Jak vyčistit spáry na podlaze
Každá podlaha, po níž několik let chodíte, se časem opotřebuje, což platí jak pro dřevěné podlahy, keramické dlaždice, vinyl na podlaze a pro jiné podlahové krytiny.
Ale i přes řádnou údržbu podlahy dochází během jejího dlouhodobého používání ke znečištění spár, do kterých se část nečistot při každém vytírání či vysávání přece jen dostane. A pokud se nejedná o nečistotu, tak se spáry po čase tak jako tak zabarví do jiného odstínu, než jste si původně vybrali. Nejčastěji se to stává u světlých spár, které začnou postupně šednout, což nevypadá právě hezky.
Spáry v podlaze jsou však nutné, protože bez nich by se neobešla žádná instalace dřevěné či keramické dlažby. Spáry mají v podstatě za úkol udržovat líbivý vzhled podlahy, avšak hlavně u dřeva jsou zcela nezbytné, aby podlaha mohla dobře pracovat. Dílce dřevěné podlahy postupně vysychají a začnou se vytvářet ještě větší spáry, než byly na začátku.
U keramické dlažby je zase třeba, aby jednotlivé dílce takového typu podlahy mohly pracovat podle měnící se okolní teploty. Pokud by však mezi dílci žádná mezera nebyla, mohly by různé části této dlažby popraskat. Stejný problém je také u obkladů v koupelně, kde se může projevit i vlhkost a ve spárách by pak mohlo dojít ke vzniku plísně.
Čištění spár na podlaze
Když se rozhodnete vyčistit spáry na vaší podlaze, řiďte se při výběru čisticích prostředků těmito základními pravidly:
- používejte přípravky s neutrálním pH,
- nepoužívejte žádné, které obsahují vosk nebo ropné deriváty,
- u strojového čištění postupujte velmi opatrně a stroje zapínejte raději na nejnižší výkon, abyste podlahový povrch nepoškodili,
- k čištění používejte starý zubný kartáček, který je skutečným super pomocníkem.
Čistit však můžete pouze nepoškozené spáry, v opačném případě je budete muset nechat opravit.
Čištění spár dle typu podlahy
1) Čištění spár v dřevěné podlaze
Na dřevěné podlaze bývají spáry (viz výše), a to obzvláště ve starých domech. Časem se zanesou nečistotami, ale co pomůže k jejich co nejlepšímu odstranění?
K tomuto účelu poslouží nejlépe vysavač. Máte-li k němu úzký nástavec, nasaďte jej. Ale pozor, záleží na tom, jak je masivní dřevěná podlaha ošetřena. Pokud je svrchní vrstva tvořena ne příliš odolný lakem či voskem, pak hrozí, že ji hubicí vysavače poškrábete. A proto je třeba vyzkoušet to nedříve v nějakém koutě.
K hubici vysavače můžete nalepit i filcovou koncovku, pomocí které lze zabránit přímému kontaktu nástavce vysavače s podlahou. Spáry poté jednu po druhé opatrně vysajte, ale to asi stačit ještě nebude.
Nečistota ze spár lze nejlépe odstranit plastovým nožem nebo jinou plastovou pomůckou, ale žádnými kovovými předměty, kterými byste mohli podlahu poničit. Spáry pak pomocí těchto plastových nástrojů opatrně projeďte a pak použijte opět vysavač a spáry ještě jednou důkladně vysajte.
2) Čištění spár v keramické dlažbě
U keramické dlažby jsou spáry viditelné nejvíce. Než začnete cokoliv dělat, je vhodné používat průběžně vysavač a pečlivě vysávat nejen samotnou podlahu, ale i spáry, ve kterých nesmí zůstat žádný prach ani žádné jiné nečistoty. V tomto případě je nejlepší sundat z hadice nástavec a spáry vysávat jen hubicí vysavače. Tím se nečistoty nasají do vysavače nejlépe.
Jestliže přemýšlíte o jiné možnosti, jak se znečištěných spár zbavit, doporučujeme vám použít parní čistič. Pára totiž dokáže odstranit i velmi zašlou špínu mezi podlahovými dílci. Pomocí parního čističe odstraníte nejen viditelné nečistoty, ale také vydezinfikujete daný prostor od bakterií.
Je-li už špína hodně zašlá a neúčinkují na ni žádné chemické prostředky, budete muset spáry vyčistit mechanicky. Na to si pořiďte čistič spár s hrotem, pomocí kterého můžete špínu ve spárách obrousit. Ale dávejte pozor na to, abyste si dlažbu nijak nepoškodili či neodebrali příliš mnoho spárovací hmoty.
Prevence zašlých spár
- Běžný úklid – podlahu pravidelně vysávejte nebo zametejte a důkladně utírejte prach. Dlaždice a spáry pak umývejte vhodnými čistícími přípravky.
- Minimalizace vlhkosti - v koupelně musí být zajištěno kvalitní odvětrávání a také vytírání podlahy zcela do sucha. Postupujte tedy tak, aby nadbytečná vlhkost nemohla nijak vzniknout.