Ochrana na nohy židlí

V posledních několika letech stoupl dle výrobců podlahových krytin zájem o lina a o vinylové a dřevěné podlahy, i když jsou náchylnější na poškrábání. Nejčastějšími příčinami škrábanců na těchto podlahách jsou židle a nohy nábytku.

Ochrana na nohy židlí

Nechráněné nohy židlí a nábytku mohou do povrchu podlahy zanést nejen špínu, ale mohou povrch podlahy i poškrábat. Aby byla vaše podlaha řádně chráněna, poskytněte jí speciální vrstvu ochrany, a zaměřte se na ochranu nohou židlí a nábytku.

Typy ochrany na nábytku

Krytky na nohy židlí a podložky pod nábytek se prodávají jako univerzální podložky pro veškeré typy podlah, ale i tak je nutné zohlednit typ vaší podlahy. Mezi běžné materiály pro výrobu podložek pod nábytek a krytek patří guma, plsť, plast, korek a kov. U krytek na židle buďte obzvláště opatrní, neboť jsou navrženy tak, aby nábytku usnadňovaly pohyb po podlaze. Nesprávná volba materiálu krytky může vést až k poškození podlahy.

Samolepicí podložky pod nábytek

Podložky pod nábytek jsou skvělé pomůcky, jenž pomáhají uchránit podlahu před nábytkem s nohama. Pořídit si je můžete v obchodech s nábytkem nebo domácími potřebami. Zde jsou k prodeji výrobky z gumových, plastových a plstěných materiálů. Jejich instalace je velice jednoduchá, protože jsou převážně samolepicí.

Nedoporučuje se však lepit tyto podložky na nábytek, se kterým se často pohybuje, protože by se mohly poničit a nebyly by k ničemu. Vhodné ale je, jejich stav jednou za čas zkontrolovat, a to hlavně plstěné podložky, které by mohly po nějaké době odpadnout nebo se začít rovnou rozpadat. V tomto případě je opět přilepte, nebo je rovnou vyměňte za nové. Tento postup platí i pro odstranění podložek pod nábytkem. Starou podložku odstraníte, na nohy nábytku použijete prostředek pro odstranění zbytků lepidla a znovu ji očistíte a odmastíte. To je důležité pro správné uchycení nové podložky.

Nejlepší materiály pro ochranu na nábytku

Měkké filcové podložky 

Filcové samolepící podložky se pro tyto účely používají nejčastěji. Jedná se však jen o krátkodobé řešení, pro které existují hned dva důvody. Prvním je to, že na ně rychle usedá prach, a druhým je ztráta jejich struktury, a tím i ochranné vlastnosti, která by měla při pohybu židlí a nábytku předcházet vzniku škrábanců. Filcovou variantu použijte tehdy, kdy nábytek využíváte jen zřídkakdy, anebo ve chvíli, kdy tvar nohy nábytku nesouhlasí s tvarem či velikostí filcové podložky. 

Tvrzené filcové podložky

Na trhu se nabízí ještě jedna možnost. Jde o tvrzené filcové podložky, jenž jsou z jedné strany vloženy do umělohmotného krytu. Tímto krytem se tato podložka přidělává k židli buď pomocí šroubu, nebo hřebíku, a druhou stranou, kde je filc odkrytý, se dotýká podlahy. Tato možnost však nebyla zatím vyzkoušena.

Nejlepší ochranné podložky

Odzkoušenou variantou jsou však ochranné podložky ve tvaru kruhu, které jsou složeny z gumy, umělé hmoty a kovové podložky. Uprostřed podložky je otvor sloužící právě k připevnění k židli. Takovouto podložku musíte přišroubovat k nohám židlí, díky čemuž budou podložky k nohám židle skutečně dobře připevněné.

Doporučení: Pokud ale na židli sedíte celou svou vahou, neposouvejte ji ze strany na stranu, protože podložky pak tratí na své odolnosti (ošoupají se) a časem se musejí vyměnit.

Ochránit podlahu pomůže i koberec

Předejít poškrábání nebo jinému poškození podlahy nohami židlí a těžkého nábytku je možné i pomocí koberce, což je skvělý způsob ochrany podlahy. Typ koberce vybírejte s ohledem na nábytek, pod který ho budete chtít používat. Například ochrana podlahy pod kancelářskou židlí malým koberečkem může vypadat velice hezky. Ale v případě delšího vlasu koberce, by se po něm nedalo židlí pohybovat tak, jak byste potřebovali. V tomto případě uděláte lépe, když si pořídíte speciální podložku pod židli, jejíž pomocí podlahu ochráníte a židle bude fungovat tak, jak má.