Je vhodný koberec do kuchyně?

Kuchyně je místností pro dobré jídlo a pro příjemná posezení s rodinou nebo přáteli. Jestliže nemáte rádi chladný minimalismus a úplnou čistotu prostoru, nemusíte se bát vybavit kuchyň kobercem. Koberec v kuchyni nemusí být žádná katastrofa, ale je spíše vítaným funkčním i designovým prvkem.

podlaha v kuchyni

Je hodně lidí, kteří nechtějí mít v kuchyni koberec jako lapač nečistot a tak raději volí podlahu dřevěnou, nebo jiné umělé materiály, které se po rozlití vody či vysypání mouky jen vytřou a opět září jako nové.

Nečistoty z koberce lze odstranit snadno

Jestliže se ale domníváte, že s kobercem budete mnohem více práce, není to tak úplně pravda. Postačí, když jej vyluxujete a tekuté nečistoty snadno odstraníte vodou se saponátem. Pokud si vyberete koberec na syntetické bázi, pak po skvrně nic nezůstane, bude celá vyčištěná.

Koberec v kuchyni přijde vhod v zimě vašim studeným nohám, celou kuchyň zútulní a zpříjemní a přinese do ní kus domácího tepla.

Jaký vybrat koberec do kuchyně?

Pokud byste chtěli koberec na celou šířku podlahy, tak takový nevybírejte, protože se do kuchyně rozhodně nehodí. Sáhněte raději po kusovém koberci, který bude tak akorát hustý, bude mít krátký vlas a neutrální vzor. Pak zvládne také náročnější čištění, které budou určitě zapotřebí. Bude stačit jej pouze vyprášit a pak už bude příjemný na dotyk a jeho vzor navíc zakryje drobné nečistoty. Myslete také na to,  koberec bude nutné jednou za několik let vyměnit, ale koberec o rozměrech 1x1 m vyměníte jednodušeji než ten, který pokrývá celou místnost.

Na co byste neměli při výběru zapomenout

Základním faktorem je délka vlákna koberce neboť platí, že čím je vlákno nižší, tím lépe. Krátké vlákno totiž zajistí, že koberec bude mít delší životnost a navíc se bude lépe udržovat. Dalším parametrem je hustota vlákna. Zde také platí, že čím větší hustota vláken bude, tím to bude lepší pro údržbu a životnost koberce.

Avšak je nutné brát zřetel na materiál koberce. Pro kusové koberce výrobci často používají polyester, akryl a bavlněnou přízi. Další možností jsou polyamidová vlákna. Ta jsou zase vysoce pružná a odolná vůči chemikáliím a biologickým vlivům.

Další z mnoha jiných možností je kusový koberec Bouclé. Jedná se o tkaný koberec bez vlasu, který se vyrábí na základě přírodního materiálu sisal. Tento přírodní materiál spolu s polypropylenem zajistí vysokou odolnost i jednoduchou údržbu koberce.

Na výběr máte koberce jednobarevné s obrovskou škálou odstínů. Koberce se dají navíc osadit různými motivy a obrázky. Kusové koberce je také možné prát v pračce, avšak to neplatí pro každý kusový koberec. Na to nezapomeňte.