček, a to tvoří plastický vzor. V kombinaci s velkým množstvím barev vytváří velmi pěkné koberce, které najdete jak v komerční, tak v bytové výstavbě.

Berber – tento typ koberců se vyrábí z různých materiálů. Jedná se o koberec vyrobený z různě silných a širokých smyček majících vysokou odolnost. Z tohoto důvodu často zastoupené v kancelářích a chodbách.

Cut & Loop – tyto koberce tvoří kombinace smyčkového a střiženého vlasu. Mají vyšší tvarovou paměť, ale nižší trvanlivost než koberce smyčkové.

Saxony koberec – patří mezi oblíbené typy koberců. Má silný vlas, který je hustě postavený vedle sebe, a tím vytváří hebký a soudržný povrch tohoto koberce.

Twist koberce - často používaný typ hotelových koberců. Má vlas s větším množstvím vláken, které jsou zakrouceny do sebe, a to vytváří mírně strukturovaný povrch. Tyto koberce jsou následně barveny dle požadavků na barvu a vzor.

Frisé koberce – podobají se kobercům Shaggy, ale mají kratší a slabší vlas a větší zákrut vláken. To poskytuje těmto kobercům o něco větší životnost oproti Shaggy kobercům. Frisé koberce mají strukturovaný povrch a stopy po chůzi či vysávání jsou minimální.

Velvet/Plush koberce - jsou opatřeny střiženým vláknem s velmi malým a hladkým rovným povrchem.

Shaggy koberce -  jsou zastoupeny především v bytové výstavbě. Jedná se o koberce, které mají velmi vysoký vlas, a ten působí velice chlupatým a komfortním dojmem. Ale právě kvůli velmi vysokému vlasu je poměrně těžké odstranit z něj usazené nečistoty.

Jakou zvolit zátěž a podložku pod koberec

Neexistuje žádný univerzální návod, který koberec do jaké místnosti položit. Obecně ale platí, že je dobré držet se při výběru koberce minimální třídy zátěže koberce pro danou místnost a z té následně vybírat koberec, který splňuje vaše představy o barvě, povrchu, vzhledu atd.

Je také dobré, vybírat koberec s kvalitní rubovou stranou. Nejkvalitnějšími koberci jsou tkané koberce, koberce s mřížkovaným podkladem, pak silný modrý filc a poslední slabý bílý filc

Stejně tak je dobré zvolit vhodnou a kvalitní podložku pod koberec. Ta poskytne perfektní pochozí komfort, tepelnou a zvukovou izolaci a také prodlouženou životnost koberce.

Další druhy koberců

Pro dobrou orientaci v podlahových krytinách a zamýšlený nákup je velmi dobré mít přehled v rozdělení koberců podle nejčastěji užívaných kritérií. Znalost druhů koberců je velice dobrou pomůckou pro pochopení údajů v katalozích, při rozhovoru s prodejcem koberců nebo s podlahářem, který bude koberec pokládat.

Koberce je možné dělit do kategorií podle různých hledisek. Většina výrobců používá kategorie koberců, které jsou sestavené podle podobných hledisek. To usnadňuje prodejcům i zákazníkům vyhlédnutý koberec správně zařadit a vybrat takový, který je vhodný pro zamýšlený účel.

Dnes se nejčastěji používá dělení podle materiálu, provedení nášlapné plochy, techniky výroby, způsobu pokládky a dále dělení podle barev a vzorů.

Rozdělení koberců podle materiálu

Koberce se také rozdělují podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Syntetické koberce

Syntetické koberce jsou, jak již název napovídá, vyrobené ze syntetických materiálů. Patří mezi ně převážně polyamid (PA), polyester (PES), polypropylen (PP) a polyakryl (PA).

