Jakou podlahu do posilovny

Jako všechny aktivity vázané na interiér, tak i fitness centra, posilovny, tréninkové prostory pro bojová umění, aerobní sály a další, vyžadují speciální podlahy s vysokými nároky na kvalitu a speciální vlastnosti těchto podlah. Často se jedná o gumu, pryž, kaučuk, EPDM apod.

Jakou podlahu do posilovny

O výhodách gumové podlahy jako ideálního řešení pro fitcentra a posilovny není pochyb. Gumová podlaha perfektně tlumí údery činek, vibrace posilovacích strojů a tím vznikající hluk. Při cvičení redukuje dopady, čímž snižuje rizika zranění a šetří klouby. Je také protiskluzová a poskytuje skvělou izolaci od chladného podkladu. Díky všem těmto vlastnostem gumová podlaha významně přispívá ke komfortu návštěvníků fitness.

Důležité vlastnosti sportovních podlah

Tyto podlahy dovedou vyhovět vysokým nárokům výše zmíněných volnočasových aktivit a zajistit tak bezpečný, příjemný a odolný povrch pro kvalitní sportovní výkony.

Pro podlahy do posiloven, fitcenter a výše uvedených aktivit je nutné, aby byl jejich povrch nejen odolný, ale i dostatečně pružný a zároveň pevný, a aby zvládl dobře odhlučnit kročejový a prostorový hluk. Další důležitou vlastností takovéto sportovní podlahy je její protiskluznost a odolnost vůči vlhkosti a především dlouhá životnost.

Tyto podlahy a jejich tlumící účinky spolu s antivibrační schopností skvěle odolávají jak nárazům při běhání a skákání, tak i nárazům vznikajícím při používání výbavy posiloven. Samozřejmostí podlahy do fitness je její oděruvzdornost a nezbytné pevnosti těchto sportovních podlah je dosaženo technologickým postupem při volbě a výrobě směsi, kdy se například u pryžových desek použije více pojiva, čímž se dosáhne vyšší pevnosti.

Pryž, guma, kaučuk a EPDM

Jedná o termíny znamenající jeden základní materiál, kterým je přírodní nebo syntetický kaučuk. Kaučuk je velice pružný materiál, který se dá až neskutečně dobře deformovat pak jej neporušený znovu navrátit do původního tvaru či stavu. Kaučuk je základní surovinou, ze které je vyráběna pryž čili guma.

Guma je jen slangovým termínem pro výrobky vyrobené z pryže a v podstatě vyjadřuje pružnost materiálu. Stejně tak je tomu i u zkratky EPDM, jejímž původním zněním je “Ethylen Propylen Dien terpolyMer”. Je to opět z kaučuku vyrobený produkt.

Pro sportovní prostory s vysokou mechanickou zátěží jsou pro podlahu opět vhodné výše popsané tlumící, odolné a antivibrační desky, jenž jsou vyrobené právě z kaučuku - vysoce odolné pryžové desky. Jedná se o natrvalo položené podlahy, ale mohou to být i poskládané desky, které bude možné po cvičení vždy rozložit a uložit.

Gumové desky a jejich instalace

Ke spojení desek používají výrobci převážně zámkový systém známý jako “Puzzle”. Tyto podlahy disponují i značnou rozmanitostí barevného provedení a rozdílností tloušťky desek, které jsou ovlivněny tím, jak bude podlaha využívána a o jakou zátěž půjde.

Doporučujeme kontaktovat nějakou firmu, která má s podlahami do posiloven, fitcenter a dalších podobných míst bohaté zkušenosti a dokáže nejen poradit, ale podlahu i odborně nainstalovat.

Jakou podlahu do posilovny či fitness?

Jestliže hledáte gumovou podlahu do vlastní posilovny či fitness centra, máte na výběr z vícera možností. 

1.) Gumové fitness desky SF1050 a SF1100

Gumové neboli pryžové fitness desky SF1050 a SF1100 jsou používány jako pochozí plochy v posilovnách, ale i jako podložky pod posilovací stroje a plochy dopadu pro cvičení s činkami.

Rozdíly mezi deskou SF1050 a SF1100 se projevují zejména v jejich odolnosti. Deska SF1100 je sice pevnější a tvrdší, ale i přesto deska SF1050 zcela postačuje.

Desky SF1100 jsou skutečně mimořádně odolné, proto odolávají i těm nejtvrdším nárazům, chemikáliím, vodě, větru, mrazu ale i extrémním výkyvům teplot. Tyto desky se využívají na zimních stadionech jako pochozí plochy a také jako podlaha v šatnách hokejistů. V tomto případě je oceňováno hlavně to, že odolává ostří bruslí, ale zároveň je vůbec netupí.

Pokládka desek 

Desky SF1050 a SF1100 se dají na podlahu zcela volně pokládat. I když budou ležet „ode zdi ke zdi“, není třeba je fixovat. Jinak můžete použít polyuretanové prostředky, jako je polyuretanové pojivo sloužící k celoplošnému lepení, anebo polyuretanové fixační lepidlo zase k slepování jednotlivých desek k sobě.

2.) Modulární gumové fitness dlaždice

Jedná se o modulární dlažbu, která se používá jako podložka pro sekci ve fitness centrech. Tato dlažba je vyrobena se zámkovým systémem, díky kterému se snadno a rychle skládá.

Modulární gumové fitness dlaždice jsou vyráběny taktéž z materiálu SF1050 a SF1100, a jsou tedy stejně tak odolné jako desky.

Pokládka dlaždic

Při pokládce se dlaždice na plochu skládají stejně tak snadno a rychle jako puzzle. Podlaha bude s nimi složena během několika hodin. Stejně tak jako u obdélníkových desek není lepení nutné, i když je možné.

Mobilita

Modulární fitness dlažba má tu výhodu, že může být kdykoliv rozložena, přenesena, volně uskladněna a pak složena kdekoliv jinde. Je také možné přeskládat pouze část podlahy nebo dlaždice využít k instalaci podlahy nepravidelného a složitého tvaru.

3.) Kombinace SF1050 či SF1100 desek a antivibrační gumy

Tato kombinace se hodí hlavně tam, kde musí být co možná nejvíce potlačen hluk a vibrace. Ve fitness centrech, jak jsme už zmínili, je využívána v místech dopadu při cvičení s činkami anebo pod posilovací stroje.

Uvedenou kombinaci materiálů si můžete pořídit již jako hotový produkt, kterým je fitness guma Sandwich. Její vrchní část je zhotovena z fitness gumy SF1050 nebo SF1100 a spodní část z elastomerické antivibrační gumy S650, která je vyrobena z polyuretanového pojiva a ze směsi pryžového granulátu SBR. Guma Sandwich je k dostání ve třech různých výškách.

4.) Alternativa gumových podlah

Guma není jen jediným vhodným materiálem pro fitness, a proto není od věci ani použití plastové podlahy. A to obzvláště, když máte svou vlastní malou posilovnu, kde cvičíte nejraději sami. V takovém případě až tolik nevadí nižší schopnost plastové podlahy tlumit zvuky. K vlastní podlaze bývá člověk více šetrný, a proto nevadí, když je podlaha méně odolná vůči nárazům těžkých činek.

Mezi hlavní přednosti plastové podlahy patří rychlá pokládka a výběr z bohaté škály barev. Ty lze i různě kombinovat a vytvořit si tak podlahu s nejrůznějšími vzory.


Mohlo by vás také zajímat