Umělý trávník

Co je umělý trávník? Jedná se o druh koberce, který je svým vzhledem a charakterem velmi podobný přírodnímu trávníku. Umělý trávník je v podstatě všívaná plošná textilie, která má vlas materiálů s vysokou pevností. Mezery mezi umělými stébly se pro určité účely vyplňují pískem nebo granulovaným materiálem.

Umělý trávník

Způsob výroby umělého trávníku

Umělý trávník se vyrábí z nejrůznějších materiálů, mezi které patří:

Příze

Na výplň všívanou do podkladové tkaniny se v současné době používají trvanlivější monofilní příze (monofily). Dle druhu sportu se doporučují:

  • Monofily z polyamidu, které se používají např. na golf, pozemní hokej a na veřejná prostranství
  • Monofily z polyetylenu a polypropylenu. Tyto jsou používány na rugby a fotbal.
  • Vyvíjejí se také dvou-, nebo třívrstvá vlákna. Vnější vrstva bude z PE, jádro z PA a mezivrstva z lepkavé hmoty.

Podkladová tkanina

Podkladová tkanina je vyráběna z polypropylenové příze. Všívání se provádí na strojích majících pracovní šířku až 5 m. Vlasy jsou zpevňovány na rubní straně tkaniny buď latexovým nebo polyuretanovým zátěrem. Stébla se zastřihují na délku cca 2 až 7 cm. Hotový koberec má váhu 2 – 4 kg/m2

Instalace a údržba umělého trávníku

Způsob instalace závisí na použití trávníku a lokálních podmínkách. Po instalaci se mezi stébla sype především granulát z použitých pneumatik, občas také písek, který zlepšuje pružnost a stabilitu umělého trávníku.

Trávník na hřištích se udržuje kartáčováním povrchu každých 10-14 dní. Životnost trávníku je dle odhadů nejméně 10 let. 

Výhody umělých trávníků

  • Náklady spojené s umělým trávníkem jsou dlouhodobě nízké. Není třeba vody, hnojení a sečení. Stačí občas použít fukar a koště k odstranění nečistot.
  • Na umělém trávníku se nevytváří žádné skvrny kvůli moči domácích mazlíčků. Také čištění exkrementů domácího mazlíčka na umělém trávníku je jednoduché, protože se dá snadno vyčistit.
  • V umělém trávníku je možné vysadit stromy a keře. I když se bude muset vytvořit stromový kroužek se zavlažováním a bez základního kamene, budou stromy i keře krásně obklopeny umělou trávou.

Nevýhody umělých trávníků

  • Zpočátku je instalace umělého trávníku nákladnější než přírodního. Proto mnoho lidí používá umělý trávník k vytváření ploch trávníku jen v místech, ve kterých jej budou skutečně využívat.
  • Polymer nebo nylon, které se používají k výrobě umělé trávy se může zahřát na slunci, a to je bolestivé na chodidlech nebo tlapkách domácích mazlíčků. Pro domácí zvířata je umělý trávník dobrý, když je umístěný ve stínu.
  • I když výrobci rok co rok umělé trávníky vylepšují, stále nevypadají 100% jako živý trávník. Při koupi umělého trávníku je dobré prohlédnout si vzorky od několika výrobců a zvolit ten, který bude nejlépe vhodný pro váš účel.

Jak rozlišujeme umělé trávníky

Umělé trávníky rozlišujeme podle materiálu, výšky stébla, použití a funkce.

Materiál

Polyamid PA: Polyamid je nejsilnějším typem umělé trávy. Zachová si svůj původní tvar nehledě na to, jaké množství provozu musí vydržet. Odolává také až extrémně vysokým teplotám, při kterých se netaví a ani neztrácí stabilitu, proto je používán pro golfová hřiště. Polyamidové umělé trávníky jsou velmi drahé, zato ale zlepšují pevnost a stabilitu dražších forem trávníku. Tento typ umělého trávníku vypadá sice jako přírodní tráva, ale není tak měkký a nereaguje stejně jako levnější materiály. Kvůli struktuře a tuhosti vlasu nevypadá tato umělá tráva jako přírodní, i když vydrží dlouhou dobu a vypadá moc dobře.

Polyethylen PE: Když majitelé domů hledají určitý typ umělého trávníku, rozhodne se většina z nich pro trávník z polyetylenu. Tento typ umělé trávy vypadá skvěle, má jasně zelenou barvu a je měkčí a přirozenější než trávník z PA. Protože tráva z polyetylenu není pórovitá, nezachovává pachy jako umělá tráva z PA. Toto je ideální pro majitele domácích mazlíčků, kteří se nechtějí strachovat o vůni svých zahrad a dvorků. Péče o umělou trávu z polyetylenu je celkem snadná, musí se však občas vyčistit, nejlépe proudem vody. Tento typ umělého trávníku se nejvíce podobá přírodní trávě, a to je důvod, proč se majitelé domů rozhodnou instalovat jej na svých zahradách a dvorcích.

