Jakou podlahu do předsíně a chodby?

Předsíň, hala nebo chodba jsou prvním prostorem, který nás při vstupu do domu nebo bytu uvítá. Již proto bychom si na jeho vzhledu měli dát záležet. Podlaha v těchto prostorách by měla být především funkční a vysoce odolná proti běžnému opotřebení a vlhkosti, ale i líbivá na pohled a snadno udržovatelná.

polaha na chodbě

Lidé budou neustále vcházet a přinášet s sebou stopy venkovního počasí. Proč ale položit prvotřídní podlahu, která vydrží, když si jí nikdo nevšimne? Pokud chcete opravdu udělat dojem, pak skoncujte s temnotou a vyrukujte s jasnými barvami a stylovými podlahovými dekory. Tím vytvoříte kouzlo impozantní chodby, a hosté budou ohromeni od okamžiku, kdy vstoupí dovnitř.

I když je předsíň místem, které je určeno na odkládání bot, kabátů nebo deštníků, musíme myslet na to, že je tím prvním, co každá návštěva při vstupu do interiéru uvidí. Podlaha dostává v tomto prostoru pořádně zabrat, neboť po ní šlapeme často v botách, které mohou být za nepříznivého počasí zablácené a v zimě mohou být od soli či štěrku. Podlaha si ale neuleví, ani když po ní chodí dámy v lodičkách s ostrými podpatky. Do předsíně, chodby i haly je tedy nutné vybrat skutečně kvalitní podlahu, která veškeré této zátěži odolá.

Podlaha do haly, nebo předsíně vyžaduje pravidelný úklid, a to za jakéhokoliv venkovního počasí. Při výběru vhodné podlahy nesmíme ale zapomínat na estetické kritérium. Podlaha v předsíni, chodbě i v hale by měla ladit s dalším zařízením místnosti, tj. s nábytkem, ale i stěnami a vytvářet tak harmonický celek.

Podlahy vhodné do předsíně a chodby

Dlažba

Dlažba patří mezi nejoblíbenější materiály do předsíně, haly či chodby. Dlažba je totiž velice praktická zejména z hlediska údržby. Varianta s mramorováním či jiným lehkým dekorem zajistí, že na dlažbě nebude vidět každá šmouha. Povrch by měl být matný, mírně profilovaný. Vysoký lesk se pro použití v předsíni moc nehodí, protože povrch by byl za čas poškrábaný od kamínků, které jsme na botách donesli. Dlaždice by se měly vybírat podle jejich kvality, nevyplatí se zde příliš šetřit. Důležitá je také velikost dlaždic, protože čím méně spár je, tím menší jsou starosti s úklidem.

Slinuté dlaždice

Slinutá dlažba, která se vyrábí ze živce a jílu, se hodí právě do zátěžových prostor. Dlaždice jsou velmi nízce nasákavé (méně než 0,1 %), a proto téměř vůbec neabsorbují vodu ani jiné látky. Jsou také mrazuvzdorné a vydrží extrémní a časté střídání teplot pod a nad bodem mrazu. Dále jsou odolné proti působení chemikálií, a je tedy možné používat na ně prostředky, které se běžně používají k čištění a dezinfekci. Tvrdost slinutých dlaždic odpovídá tvrdosti křemene a odolávají také abrazi. Kvůli těmto všem vlastnostem jsou slinuté dlaždice jako stvořené pro použití na exponovaných místech, jako jsou haly, předsíně, chodby. Svým designem mohou slinuté dlaždice vypadat jako různé druhy kamene, jako je např. žula, mramor, porfyr atd.

Linoleum

Linoleum je materiál, který má dobrou mechanickou odolnost, barevnou stálost a je velice jednoduchý na údržbu. Díky těmto vlastnostem je přírodní linoleum velice dobrou volbou do předsíně. Pokud jde o vzhled, dnes se vyrábí taková linolea, která některé materiály dokonale imitují, např. dřevo či kámen. Materiál navíc neskřípe a jeho pokládka je oproti dlažbě nesrovnatelně snazší.

Linoleum je podlahová krytina, která je vyrobena ze směsi pryskyřic, lněného oleje a dřevěné nebo korkové moučky. Linoleum je odolné proti otěru a prošlapání, je také trvanlivé, antistatické, ohnivzdorné. Proto se hodí do mechanicky namáhaných prostor a do prostor, jež jsou udržované vlhkými prostředky a saponáty. Pro středně namáhané a obytné prostory se používá tloušťka 2 mm, pro větší zatížení tloušťka 2,5 mm i více. Současná výrobní technologie nám zaručuje, že ani částečně opotřebované linoleum neztrácí nic ze své barevnosti. I vzory linolea zůstávají stále stejné, protože je probarveno v celé své tloušťce. Linoleum má také svou výhodu, a tou je měkkost a snadná, rychlá pokládka.

Vinylová podlaha

Vinyl je materiál, který je vyrobený na bázi PVC. K výrobě se používá navíc ohnivzdorný a protiskluzový materiál. Oproti klasickému PVC je vinyl velice tvrdý a neohebný. Jeho hlavní výhodou je vysoká odolnost. Snáší také vysokou zátěž – je odolný proti nárazu, poškrábání, skvrnám, propálení či UV záření, aniž by došlo ke změně jeho barvy. Nemusíte se tak bát poškození, pokud vám na tuto podlahu něco spadne, nebo se na ni něco vylije. Vinylovou podlahu pouze otřete a bude opět jako nová. Pro výběr se nabízí mnoho různých designů a imitací. Odolnost lamel a životnost podlahy záleží na použité nosné vrstvě, vinyl odolává vlhku a jeho životnost je více než 20 let.

Přírodní kámen

Přírodní kámen je velmi odolný a působí elegantně, luxusně a reprezentativně. Jedná se o tvrdý a pevný přírodní materiál, nejčastěji o žulu, opuku, vápenec, pískovec, mramor. Možnost bezespárové pokládky je jeho velkou výhodou. Pro někoho však může být nepříjemný na dotyk, je totiž velmi chladný. Další nevýhodou přírodního kamene jsou poměrně vysoké pořizovací náklady, proto je součástí spíše luxusních rezidencí. V běžných domácnostech se s ním téměř vůbec nesetkáme, tam jej může nahradit umělý kámen, který je složený ze směsí žuly nebo mramoru a polyesterové pryskyřice nebo cementu, čímž je zajištěna pojivost materiálů. Ať už se jedná o přírodní nebo umělý kámen, podlaha z těchto materiálů je vysoce odolná a snadná na údržbu. Postačí vysavač a čisticí prostředky vyrobené na kamenné dlažby.