Termoplastický polyuretan

Když už začnete mít pocit, že v oblasti podlah je už vše objevené a vymyšlené, pak vás vyvedeme z omylu. Největší novinkou, která byla v současnosti uvedena na trh, jsou moderní variabilní a robustní podlahoviny Egger Design+, které mají zajímavý, na podlahy aplikovatelný materiál, a jsou nazývány jako Živé podlahy.

Termoplastický polyuretan

Materiál, který byl k výrobě těchto podlah použitý je termoplastický polyuretan. Jedná se o materiál, který patří do skupiny elastomerů vyznačujících se dobrou pružností a tepelnou zpracovatelností.

Živé podlahy Egger Design+ jsou něčím mezi vinylovou a laminátovou podlahou. Jsou to lamely, jež jsou pro rychlejší a snadnější pokládku opatřené zámkem, jejichž rozměr činí 1295 x 243 x 5mm.

Atraktivita podlah Egger Design+ spočívá také v mnoha jiných vlastnostech, přičemž další velkou výhodou je skutečnost, že se vyrábějí s ohledem k životnímu prostředí, ochraně ekosystémů a k udržitelnému lesnímu hospodaření.

Kam se hodí podlahy z termoplastického polyuretanu

Podlahy lze použít v domácnostech nebo v komerční sféře, jako jsou kanceláře, hotely a obchody, a to hlavně díky odolnosti a robustnosti materiálu, který překonává jiné srovnatelné výrobky na trhu.

Z čeho se podlaha skládá

Základem podlahy je jádro odolávající vlhkosti, což je nosič z HDF desky, pro kterou byla vytvořena speciální receptura. Další vrstvou je dekorační folie s potiskem dekorace a zcela nahoře se nachází vlhkosti odolný termoplastický polyuretan. Tento materiál si navíc pamatuje, jak byl vyroben, a proto má tzv. tvarovou paměť.

Pokládka termoplastického polyuretanu

Pokud jde o pokládku krytiny z termoplastického polyuretanu, musíte mít připravený zcela rovný, suchý, hladký a pevný podklad. Ale pozor, anhydritový litý potěr bez nivelace se na pokládku termoplastického polyuretanu NEHODÍ!. Na této podlaze je nejlepší její odolnost proti krátkodobým výkyvům teplot v létě a proti přehřátí. Živá podlaha Egger Design+ může vyřešit i problémy v pasivních a nízkoenergetických domech.

Pokládka těchto podlah není díky zámkovému spojení UNI fit časově náročná, což usnadňuje instalaci a také případné vyměnění poškozených lamel. Krytina Egger Design+ z termoplastického polyuretanu parket je upravena i pro pokládku pomocí celoplošného lepení pomocí doporučených lepidel.

Výhody

Mezi zásadní vlastnosti termoplastického polyuretanu se řadí extrémní přizpůsobivost s efektem Self Repair. Jeho hlavní funkcí jsou schopnosti regenerace povrchu při zatížení od nožiček nebo koleček nábytku, a proto otlaky zmizí během pár minut. Díky této pružnosti je termoplastický polyuretan velmi trvanlivou podlahovou krytinou s dlouhou životností v bytových i komerčních prostorách s vyšší zátěží.

Nevýhody

Stejně jako u jiných podlahových krytin, tak i u termoplastického polyuretanu je možné nalézt nějaké nevýhody, a to i přes vysokou odolnost těchto krytin proti značné vlhkosti. Vůbec se nehodí do průmyslových oblastí s vysokým zatížením. U těchto podlah pak existuje riziko znehodnocení a poškození lamel proseknutím, a to může být u lepených podlah velkým problémem.