Polypropylen PP: Polypropylen je nejméně nákladnou volbou pro umělý trávník, je ale také nejméně odolný. Pokud potřebujete odolnost a trvanlivost umělého trávníku, bude si muset vybrat z jiných možností. PP má velmi jemnou strukturu, díky které se rychle opotřebovává. Další nevýhodnou vlastností PP je jeho nižší teplota tání, což znamená, že pokud je nainstalován v místech, kde je běžné vysoké teplo, může prodloužený osvit vést k deformaci stébel, a ty pak vypadají nepřirozeně a zdeformovaně. PP má hladký měkký povrch a je skvělou volbou pro vnitřní umělou trávu nebo je možné jej použít i jako dekoraci v domě, kde bude chráněna před vysokými teplotními výkyvy.

Výška stébla

Nízká: Stébla umělého trávníku kratší než 20 mm mohou způsobit, že umělý trávník nevypadá přirozeně. Avšak kratší stébla mají několik výhod. Pro dvůr určený pro psy zajistí tato stébla příjemný pocit na jejich tlapkách a umělá tráva je přitom dostatečně odolná. Krátké stéblo umělého trávníku se používá pro zeleň do zahrady nebo dvorku.

Střední: Střední výšku mají stébla, která jsou vysoká 20 až 35 mm. Tím je zajištěna dostatečná výška pro vytvoření přirozeného vzhledu, aniž by se stébla stala tak těžkými, že by se nemohla postavit sama. Výška trávníku v tomto rozmezí je většinou v místech, které lidé milují. Je ale třeba zvážit klady a zápory delší a kratší výšky trávníku v závislosti na použití.

Vysoká: Pokud si chcete pořídit umělou trávu s výškou větší než 35 mm, tak musíte být opatrní. Tráva totiž ztěžkne a bude vypadat velmi ploše. Příliš dlouhá stébla způsobují, že trávník vypadá velmi nepřirozeně. Čím delší jsou stébla umělé trávy, tím těžší začnou být a nebudou schopna stát vzpřímeně, polehnou. To může velmi zhoršit celkový vzhled trávníku

Použití

Hřiště: Dětská hřiště musí být co nejvíce bezpečné. Jedním z nejlepších způsobů pro zajištění jejich bezpečnosti je instalace umělé trávy na pružnou podložku. Děti tak budou mít bezpečný a trvanlivý povrch na hraní. Umělý trávník je totiž hodně odolný a dokáže se dobře držet proti velkému množství nohou a drsným hrám. Umělý trávník je i bezpečný, pomáhá totiž překonat možný pád a změkčit přistání.

Domácí mazlíčci: Pokud chováte psa nebo kočku, jistě víte, že je nutné mít pro ně prostor k proběhnutí. Tlapky domácích mazlíčku ale mohou do značné míry poškodit přírodní trávu na dvorku nebo zahradě. Je tedy velmi vhodné instalovat na tato místa robustní umělou trávu. Syntetický trávník poskytuje povrch, který je příjemný k nohám a tlapkám a současně umožňuje majitelům snadné uklízení po jejich domácích mazlíčcích.

Domácí trávník:  Tento trávník je ideální pro majitele domu. Umělý trávník vypadá dobře celý rok, proto se majitelé domů nemusí obávat o vzhled svých dvorů. Umělou domácí trávu není třeba hnojit, sekat a zalévat, bude vypadat stále zeleně každý den v roce.

Okolí bazénu: Máte-li bazén ve dvorku, pak je umělý trávník dokonalým materiálem pro jeho obklopení. Trávník dodává do této oblasti měkkost a jas. Výborné také je, že není potřeba starat se o kaluže a mokrý, kluzký povrch, když se dostanete ven z bazénu. Přebytečná voda totiž projde drenážním systémem umělého trávníku a dodá mokrým nouhoum dostačující přilnavost.

Funkce

UV-stabilizovaný: V případě, že umělý trávník bude instalován venku, pak je nutné vědět, že může být umístěn přímo na horké slunce nehledě na to, kolik expozice se na něj během dne dostane. Sluneční paprsky mohou trávník výrazně poškodit, a proto je důležité vyhledat umělou trávu stabilizovanou proti UV záření. Pak si můžete být jisti, že vydrží stálobarevná dlouho na slunci. Pokud umělá tráva neodolá UV záření, začne se její barevnost rychle zhoršovat.

Podložka: Správný podklad umělého trávníku zajistí, že nová zahrada bude tvrdá a vydrží dlouhou dobu, a umožní také odtok vody. Dlouhou trvanlivost umělého trávníku udržuje uretanový plášť na podložce umělé trávy. Pevná podložka dále zajistí vysokou odolnost trávníku a dlouhodobě se hodí k používání bez nutnosti opravy nebo výměny.

Odolnost proti teplu a mrazu: Umělý trávník mohou značně poškodit teplotní výkyvy, a proto je důležité kupovat opravdu kvalitní výrobky, které dokážou vydržet v horkých letních dnech i v mrazivých nocích.

Nehořlavost: Pokud budete chtít grilovat na umělém trávníku, nebo budete mít poblíž otevřený oheň, tak je důležité, abyste se ujistili, že s novou trávou neohrozíte sebe ani ostatní. Oheň se rychle šíří, a pokud budete chtít grilovat v blízkosti nové trávy nebo přímo na ní, pak si pořiďte druh umělého trávníku, který je nehořlavý, čímž zajistí bezpečnost vás i vaší rodiny.