Jakou podlahu do dílny?

Dílna je místností našich manželů, tatínků nebo dědečků, sloužící k práci i následnému odpočinku. Většinou je také nezbytná místnost u rodinných domů, kde domácí kutilové plní své povinnosti. Pod pojmem dílna můžeme představit také místnost pro různá povolání – automechanik, svářeč, klempíř, truhlář atd.

podlaha v dílně

Vhodná podlaha do dílny

Ať už se jedná o menší koutek v garáži nebo prostor určený k různým opravám a pracím, vždy je třeba vybrat vhodnou a především dobře odolnou podlahu, která se po jednom pracovním nasazení ihned nezašpiní nebo dokonce zcela nezničí.

Základem je vždy betonový podklad. Je ale nutné, aby byl čistý a rovný bez jemného prachu. A to ať už se rozhodnete pro jakýkoliv konečný povrch. Základním parametrem při výběru podlahy je, jak je uvedeno výše, odolnost proti mechanickému zatížení. Mezi další se nepochybně řadí tepelně technické požadavky, akustická izolačnost, odolnost proti vodě a vlhkosti či požární bezpečnost.

Jako ideální povrch do skladů a dílen jsou díky svým vlastnostem předurčeny průmyslové podlahové desky. Jako podlahy do dílen a garáží jsou naprosto ideálním řešením. Jsou také vynikajícím řešením sanace porušeného podkladu, kdy instalace podlah může probíhat bez přerušení, není tedy třeba investovat do drahých úprav podkladových ploch.

Výběr správné podlahové krytiny

Při výběru vhodné podlahové krytiny do dílny se nabízí několik možností, např. dlažba, která by měla být určena do exteriéru. Pod tuto dlažbu je možné využít téměř všechny druhy betonu, jako je hlazený beton nebo beton se vsypem, popřípadě jiné materiály – anhydritové lité směsi nebo epoxidové stěrky.

Často se doporučuje využít epoxidovou stěrku. Tato litá epoxidová podlaha je velmi odolná, její realizace je rychlá a dá se vybrat i z mnoha barevných řešení. Cena takové podlahy se pohybuje kolem 2000/m2.

Pokud podlahu náhodou prorazíte, vzniklá spára se musí vyčistit, doplní se materiál a plocha kolem poškození se zabrousí a vyleští. Oprava epoxidové podlahy není nijak náročná, ale i přesto se doporučuje využít odborných služeb.

Lité epoxidové podlahy jsou výborné, a to nejen díky své vysoké odolnosti a barevnosti, ale také jejich údržba a čistitelnost je vynikající a jednoduchá. To se využije především v průmyslových halách a objektech, ve kterých je možné k čištění použít tlakovou myčku. Vše se jednoduše setře a nic se nikam nevpije.

Alternativy epoxidové podlahy

K epoxidovým podlahám se nedá přirovnat mnoho povrchů, ale poměrně často se používají teracové podlahy. Tyto povrchy se využívali hlavně v polovině minulého století, avšak jejich realizace není zapovězená ani moderním trendům. Lité teraco je vyrobené z přírodního kamene a cementu, a díky nejrůznějším barevným kombinacím je možné vytvořit velmi pěkné tvary. To se ale v průmyslové hale, garáži nebo dílně téměř jistě nevyužijete.

Tyto podlahy byly realizovány většinou před delší dobou, je proto dost možné, že bude potřeba je zrekonstruovat. Renovace teracové podlahy vyžaduje odborný přístup, aby se docílilo hladkého povrchu a stejné barevnosti v celé ploše.