Také syntetické koberce mají své výhody a nevýhody. Mezi hlavní výhody patří především nízké výrobní náklady, a tedy mnohem nižší cena než u koberců vyrobených z přírodních materiálů. Dalším výhody syntetických koberců jsou:

  • Nízké výrobní náklady – nízká cena
  • Dobré antistatické vlastnosti
  • Odolnost proti roztočům – jsou vhodné i pro alergiky
  • Obrovský výběr vzorů a barev
  • Sytější odstíny
  • Snadná manipulace
  • Tvarová stálost

Nevýhodami syntetických koberců jsou nižší délka životnosti, náchylnost na poškození vlákna v zatěžovaných místech, např. pod nábytkem, místa kde se často chodí atp.

Koberce z polyamidového vlákna (PA, nylon)

Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu syntetických koberců je polyamid. PA koberce se používají jak v obytných tak i v komerčních prostorách. Polyamidová vlákna jsou dutá a mají velice dobré tepelně-izolační i akustické vlastnosti. Koberec z polyamidu má výbornou tvarovou paměť, i po dlouhodobém zatížení dokáže vlákna opět zčásti narovnat.

Polyamidové koberce mají podobné vlastnosti, jako koberce z polypropylenu. Polyamid má však výhodnější cenu. Z tohoto materiálu jsou často vyráběny koberce s velmi krátkým vlasem., jako např. dětské silnice.

Koberce z polyesteru (PES)

Z tohoto materiálu se nejčastěji vyrábějí koberce typu shaggy s dlouhým vlasem. Polyester je na omak jemnější, než polypropylen.

Polyesterové koberce se velmi dobře hodí do domácností a méně namáhaných komerčních prostor. Jsou odolné proti skvrnám rozpustných ve vodě a vynikají vysokým jasem a stálobarevností.

Příze z polyesteru je materiál, který se v současnosti produkuje téměř výhradně z použitých PET lahví. Nákupem polyesterového koberce tedy významně přispíváte k ochraně životního prostředí

Koberce z polypropylenu - syntetická vlna (PP, olefin)

Jedná se o syntetický materiál, jehož vlákna se získávají z malých plastových granulí. Každý takový koberec vyniká díky výrobní technologii výbornými vlastnostmi, které se podobají vlně. Na rozdíl od ní je ale tento materiál vhodnější pro alergiky. Koberce z polypropylenu jsou také cenově příznivé. Aby koberce měly větší odolnost, tak se vlákna koberců z polypropylenu tepelně upravují.

Polypropylenové koberce mají nejnižší cenu ze všech syntetických koberců. Hlavním důvodem je to, že jsou nízko stálobarevné a odolné proti znečištění. Nejsou vhodné do namáhaných prostor, používají se spíše jako dekorativní podlahová krytina v místech, která nejsou příliš provozně využívána. Rychle se ušpiní a špatně se čistí. Následkem nutného chemického čištění bývají barevně odlišné skvrny.

Koberce z polyakrylu (PA)

Polyakrylové koberce hřejí a jsou příjemné na dotyk. Mají vlastnosti, které se velmi podobají vlastnostem koberců z přírodních materiálů. Jsou vysoce stálobarevné, mají vysokou životnost a až 60 měsíců záruky. Navíc mívají index šíření plamene B1, a hodí se tedy do prostor se zvýšenými nároky na protipožární odolnost, např. dětské školky.

Koberce z přírodních vláken

Koberce z přírodních vláken jsou téměř dokonalou podlahovou krytinou, ať už jde o barvy, izolační schopnosti, schopnosti regenerace po zatížení a o odolnost proti znečištění. Koberce z přírodních vláken dokážou regulovat vlhkost v místnosti, nadměrnou vlhkost pohltit a v suchém prostředí vlhkost naopak dodat. Přírodní vlákno vlasu koberce je schopno se i po dlouhodobém zatížení vrátit do původního stavu. Nevýhodou je línání koberce, ale také vyšší cena než u syntetických krytin. Mají také větší nároky na údržbu.

Hedvábí

Hedvábí je jistě nejdražším a nejvíce ceněným materiálem pro výrobu koberců. Koberce vyrobené z hedvábí (především perské) mají ty nejlepší vlastnosti. Kvůli jejich příliš vysoké ceně si je ale nemůže dovolit každý.

