Renovace korkové podlahy

Korková podlaha má velmi dlouhou až skoro neomezenou životnost. Po nějaké době je ale nutné pustit se do její renovace a navrátit jí její původní krásu. Renovací opravíte škrábance, barevné rozdíly a vybledlá či prošlapaná místa. Jestliže podlahu přebrousíte bruskou a nanesete na ni vhodné množství vrstev laku, jistě budete překvapeni znovunalezeným půvabem vaší podlahy. Pokud je vaše korková podlaha poškozená, tak jediné co pomůže, je bruska a lak.

jak renovovat korkovou podlahu

Kdy renovovat korkovou podlahu

Ten, kdo si udělal v korkové podlaze rýhu, nemá šanci opravit jen toto poškozené místo, ale musí zbrousit lak po celé ploše podlahy a opět ji natřít. Než ale začnete opravovat rýhu v korkové podlaze, popřemýšlejte, zda vám opravdu tak moc vadí. Pokud totiž přebrousíte a přelakujete pouze poškozené místo, bude oprava vidět a může být i více nápadná.

Jestliže stará podlaha již dosloužila, nemusíte ji hned strhnout a vyměnit i bez odstraňování starého korku. Postačí, když ji překryjete podlahou novou, je jedno, zda korkovou nebo novou dřevěnou. Korek bude totiž stále tepelně i zvukově izolovat. Předtím ale podlahu důkladně obruste, abyste odstranili starý lak. Ujistěte se ale, že dlaždice na podkladu stále pevně drží, a pokud ne, můžete je dolepit disperzním lepidlem.

Kdy renovovat kompletně?

Korkovou podlahu byste měli kompletně renovovat, jakmile se na ní začnou jevit první známky poškození. Jsou to např. prasklinky, které se namáháním podlahy zvětšují, čímž dochází k pronikání vlhkosti a nečistot. Na podlaze pak budou nepěkné tmavé skvrny.

Pokud je v korkové podlaze škrábanců a rýh více, tak se jejich oprava rovná celkové renovaci a broušení plochy, což je stejné jako u opotřebované a vyšlapané podlahy. Odborníky je doporučováno, celou ji znovu přebrousit a přelakovat.

Renovace laku

Při renovaci se nerenovuje korek, nýbrž lak. Pokud je už lak silně prošoupaný, začne se korek špinit a to se už nedá vyčistit, jako u dřeva, a proto se vyplatí začít s renovací laku včas.

Potřebná dávka laku je závislá na velikosti a síle jeho poškození a na velikosti místnosti. Pokud je porušen méně, pak stačí ho přebrousit a poté nalakovat. Pokud bude muset být renovace obtížnější, budete muset lak nechat zaschnout a celý postup ještě jednou zopakovat. Síla vrstvy laku se nanáší podle očekávaného zatížení korkové podlahy. V případě méně namáhané podlahy můžete nanést tenčí vrstvu než na místa namáhaná více.

Správná péče o korkovou podlahu

Je-li podlaha kvalitně nalakovaná, tak se její údržba podstatně usnadňuje. Lze na ni totiž bez problémů používat klasické přípravky určené na vytírání podlah. Tyto přípravky můžete doplňovat speciálním prostředkem, který je pro tento typ podlah určený. Tím je nutné ošetřit podlahu hned na začátku a v silnější koncentraci, a poté podle síly zátěže vytírat vodou s přípravkem. V bytech stačí jedenkrát měsíčně přidat do vody víčko přípravku místo běžného saponátu, v komerčních prostorách se doporučuje používat přípravek i každý den. Nemusíte mít obavy, voda do spár a následně do korku nepronikne. Kromě samotné péče se doporučuje také prevence proti vytlačení podlahy, a sice výměnou koleček u křesel za pružná kaučuková a nohy nábytku podložit plstěnou podložkou.

Více informací o údržbě korkové podlahy