Dřevěná podlaha na balkon

Nevíte, jakou podlahu zvolit na balkón či terasu? Na výběr máte jednu za dvou variant. Můžete se rozhodnout buď pro dřevoplastové podlahy, nebo si nebo vybrat 100 % dřevěné podlahy přímo určené na balkony a terasy.

Dřevěná podlaha na balkon

Dřevěná podlaha je skvělou volbou pro vytvoření příjemného a útulného prostoru, což však platí i pro exteriéry. Dřevo totiž přináší pocit tepla a přírodní krásu, která významně zlepšuje atmosféru a estetiku i venkovních prostor, a proto se dřevěné podlahy na balkoně nebo terase staly velmi oblíbenými.

Na trhu jsou k dostání také podlahy ze smrku a borovice, ale tyto materiály jsou méně odolné a navíc nejsou ani tvarově stálé. Mnohem vhodnějšími dřevinami pro exteriér je dub, akát, sibiřský modřín či některé exotické dřeviny jako je např. teak nebo merbau,  které jsou mnohem tvrdší, odolnější a disponují i delší životností.

Proč zvolit právě dřevěnou podlahu?

Podlaha vašeho balkonu či terasy je neustále vystavována vnějším přírodním vlivům, jako jsou sluneční paprsky, déšť a sníh, a stejně tak je zatěžována častou chůzí, přesunováním nábytku a dalšími činnostmi majitelů. I přesto je volba dřevěné podlahy stále dobrým nápadem, protože dřevo toho vydrží opravdu moc.

  1. Dřevu nevadí ani voda ani sníh, pokud je mu dána možnost ze všech stran důkladně vyschnout. Z tohoto důvodu jsou venkovní dřevěné podlahy zprvu pokládány jen jako rošt, neboť mezi jednotlivými prkny musí být mezery a pod podlahou i volný prostor. Jen tak se dá zaručit dostatečné vyschnutí dřeva.
  2. Údržba dřevěných venkovních podlah je velmi snadná, stačí je jen zamést nebo vytřít.
  3. Na rozdíl od dlažby dřevěná podlaha do bosých chodidel nestudí a pro chůzi je velmi příjemná.

Venkovní podlaha na balkon se skrytými spoji – WPC podlaha

Pokud však přemýšlíte i o jiné alternativě vhodné dřevěné podlahy na balkon, pak vám můžeme doporučit WPC prkna, jenž si zachovávají ty nejlepší vlastnosti dřeva a současně eliminují i jeho problémy. Rozdíl navíc ani nepoznáte.

WPC podlaha má navíc takovou výhodu, kterou ocení jistě každý. Tato podlahová krytina na balkon je totiž zcela bezúdržbová, zatímco klasické dřevo je nutno minimálně 2x za rok natírat a ošetřovat.

Pokládka dřevěné podlahy v exteriéru

Během pokládky dřevěné podlahy v exteriéru jsou používány speciální podlahové rošty zhotovené z tvrdého a odolného dřeva (viz výše). Po následném vyrovnání povrchu se na pevnou plochu pokladou rošty napříč jejich vrchní vrstvě. Aby se rošt stabilizoval, použijí se zabetonované patky nebo betonové dlaždice. Dřevěné podlahy se pak k roštu připevní speciálními klipy či nerezovými vruty. Mezi dřevěnými deskami je nutné ponechat mezery, aby se dřevo mohlo rozpínat a smršťovat.

Instalace podlahy na balkon je unikátní také v tom, že se při ní zakryjí všechny spoje, které jsou pod balkonem. Nelze vidět ani žádné šrouby, které by měly značný vliv na překrásný a čistý design balkonu, ale i na bezpečnost bez jakéhokoliv rizika zapíchnutí třísky nebo popálení nohou.