Dřevěná plovoucí podlaha
Ať už rekonstruujete nebo stavíte, v každém případě budete muset za nějaký čas popřemýšlet o tom, z jakého materiálu bude vaše podlaha. Uvědomte si ale, že každý materiál má své určité vlastnosti, a proto mohou mít podlahy zcela odlišná technická a užitná specifika. Materiál tedy vybírejte se zřetelem na vlastnosti podlahy, které od ní očekáváte a také na zátěž místnosti, kam budete chtít podlahu položit. Jednou z nepoužívanějších podlahových soustav je tzv. plovoucí podlaha.
Co je to plovoucí podlaha?
Plovoucí podlaha je podlaha, která není připevněna k podkladu. Takto se obvykle pokládají vinylové nebo laminátové podlahy. Ale stejně tak je možné položit i dřevěné plovoucí podlahy. Plovoucí podlaha se obvykle pokládá za pomoci zámkových spojů, tedy na pero a drážku, a není tedy spojena s podkladní vrstvou. V současnosti se plovoucí podlahy čím dál častěji také lepí, jsou stabilní a pevné, dokonale tlumí kročejový hluk a mají také delší životnost.
Dřevěná plovoucí podlaha
Dřevěná plovoucí podlaha je vzhledově velmi pěkná a výborně kopíruje klasické parkety. Snadno se udržuje, má až třicet let dlouhou životnost. Oproti laminátové podlaze se dá jednoduše zrenovovat pouhým přebroušením. Lze ji pořídit v různých barvách s rozmanitou kresbou.
Dřevo má také celou řadu výhod. Ze všech typů plovoucích podlah se dřevěná udržuje nejlépe, dá se obnovit lazurou, mořidlem a také krycí nátěr snadno opravíte. Dřevěné plovoucí podlahy jsou také velice dobrý zvukový izolant a navíc mají vynikající tepelně-izolační vlastnosti.
Typy dřevěných plovoucích podlah
Masivní dřevěné podlahy
Tento typ dřevěných podlah se vyrábí pouze z jednoho kusu dřeva, jehož povrch je ošetřený olejem nebo lakem. Masivní dřevěné podlahy je možné několikanásobně renovovat celoplošným broušením. Jejich nevýhodou je, že nejsou vhodné pro podlahové topení, protože masivní desky špatně snáší velké teplotní výkyvy, které jsou s podlahovým topením spojené. Kvůli výraznému tlumení kročejového hluku a minimalizaci dilatace se doporučuje celoplošně lepit masivní desky k podkladu.
Vrstvené dřevěné podlahy
Vrstvené dřevěné podlahy jsou sestaveny z dřevěných podlahových desek, které jsou tlakově slepené z několika svisle na sebe položených vrstev. Oproti masivu mají velmi dobrou stálost tvaru, a to i při opakovaných tepelných změnách. Dvouvrstvé nebo třívrstvé dřevěné podlahy je možné položit stejně jako dřevěné plovoucí podlahy a jsou velmi vhodné pro podlahové vytápění. Při pokládce vrstvených dřevěných podlah se doporučuje raději celoplošné lepení, které podlaze dodá o mnoho více komfortních vlastností.
Mozaikové dřevěné podlahy
Tyto podlahy jsou u nás vzácné, avšak s ohledem na jejich dnešní ceny ne zcela nedostupné. Především historické interiéry a starší budovy získají díky mozaikovým podlahám mnohem luxusnější dojem ve srovnání s laminátovými plovoucími podlahami nebo rovnými dřevěnými deskami. Také u mozaikových podlah je nášlapná vrstva tvořená z ušlechtilých dřevin a ze dvou vnitřních vrstev z obyčejného dřeva, díky kterým podlaha dostává potřebnou tuhost a zabraňuje enormní dilataci.
Pokládka
Požadavky kladené na podklady
- Základem pokládky dřevěných plovoucích podlah je čistý, pevný, rovný a suchý podklad.
- Nerovnosti, které jsou větší než 3 mm na 1m, musí být vyrovnány vhodnou stěrkovou hmotou.
- Při pokládce dřevěné plovoucí podlahy na staré dřevěné parkety se musí sešroubovat uvolněné parkety se spodní konstrukcí, aby nedocházelo k eventuálnímu vrzání.
- Koberce jako podklad je zapotřebí odstranit z důvodu pevnosti a hygieny.
- Pokládku na staré podlahy z linolea, CV a PVC se doporučuje provést jen v případě, že jsou tyto podlahy slepené pevně, a že tu nejsou žádná volná místa a podlahové topení.
Potěr nesmí přesáhnout tyto hodnoty maximální vlhkosti:
Anhydritový potěr | Cementový potěr |
---|---|
bez podlahového topení max. 0,5 CM % | max. 2,0 CM % |
s podlahovým topením max. 0,3 CM % | max. 1,8 CM % |
V každém případě je nutné ověřit si vlhkost potěru měřicím přístrojem. Dále musí být použity parozábrany, v provedení 0,2 mm silné PE fólie. Jako podklad se může použít podložka značky Parador, která tlumí kročejový hluk a je integrovaná s ochranou proti vlhkosti.
Třívrstvé dřevěné podlahy můžete pokládat buď plovoucím způsobem, nebo celoplošným lepením. Pokud je dřevěná podlaha nalepená celoplošně, pak je tišší, protože tu nejsou skoro žádné dutiny, čímž nedochází k žádným vibracím. Pokládka plovoucím způsobem je zase jednodušší, a sice kvůli systému Automatic-Click®, díky kterému se dá pokládat bez problémů a rychle. Tento způsob pokládky si našel velkou oblibu.
Postup pokládky
- Nejdříve si připravte podložku.
- Vystřeďte si plochu pokládky a první řadu palubek zařízněte.
- Ke všem pevným předmětům a stěnám udržujte za pomoci zarážecích klínků vzdálenost minimálně 10 až 15 mm.
- Poslední palubku první řady zkraťte od stěny na potřebnou délku a uříznutý kus palubky použijte na začátek druhé řady.
- Další řadu začněte pokládat zase zleva. Palubky na podélné straně secvakněte. Palubky nemusíte lepit.
- Kladivem sklepněte čelní drážky, které se tak automaticky spojí s podélnými. Tímto způsobem pokládky postupujte v celé místnosti.
- Okrajové spáry můžete zakrýt vhodnými podlahovými lištami - a máte hotovo.