Co je to plovoucí podlaha

Plovoucí podlaha není žádný typ nebo materiál podlahové krytiny, avšak je to metoda pokládky, kdy jsou jednotlivé desky spojovány k sobě, a ne k podkladové podlaze. Díly se přitom mohou připevnit k sobě buď lepidlem, nebo mohou být pouze spojené. Tato metoda získává čím dál více na oblibě a je používána u mnoha typů podlahových krytin. Díky své jednoduchosti ji lze rychleji nainstalovat a zároveň šetří peníze.

plovoucí podlaha v pracovně

Podlaha, která se instaluje metodou plovoucí podlaha, tedy znamená, že taková podlaha není napevno spojena s podkladem a ani s žádnými vertikálními konstrukcemi v místnosti, jako jsou např. sloupy, stěny, příčky a schodiště. Od betonového základu je taková podlaha toddělena pružným materiálem, díky kterému je způsobeno zmiňované “plavání”.

Pochopit princip plovoucí podlahy je možné i tak, že si představíte takovou podlahu jako dřevěné puzzle. U puzzlí se jednotlivé díly spojují k sobě, a ne ke stolu, přičemž puzzle udržuje na místě jeho váha, tření při kontaktu se stolem a boční připojení jednotlivých dílů.

Materiály plovoucí podlahy

Laminátová plovoucí podlaha

Nejrozšířenějším materiálem pro instalaci plovoucím způsobem je laminátová podlaha, která se k pokladu nelepí téměř nikdy, avšak instaluje se právě jako plovoucí podlaha, což této krytině dovoluje reagovat na změny vlhkosti v místnosti, kdy se smršťuje nebo rozpíná.

Vinylová plovoucí podlaha

Díly této krytiny se spojují k sobě, ale lze je také přilepit k podkladové podlaze. Spojování dílů umožňují péra a drážky na okrajích desek.

Dřevěná plovoucí podlaha

Vícevrstvé dřevěné podlahy lze také instalovat plovoucí metodou.

Co není plovoucí podlaha

Tvrdé masivní dřevo

Tento typ krytiny se nikdy neinstaluje jako plovoucí podlaha, ale k podkladu se připevňuje hřebíky nebo lepí.

Keramické dlaždice

Téměř všechny dlaždice se přilepují k podkladu, ale existuje i pár dlaždic k instalaci plovoucí metodou. Postup je zde takový, že se dlaždice místo lepení spojují k sobě speciální plastovou podložkou. Ale vysoké náklady jsou překážkou rozšíření výrobku na trhu.

Připevněné koberce

Celoplošné připevněné koberce mohou také někdy vypadat jako plovoucí podlaha, kdy jejich okraje bývají k podkladu připevněny lištami. Ale každopádně platí označení „plovoucí podlaha“ jen pro tvrdé podlahové krytiny (jako je vinyl, laminát atd.) a nikoliv pro měkké krytiny, jako je koberec.

Výhody plovoucí podlahy

Rozpínání a smršťování

Laminátová krytina bývá na třech nebo čtyřech stranách ohraničena stěnami. Z tohoto důvodu je nutné na rozpínání materiálu na obvodu laminátové krytiny stanovit prostor. Jednou z výhod této metody je to, že umožňuje pohybování a rozpínání podlahy dle změn vlhkosti v místnosti.

Jednoduchost

Metoda plovoucí podlahy odstraňuje mnohé běžné komplikace, jako je např. přitloukání krytiny z masivního dřeva. U plovoucí laminátové podlahy se desky jednoduše spojí k sobě a nejsou k tomu potřeba žádné speciální nástroje, jako např. hřebíkovačku na podlahy.

Je levnější

Jednoduchost znamená často i levnější, protože vám odpadnou náklady na řemeslníka, když instalaci provedete svépomocí.

Nevýhody

Tenčí materiály

Nevýhodou plovoucí podlahy je ten fakt, že krytina bývá méně robustní a tenčí než ta, co je připevňována k podkladové podlaze.

Méně kvalitní

Podlahy pokládané plovoucí metodou se tradičně vytvářejí z méně preferovaných materiálů, jako třeba vinyl a lamináty, i když mívají při opětovném prodeji nižší hodnotu, než například podlahy z masivního dřeva, a rozdíl v kvalitě mezi nimi se postupně zmenšuje.

Plovoucí podlahy rozlišujeme na těžké a lehké

Těžká plovoucí podlaha

Těžká plovoucí podlaha mívá obvykle roznášecí vrstvu z anhydritu nebo armovaného cementového potěru. Roznášecí vrstva je od nosné stropní konstrukce oddělena pružnou zvukově (akusticky) izolační vrstvou.

Lehká plovoucí podlaha

Obecně je lehká plovoucí podlaha povahově i materiálově jednodušší typ podlahy než těžká podlaha. Lépe a snadněji se montuje a kompletuje za pomoci velkoplošných panelů systémem suché výstavby. Tato výhoda způsobuje urychlení celého procesu i zahájení doby užívání. Výhodná je tedy především u rekonstrukcí na betonových či dřevěných stropech, ale také u nových dřevostaveb. Roznášecí vrstva lehké plovoucí podlahy je z lehkých velkoformátových desek o více vrstvách, které se spojují obvykle na pero a drážku, jež jsou uloženy volně na akustické desky tvořící pružnou akusticky izolační vrstvu.

Plovoucí podlaha jako základ akustické pohody v interiéru

Hodnocení vodorovných konstrukcí (podlah a stropů) vznáší požadavky na zvukovou izolaci, která je stanovena pro zvuk šířící se vzduchem (tzv. vzduchová neprůzvučnost) a na kročejový zvuk (tzv. kročejová neprůzvučnost). Systémy plovoucích podlah se skládají ze tří základních vrstev – roznášecí, izolační a nášlapné.

Hluk a ochrana proti hluku v budovách

Zvuk a hluk jsou v podstatě mechanickým vlněním vzduchu, který se k lidskému uchu přenáší jako vibrace. Měří se pomocí hladiny akustického tlaku nebo intenzity a udává se v decibelech [dB]. Hluk způsobuje zhoršení kvality odpočinku, snížení naší schopnosti soustředit se na práci a při dlouhodobější expozici vyvolává ztráty sluchu a je příčinou stresu a podrážděnosti. Při déle trvajícím působení hluku často dochází k poškození zdraví.

Zvukově izolační vlastnosti stropu s podlahou

Hodnocení konstrukcí (stropů a podlah) lze rozdělit na dvě části. Na potřeby zvukové izolace stanovené pro zvuk šířící se vzduchem (tzv. vzduchová neprůzvučnost) a na zvuk kročejový (tzv. kročejová neprůzvučnost).