Jakou podlahu na balkón?

Balkon je pro lidi, kteří žijí v bytech, často jedinou možností, jak trávit čas na vzduchu, přičemž toto platí o to více s příchodem teplých dnů. Ten, kdo vlastní rodinný dům, má zpravidla i terasu, ale lidé, žijící v panelových bytech se musí spokojit s balkonem.

podlaha na balkóně

Chcete-li si pobyt na balkoně užít, pak potřebujete mít na balkoně kromě pohodlného sezení také pořádnou a vhodnou podlahu. Podlaha má totiž vliv nejen na vzhled balkonu, ale také na jeho životnost a komfort. I když někdo by mohl tvrdit, že zrovna podlaha není na balkoně tím nejdůležitějším. Každý z nás ale máme jiné priority a za to nejdůležitější považujeme něco jiného. Ale i tak si stojíme za tím, že také podlaha na balkoně je důležitá a je třeba ji zvolit správně. Možností na výběr je hned několik, což je jistě dobrá zpráva.

Jak by měla podlaha na balkoně vypadat?

Balkon je vystaven různým náročným klimatickým podmínkám, a z tohoto důvodu musí splňovat vysoké nároky na odolnost. A právě proto musí být taková podlaha především bezpečná, ale i pohodlná a nesmí klouzat. To je důležité zejména tam, kde se budou pohybovat děti. Také byste měli zvážit nároky na údržbu (ty by měly být co nejmenší), měla by dokonale zdolávat vlhkost a velké teplotní výkyvy. Při výběru podlahy na balkon toto všechno vezměte v úvahu a podle toho se pak rozhodujte.

Jakou podlahu vybrat na balkon?

Dřevo

Dřevěná podlaha již má a i nadále bude mít mnoho příznivců, protože dřevo bylo, je a bude jedním z nejoblíbenějších materiálů. Není špatnou volbou mít dřevěnou podlahu na balkoně - vypadá krásně, je příjemná na pohled i došlap a při správné péči, která nesmí být rozhodně podceňována, vydrží i dlouhá léta. Jen si dávejte pozor na třísky, které by se vám v případě nedobře ohoblované podlahy mohly zaříznout do holého chodidla.

Dlažba

Mezi další typy balkonových podlah patří dlažba. Ta může být keramická nebo betonová, takže záleží jen na vás, kterou variantu si vyberete. Pokud se rozhodnete použít na balkon dlažbu, vybírejte takovou, která je dobře odolná vůči náročným venkovním podmínkám, především vůči mrazu, který je hodně nemilosrdný a dokáže napáchat velkou paseku. Stejně tak vybírejte takovou dlažbu, která je protiskluzná, aby nedošlo k pádu či jinému úrazu.

Jestliže není váš balkon zasklený, pak je nejlepší krytinou právě keramická dlažba, pro kterou nejsou klimatické vlivy nijak důležité. Její údržba je velmi snadná, je třeba věnovat pozornost jen mrazuvzdornému materiálu. Také při výběru lepidla na dlaždice je nutné zvážit stejné kritérium. Jestliže jsou klimatické podmínky nesnesitelné, pak jsou vhodné dlaždice porcelánové, které mají maximální pórovitost a hustotu.

Zámková dlažba

K tradičním materiálům, které se také používají i na pokládku balkonu, patří zámková dlažba. Sice již není v módě, ale byla by chyba, ji v seznamu možností vynechat. Jedná se o nenáročnou podlahu s minimální nutností údržby, která může být protiskluzová i mrazuvzdorná. Aby se nekroutila, potřebuje pouze správný podklad a důkladné zaspárování. Takováto dlažba pak vydrží i několik desítek let.

Kompozity

Jako vhodná krytina na balkon vypadají i kompozity. Kompozity jsou jakýmsi kompromisem mezi přírodním dřevem a plastem nenáročným na údržbu. K výrobě kompozitních prken se uplatňují směsi plastu a dřeva, jež mají určité výhody. Za prvé tu je nulová údržba, což ocení hlavně hospodyňky. Dalším plusem je tu dlouholetá životnost, a skutečnost, že jsou protiskluzové a že neztrácí původní barvy.

Linoleumn

Další krytinou vhodnou na balkon je linoleum, i když jej někdo pokládá za netradiční druh podlahové krytiny. Avšak již dávno nemůže být považováno za nevzhlednou podlahu, kterou jste jako děti možná měli doma. Lino je odolné a snadno se udržuje. Jeho pokládka na balkon má i své výhody. Nestudí, je měkké na došlap a vzhledově vypadá moc hezky. Linoleum je sice všestranný materiál, ale lze jho použít pouze na zasklený balkon. Při mrazu by se totiž pokrylo trhlinami a stalo by se tak nevhodným.

Přírodní kámen

Přírodní kámen není vhodný na malé balkony, je totiž hodně těžký. Avšak i přesto má celou řadu výhod. Není třeba jej natírat, ani nijak udržovat, nemění a nesaje barvu. Může být ale více kluzký a může na něm vyrůstat mech. Jeho pokládka není zrovna jednoduchá. Lehčí variantou je umělý kámen, který je v současnosti již tak dokonalý, že je od přírodního téměř k nerozeznání.

Dřevoplast

Tento moderní materiál se zdá být zlatou střední cestou. Má vzhled přírodního dřeva a vlastnosti kvalitního plastu. V posledních letech je velmi žádaným materiálem. Jeho výhoda spočívá v tom, že vypadá jako skládačka, která se jen položí na rovný povrch.