Jakou podlahu vybrat do pergoly

Pokud vybíráte podlahu do pergoly, tak je důležité, zamyslet se nad tím, v jakém prostředí se podlaha bude nacházet a nad několika dalšími faktory. Je-li pergola zastřešená nebo spíše ve stínu, není nutné, aby byl materiál na podlahu až tolik odolný proti slunečnímu záření, a stejně tak proti povětrnostním vlivům, jako je déšť a sníh. Je tu ale také otázka vzhledu, podlaha do pergoly by měla být jak pohledově krásná, tak i plně funkční.

podlaha pod pergolou

Na co myslet při výběru?

  • Zastřešení prostoru – otázka zastřešení prostoru je důležitá, protože pergola je venkovní prostor, který musí odolávat vnějším vlivům, jako je teplo, mráz, sluneční paprsky, sucho, déšť, sníh apod. 

  • Nároky na údržbu - každý materiál pro podlahu pergoly potřebuje jinou údržbu, časové nároky a popřípadě i finance

  • Kluzkost podlahy – tato otázka je při výběru individuální, někomu kluzkost vadí hlavně kvůli dětem a jinému zase ne

  • Vzhled – dáváte přednost tradici nebo moderně, a současně chcete, aby podlaha ladila s okolním prostorem, nebo preferujete spíše funkčnost?

Podlahové krytiny vhodné do pergoly

Dnes lze vybírat hned z několika podlahových krytin, které ale mají své klady i zápory.  Jaké materiály lze tedy použít?

Zámková betonová nebo keramická dlažba

Variantou pro podlahu do pergoly může být zámková dlažba. Tato dlažba je velmi často používaná, současně je starou dobrou klasikou za příznivou cenu. Vybrat si můžete dlažbu betonovou nebo keramickou. Betonová dlažba se pokládá na sucho a v našich klimatických podmínkách je možné ji používat, protože je mrazuvzdorná a neklouže. Betonové dlaždice jsou v současnosti velmi variabilní a dají se pořídit i v různých tvarech imitujících kámen. Keramická dlažba se hodí spíše do oblastí, kde méně prší a nemrzne. V našich podmínkách se může vyskytnout problém s jejím promrznutím a popraskáním. Některé vzory keramických dlaždic věrně imitují dřevo nebo kámen. Další možností jsou dlaždice s vhodnou úpravou, tedy neklouzavé a mrazuvzdorné, které také můžete použít i do pergoly.

Dřevo

Dřevo je velmi populární a oblíbený materiál hodící se k moderním domům i roubenkám. V našich podmínkách existuje hned několik druhů dřevěných podlah, jako je smrk, borovice a modřín. Tyto podlahy věrně kopírují nejen stromové složení našich lesů, ale také podlahové krytiny z tropického dřeva. Ty poskytují oproti našim dřevinám širokou barevnou škálu, vyšší tvrdost a stálost. Dřevo však má narozdíl od jiných materiálů jednu nevýhodu - musí se udržovat, ošetřovat a natírat. Bez řádné a pečlivé údržby ztratí dřevěná podlaha rychle své kouzlo a životnost.

Dřevoplast (WPC)

Dřevoplast je spojením dřeva a plastu. Velmi se podobá přírodnímu dřevu, avšak vyniká lepšími vlastnostmi, což jsou zejména tvrdost, odolnost, stálobarevnost a nenáročná údržba. Při chůzi naboso jistě oceníte, že si do chodidel nezabodnete třísku. Pokud jde o instalaci tohoto typu podlahy, je velmi jednoduchá a zvládne ji téměř každý běžný kutil. Podlaha z dřevoplastu se pokládá na hliníkové podklady bezešroubovou technikou, po­mo­cí zámků, tedy jako větší puzzle.

Kámen

Také kámen je vhodným materiálem pod pergolu. Tento přírodní materiál je sice chladný, avšak má obrovskou životnost a nevyžaduje žádnou náročnou či speciální údržbu. Mezi nejčastěji používané kameny patří žula, mramor, travertin a pískovec. Nevýhodou ale může být, že některé tvrdší nerosty se působením slunečního záření mohou začít rozpadat. Zajímavou variantou je např. kamenný koberec. Jedná se o univerzální finální povrch z přírodních oblázků a pryskyřice a aplikuje se na různé typy venkovních i vnitřních ploch podlah.

Nejvhodnější podlaha do pergoly

Dřevěná podlaha

Ke každé pergole bude jistě ladit klasika, což je podlaha ze dřeva. Na výběr máte několik druhů dřeva, jako jsou tradiční i exotické dřeviny, které nabízí vyšší tvrdost a stálost. Často se používá dřevo teak, bangkirai, eukalypt nebo massaranduba. Dřevěné podlahy musí být pravidelně ošetřovány impregnací, prostředky proti škůdcům a chorobám a napouštěny olejem, aby neztratilo svou původní barvu a nezešedlo.

Dřevěná podlaha se pokládá na rošty s mezerami mezi prkny, což poslouží zároveň jako ochrana proti vlhkosti, protože případná voda z povrchu odteče a dřevo bude moci vyschnout.

Kamenná podlaha

Dalším přírodním materiálem vhodným pro podlahu do pergoly je kámen. Jeho výhodami jsou dlouhodobá životnost a netřeba přílišné údržby. Je ale velmi důležité správně vybrat. Některé kameny se totiž mohou vlivem silného slunečního záření začít rozpadat. Oproti tomu se hodí do vlhkého prostředí. Na podlahu můžete použít mramor, žulu, pískovec, travertin, ale i jiné.

Pro podlahu do pergoly je možné zvolit různé druhy kamene v různých tvarech. Podlaha vypadá velice pěkně, jsou-li použity kameny v nepravidelných tvarech, ovšem jejich pokládka je náročná.

Jako podlaha v pergole budou skvěle sloužit kostky z travertinu. Mají navíc pěkný vzhled a jejich údržba je stejně jako u ostatních kamenů nenáročná.

Dřevoplast - WPC

Pro podlahu do pergoly je vhodný také dřevoplast. Jedná se o velmi odolný materiál, který imituje dřevo, avšak je mnohem tvrdší, nemění barvu a nevyžaduje takovou údržbu, která je nutná u dřevěné podlahy. Odolává vlhkosti, slunečnímu záření a škůdcům.

Pokládá se jednoduše. Při výběru volte spíše kvalitnější, cenově vyšší materiál, protože se používá daný poměr dřevěných vláken a plastového recyklátu. Jestliže není kvalitní nebo je ho mnoho, pak časem dochází k průběžnému poškozování povrchu.

Materiály z dřevoplastu dokážou nahradit klasické dřevěné podlahy, mají však vyšší odolnost a životnost a není potřeba je příliš udržovat.

Na výběr máte z mnoha variant, avšak je zcela na vás, jakou podlahu do pergoly si vyberete. Důležitou roli hrají samozřejmě vlastnosti určité podlahy, nutnost a náročnost údržby a také cena. Každý si ale jistě přijde na své.