Jakou podložku pod podlahu?

Použít podložku pod podlahu se doporučuje z mnoha různých důvodů, je to například nižší propustnost tepla a hluku, což potěší nejen nás, ale také sousedy. Ochrana podlahové krytiny před poškozením kvůli vlhkosti nebo méně kvalitnímu podkladu je pak už evergreenem, měkčí podlaha pak zase potěší naše chodidla. Obecně se prodlouží životnost použitého materiálu, což je výhodou vlastně vždy.

podložka pod podlahu

Jaké otázky bychom si měli položit?

Samozřejmě, s výběrem dobré podlahové izolace, jež bude zcela odpovídat našim potřebám, je spojeno trochu času a přemýšlení. Zodpovědět byste si měli zejména následující dotazy.

  • Jde o to ztišit podlahu? Aby nic neslyšeli sousedé, abyste měli co největší klid i vy?
  • Máte nerovnoměrnou podlahu a potřebujete podložku, aby se vše dobře srovnalo?
  • Využíváte podlahové vytápění? V tom případě tu je několik zajímavých variant.
  • Zamýšlíte položit podlahu tam, kde hrozí velká vlhkost – tedy v přízemí?

Typy podložek jsou tu v zásadě tři. První se pojí s koberci, druhý s vinylovými podlahami, třetí pak může jít ruku v ruce s podlahami ze dřeva a laminátu. Nejde jen o „neužitečný“ luxus, naopak, výrazně se zvýší komfort bydlení, ušetříte za topení a budete se cítit mnohem útulněji, protože podlaha bude na došlap zase o něco měkčí. Každá podložka je ale trochu jiná…

Na trhu jsou i kousky, co se dají označit za plně multifunkční

Dříve platilo, že ne každá podložka zvládne všechno, dnes jich podstatná část zvládne hned několik úkolů najednou. Jde například o:

  • Ochranu místnosti/podlahy před vlhkostí.
  • Tlumení takzvaného kročejového hluku.
  • Vyrovnání základové desky podlahy.
  • Zateplení místnosti, alespoň částečně.

Podložky se obecně využívají na všechny plovoucí podlahy, pokud už tedy nemají instalovanou speciální podložku už z výroby. Levná podložka se samozřejmě může do budoucna prodražit, protože obyčejná pěna samozřejmě nezvládne tolik nároků najednou – materiál se brzy sešlápne, podlaha už nebude tak tichá, jako bývala ještě před časem a podobně. Investice se proto určitě vyplatí!