Renovace a oprava plovoucí podlahy

Plovoucí podlahy jsou velmi oblíbené podlahové krytiny již řadu let. Nejsou pevně spojeny s podkladní vrstvou a okolními konstrukcemi a tedy na podkladu jen tak volně leží, neboli „plavou“. Mají tzv. suché zámky. Ty se do sebe jen zaklapnou, a proto je díky nim možné plovoucí podlahy rychle položit, a stejně jednoduše, jako se pokládají, se dají také rozložit. Nejčastějším a nejvhodnějším materiálem pro výrobu plovoucích podlah je laminát.

Oprava plovoucí podlahy

Plovoucí laminátové podlahy jsou sice velmi odolné, ale i přesto je možné je poničit. Na těchto podlahách se dokážou natrvalo podepsat např. padající předměty, jako je nůž nebo hrnec anebo drápky domácích mazlíčků. Naštěstí oprava plovoucích laminátových podlah není příliš složitá.

Tedy již při nákupu plovoucí podlahy je vhodné myslet na možné budoucí opravy a renovaci plovoucí podlahy a zakoupit jeden balík lamel navíc, který se vám může případně velmi hodit. Až budete potřebovat podlahu renovovat, nemusí již být stejný výrobek na trhu.

Co ovlivňuje životnost plovoucích podlah?

Mezi základní faktory ovlivňující životnost plovoucích podlah patří:

  • materiál plovoucí podlahy
  • tvrdost podlahy
  • tloušťka nášlapné vrstvy
  • způsob namáhání plovoucí podlahy a intenzita
  • kvalita položení plovoucí podlahy a správná příprava podkladu
  • pravidelná údržba podlahy
  • klimatické podmínky v místnosti

Průběh renovace plovoucích podlah

Při renovaci plovoucích podlah se opraví veškeré díry a uštípnuté hrany a rohy v podlaze. Dále se vymění lamely a podlahové lišty, které již nejdou opravit a zbrousí se opotřebovaná část horní vrstvy podlahy. Kvůli výměně neopravitelných lamel a novému slícování spár mezi lamelami, je někdy třeba celou podlahu rozebrat a opět seskládat. Po opravě nebo výměně poškozených částí a zbroušení horní vrstvy podlahy se renovace plovoucích podlah dokončuje obnovou vrchního laku.

Oprava bez výměny lamely

U drobných šrámů a odřenin plovoucích laminátových podlah lze použít speciální opravné tužky. Ty seženete v odstínech jednotlivých druhů podlahy. Pokud jsou na podlaze poničení hlubší, které zasahují pouze do vrchní vrstvy, tak je možné drobné poškození opravit vytmelením, ke kterému postačí čirý lak nebo speciální pryskyřice, která je přímo určená k opravám laminátových plovoucích podlah.

Pokud je poškození tak hluboké, že zasáhlo nejen vrchní vrstvu, ale také vrstvu určující vzhled podlahy, je zapotřebí použít speciální tvrdý vosk nebo retušovací pero. Oba výrobky musí mít stejný odstín jako podlaha.

Tvrdý vosk se musí rozehřát a poté aplikovat do spár podlahy, škrábanců či do odřenin. Vosk má vysokou přilnavost a dá se brousit a opětovně nalakovat. Jako všechny výrobky určené pro opravu plovoucích podlah, se také vosk musí vybírat podle odstínu podlahy. Nejprve je zapotřebí podlahu důkladně vyčistit. Poté se rozehřátý vosk nakape na poničené místo s malým přebytkem. Vosk se musí nechat dokonale zatvrdnout. Přebytečný vosk se opatrně odstraní kovovou stěrkou a nakonec se na opravené místo aplikuje retušovací pero na zahlazení stop.

Oprava s výměnou lamely

Oprava laminátové plovoucí podlahy voskem nebo retušovacím perem není ale trvalá. Je tedy zapotřebí ji tu a tam obnovovat. Pokud je poškození značné, je vidět a je hluboké, pak je vhodné vyměnit lamelu celou. Další možností je vyříznutí poškozeného kousku.

Výměna lamely a rozebrání celé podlahy přichází v úvahu, jen když se poničená lamela nachází v okrajových částech místnosti a bude k ní snadná dostupnost.

Avšak rozebrání celé podlahy se finančně nevyplatí, a pokud se poničená lamela nachází uprostřed místnosti, pak je lepší ji vyříznout celou a nahradit lamelou novou, a sice od stejného výrobce a ve stejném odstínu.

V případě vyříznutí celé lamely se nejprve poškozené místo v podlaze se velice opatrně ořízne kotoučovou pilou. Řez se vede do kříže, nebo do tvaru psaníčka a nesmí zasahovat do nepoškozených lamel. Hloubka řezu nesmí zasáhnout ani do podlahového podkladu. Poškozená místa se vyjmou pomocí dlát a z náhradních lamel se vyřízne nový kus o stejných rozměrech. Tento náhradní kus se pak zacvakne do zámkového systému.

Výhody a výsledek renovace plovoucích podlah

Správná renovace plovoucích podlah je velmi důležitá. Zásadně totiž ovlivní konečný vzhled renovované podlahy. Při renovací plovoucích podlah je také důležité brát v úvahu řadu praktických i estetických hledisek. Renovace plovoucích podlah má také své velké výhody. Nemusíte měnit hned celou podlahu, ušetříte peníze, protože renovace je levnější než instalace nové podlahy. Po renovaci plovoucí podlahy nelze prakticky rozeznat nově nainstalovanou podlahu, a navíc jí renovace navrátí původní lesk a pocit novosti.