Viskóza (umělé hedvábí)

Jedná se o materiál, který je svou kvalitou a vlastnostmi srovnatelný s pravým hedvábím. Koberce vyrobené z tohoto materiálu jsou lesklé, odolné, stálobarevné, měkké a příjemné na dotyk. Viskóza je získávána z celulózy některých druhů dřevin, jde tedy o přírodní materiál, který se následně chemicky upravuje.

Vlna

Vlna je velmi oblíbeným materiálem pro výrobu koberců. Obvykle se používá vlna ovčí, ale může být i z jiných zvířat. Vlněné koberce jsou na dotyk velice příjemné, měkké a odpuzují nečistoty.

Bavlna

Bavlněné koberce mají vysokou výdrž a jejich výhodou je i voděodolnost. Obvykle se z přírodní bavlny vyrábí jen menší koberečky.

Žinylka

Žinylka je určitý speciální druh vlákna. Několik jednotlivých vláken je protkáno navzájem do sebe. Nejčastěji se používají vlákna z polyakrylu nebo kombinace vláken z viskózy, bavlny a polyesteru. Žinylkové vlákno je silnější a měkčí.

Juta

Také jutová vlákna se v kobercovém průmyslu často využívají, ale spíše jako základní vrstva, na kterou se váže vlas koberce. Juta je subtropická rostlina, která se vyskytuje hlavně v Indii, Číně a Thajsku. Kobercová vlákna se vyrábí ze stonku této rostliny a jsou pevnější než vlákna z bavlny.

Nejčastější materiály pro výrobu koberců

Mezi nejčastější přírodní materiály pro výrobu koberců patří:

  • Přírodní hedvábí – vynikají na něm i nejjemnější vzory, má nádherný lesk.
  • Bavlna – bavlněné vlákno je více odolné, ale méně pružné. Uzly na bavlněném vlákně jsou velmi pevné a trvanlivé.
  • Vlna – vlněné vlákno výborně tlumí hluk, zlepšuje akustiku místnosti a má skvělé izolační vlastnosti. Je však méně odolné proti nečistotě a skvrnám.

Ideální kompromis mezi vlněným a syntetickým kobercem je kombinovaný koberec. Ten je vyroben je v různém poměru z obou materiálů. V různé míře tak přejímá dobré, ale také některé špatné vlastnosti syntetických i přírodních koberců.

Rozdělení koberců podle způsobu výroby

Koberce se dnes rozdělují také podle několika parametrů, ale základním rozdělením zůstává způsob jejich výroby. Ten se dá rozdělit do několika základních kategorií.

Ručně vázané koberce

Tato výrobní metoda se dodnes používá především u dražších koberců. Ručně vázané koberce se vyrábí hlavně v asijských zemích jako je Afghánistán, Irán, Nepál či Indie. Největším výrobcem ručně vázaných koberců v Evropě je Turecko

Strojově vázané koberce

Automatickými stroji se napodobuje metoda ručního vázání koberců. Výhodou této metody je především rychlost, a díky tomu jsou strojově vázané koberce cenově dostupnější.

Jednoduché tkané koberce

V současnosti narazíte na tkaný koberec jen tak tak. Pokud ano, půjde nejspíš o běhoun. Častějším provedením jsou tzv. bukláky (buclé nebo bouclé). Jsou to koberce bez klasického vlasu s nízkou smyčkou. Vyrábějí se obvykle z jutového, kokosového nebo sisalového vlákna.

Všívané koberce

Jde o nejrozšířenější metodu výroby koberců. Podle odhadu je všívaných koberců na trhu téměř 90%. Díky této metodě se dosáhne vysoké jemnosti koberců. Aby koberce měly vyšší pevnost, přidává se k základní vrstvě ještě druhá vrstva ze tkané či netkané textilie.

Vpichované koberce

K výrobě vpichovaných koberců se používá nejlevnější polypropylen. Jako podkladový materiál je často používána guma. Hotový koberec pak není příliš odolný vůči vnějším vlivům, ale právě díky své nízké ceně se často používá zátěžový koberec především v komerčních prostorách. Pokud jde o cenu, nemá tato výrobní metoda konkurenci.