Jak odstranit vrzání parket

Jistě to znáte. Šlápnete na vaši podlahu z parket a ozve se hrozný, velmi nepříjemný vrzající zvuk. Vrzají vám dřevěné parkety tak silně, že vám tento zvuk drásá nervy? Ale nezoufejte a nevolejte ihned podlaháře. Pokud je vaše podlaha v takovém stavu, že vám bude moci ještě hodně dlouho sloužit, pak můžete tento problém odstranit i sami.

vrzání parket

Co způsobuje vrzání parket?

Vrzání způsobuje tření dřeva o dřevo. Nic jiného. Dřevo je přírodní materiál a je o něm známo, že čím větší je sucho a teplo, tak se tento materiál smršťuje a naopak se zase rozšiřuje, když je v místnosti vlhko. Právě kvůli těmto neustálým procesům mění parkety své parametry, dochází k deformaci původní instalace, parkety se uvolňují z lůžka, ve kterém byly přilepeny nebo ji hřebíky nedrží dost pevně a okamžitě začnou vrzat. Parketu pak na podkladu drží už jen drážka a péro. Než začnete opravovat, najděte místa, kde parkety vržou nejvíce, protože tam se budou soustředit vaše síly při opravě podlahy.

Jak na vrzání parket?

Vyzkoušejte pár tipů na odstranění nepříjemných zvuků.

Mastek a grafit

Na spáru mezi vrzajícími parketami nasypte trochu mastkového nebo grafitového prášku. Prášek vtlačte do spojů nejvíce vrzajících parket a místo překryjte hadrem. Parkety je potřeba zatížit, aby se prášek dostal do spáry mezi parketami, takže se po místě několikrát projděte, nebo si na něj stoupněte celou svou vahou. Poté místo několikrát důkladně zatižte a odlehčete, aby prášek zapadl hluboko do spáry mezi parketami. Tuha nebo mastek spoje promaže, ty se přestanou o sebe třít a vrzání by mělo již být minimální nebo žádné.

Pokud mastkový či grafitový prášek nemáte, navrtejte na skrytějších místech malinkaté otvory a injekční stříkačkou do nich vložte řídkou cementovou maltu. Až malta zaschne, zamaskujte dírky voskem.

Podlepení parket

Další tip na opravu vrzající podlahy je náročnější na zručnost, ale měl by spolehlivě fungovat, a navíc je tato oprava velmi jednoduchá.

Vrzající parkety zkuste podlepit. Najděte nějaké uvolněné parkety a jejich střed provrtejte asi čtyřmilimetrovým vrtákem. Vytvořeným otvorem vstříkněte řídké polyuretanové lepidlo přímo pod parketu. Jak polyuretan vysychá, tak mění svůj objem, roztahuje se a to způsobí, že se vzduchová mezera mezi parketami vyplní, a parkety přestanou vrzat, protože se tak přilepí k podkladu. Je ještě ale vhodné, tato místa na 12 hodin zatěžkat. Po zaschnutí vyplňte dírku tmelem nebo voskem v odstínu parket.

Přebroušení a zalakování

Dalším možným postupem na opravu vrzajících parket je vybroušení parketové podlahy. Podlahu pečlivě přebruste a poté ji nalakujte a naolejujte. Místa mezi spárami, které způsobují vrzání, se dají vytmelit prachem, který vám zbyde po broušení parket. Takto využijete odpadový materiál a navíc se výsledný tmel nebude od dřevěných parket barevně nijak odlišovat, a tím nedojde k poškození celkového vzhledu parket.

Překládka

Jestliže jste zjistili, že v místě vrzání je hned několik uvolněných parket, tak jde pravděpodobně o hřebíky, které nedrží dostatečně pevně a tak dochází k pohybům podlahy. V tomto případě bude stačit, poškozená místa rozebrat a opět položit za použití lepidla.

Celková oprava

Jestliže žádná z rad nezabere, pak vám asi nezbude nic jiného, než se pustit do celkové opravy. Celková rekonstrukce celé podlahy je nejdůkladnějším, ale také nejkomplikovanějším způsobem opravy. Nejdříve je nutné, demontovat všechny staré parkety ale také opravit veškeré další podlahové vrstvy, nosné trámy a prkenné záklopy. Při demontáži parkety vždy očíslujte. Tak budete mít přehled, jak jdou jednotlivé díly parket po sobě a parkety pak do sebe bez potíží zapadnou.

Můžete to sice zkusit sami, ale není to nic jednoduchého. Takže nechcete-li kromě vrzání řešit i úplně jiné podlahové problémy, oslovte na to raději specializovanou firmu.

Můžete to sice zkusit sami, ale pokud nechcete kromě vrzání řešit také jiné podlahové problémy, obraťte se raději na nějakou specializovanou firmu.

Na závěr

Přistoupit k celkové renovaci je lepší, je-li podlaha opravdu v hodně špatném stavu. Typickými příznaky, kdy je lepší provést celkovou renovaci podlahy jsou:

  • zašlé a poničené parkety,
  • vzdouvající se parkety a nerovná podlaha,
  • velké spáry mezi parketami,
  • další vady, které se neslučují s komfortem a estetickým dojmem.