Jakou podlahu do garáže?

Podlaha do garáže by měla plnit specifické požadavky na odolnost, údržbu a funkčnost. Dále by měla mít dlouhou životnost a únosnost a také by měla být nenáročná na údržbu. Ideálním řešením pro podlahu v garáži jsou epoxidové a polyuretanové nátěrové systémy a zámková či keramická dlažba. Jsou to nejrozšířenější podlahové krytiny vhodné pro podlahy do garáží.

podlaha v garáži

Skladba podlahy do garáže

Klasickou skladbu podlahy do garáže tvoří železobetonová základová deska. Na ni se natavují asfaltové pásy, nebo se přidělá PE hydroizolační fólie. Na hydroizolaci se pokládá geotextílie, která chrání hydroizolaci před poškozením. Na geotextílii se pokládá polystyren a betonová mazanina o tloušťce 80 – 100 mm, která je vyztužená KARI sítí. Tloušťka betonové mazaniny může být i vyšší, záleží na zatížení mazaniny. Na mazanině se dá zhotovit finální povrchová úprava z keramické dlažby, epoxidová či kamínková podlaha nebo polyuretanový nátěr.

Podlahy vhodné do garáže

Mezi nejvhodnější podlahy do garáže patří následující:

Zámková dlažba

Tento typ dlažby je vhodný na příjezdové cesty a chodníky, ale také na průjezdy do dvorů. Ty často slouží jako garážová stání. Zámková dlažba se hodí také do dřevěných, ocelových a montovaných garáží, pod kterými není vybetonovaná základová deska.

Zámková dlažba, která je určena pro pojezd se klade do štěrkového lože. Volně se vyskládá, lze ji rozebrat, což je výhoda v případě oprav a rekonstrukcí. Navíc není pokládka zámkové dlažby náročná

Má-li garáž rovnou betonovou roznášecí vrstvu, je možné tuto desku natřít nátěry, které zamezí vsakování vody do betonové desky a také možnému vzlínání vody do obvodových stěn a vnitřních příček. V zimě nebo v dešti je do garáže vnášena vlhkost, která nemá většinou kam odtéci a zůstává na zemi. Vlhkost se však nesmí vsakovat do konstrukcí, kde by mohla způsobit problémy. Proto je nutné betonovou desku povrchově upravit. Povrchová úprava musí být v tomto případě mechanicky a chemicky odolná, a musí vytvářet bariéru proti vsakování vody. Takovou úpravu mají např. epoxidové podlahy či různé nátěry na beton.

Epoxidové podlahy

Epoxidové podlahy jsou velmi oblíbené pro jejich vzhled a vlastnosti. V průběhu aplikace epoxidové pryskyřice na podlahu v garáži je nejdříve nutné vyrovnat povrch tak, aby byl co nejrovnější. K tomu se používá samonivelační stěrka, která bývá aplikována po celé ploše podlahy. Ta byla předem nepenetrována.

Betonová podlaha, která je vyrovnaná samonivelační stěrkou se znovu nepenetruje. Po zaschnutí penetrace je možné na podklad rozlít směs epoxidové pryskyřice, která se rovnoměrně rozetře po celé ploše podlahy.

Epoxidové podlahy mají velkou výhodu, kterou je jednolitý vzhled v celé ploše a možnost vybírat z široké palety barev, avšak na druhé straně jsou epoxidové podlahy náročné na aplikaci, jsou náchylné na chemikálie a provozní kapaliny a navíc mají vyšší kluzkost povrchu.

Polyuretanové nátěry na betonové podlahy v garáži

Polyuretanové nátěry na podlahy v garáži odolávají mechanickému poškození a jsou i protiskluzné. Polyuretanový nátěr vytvoří na betonové podlaze trvale pružný povrch, který neprosakuje, lehce se udržuje a je omyvatelný.

PU nátěr na beton se nanáší na rovný, suchý a čistý podklad. Rovného podkladu je možné dosáhnout broušením betonové podlahy nebo aplikací samonivelační stěrky. Nátěr se na podlahu nanáší do kříže za pomoci válečku. Tento nátěr se dá aplikovat také na stěnu do výšky několika centimetrů. Tak se vytvoří sokl, který bude před vodou a dalšími provozními kapalinami chránit obvodové zdivo garáže. 

Keramická dlažba

Také keramickou dlažbu je možné položit do garáže. Při aplikaci dlažby je nutné vyrovnat podklad, a samotná pokládka tohoto typu dlažby není jednoduchá a je zdlouhavá. Kvalitní zátěžová keramická dlažba je sice drahá a náročná na pokládku, ale je odolná proti povrchové, např. rozlité vodě, a také proti chemikáliím. Snadno se udržuje, s občasným zametením nebo vytřením vydrží dlouhá desetiletí, pokud je dobře položená.

Ale také u dobře položené dlažby může dojít k problémům. Proti letním podmínkám je odolná téměř každá podlaha do garáže, ale v zimě mohou problémy přijít. U dlažby se jedná především o vzlínání spodní vody, která se dostane pod ni a způsobí zapáchající hnití či vzdouvání povrchu.

Dalším problémem keramických dlaždic je jejich křehkost. Stačí, aby na dlažbu spadl těžší nástroj, a prasklina na dlaždici je na světě. Pokud si vyberete dlaždice s lesklým povrchem, tak v zimě budou jistě klouzat. Proto by v garáži měla být použita dlažba protiskluzná.

Kamínková podlaha do garáže

Kamínková podlaha do garáže je moderní podlahová krytina. Našla uplatnění jak na chodnících, balkónech a terasách, ale i v garážích. Jedná se o směs malých různě zbarvených kamínků, které jsou k sobě připojeny pryskyřičnou směsí. Kamínková dlažba je protiskluzná, mrazuvzdorná, v celé ploše celistvá a dále je odolná mechanicky a také vůči chemikáliím a má dlouhou životnost.

Anhydritová garážová podlaha

Při stavbě rodinných domů a garáží se stále častěji používají tzv. lité anhydritové podlahy a cementové samonivelační podlahy. Jedná se o revoluční technologii v podlahářství, která má řadu výhod.

  • Nevyžadují žádné finální a dodatečné úpravy povrchu, jako je broušení a instalování nášlapných vrstev.
  • Na rozdíl od betonové lité podlahy, která zraje několik týdnů, lze anhydrit začít užívat po několika dnech, k chůzi již po 24 hodinách.
  • Do prostorů, kde je vyšší vlhkost jsou vhodné právě cementové samonivelační podlahy. Své nezastupitelné místo našli v garážích, dílnách, parkovacích plochách a průmyslových objektech.

Tepelná izolace podlahy v garáži

O tom, jestli bude v podlaze garáže zapotřebí tepelná izolace rozhoduje to, zda bude garáž vytápěná nebo nevytápěná. Vytápěná garáž má své výhody i nevýhody, ale pokud by byla garáž nevytápěná, tak je tepelná izolace podlahy zbytečná. V případě, že by garáž vytápěná byla, tak by tloušťka tepelné izolace byla 50 – 100 mm v závislosti na navrhované teplotě, na kterou by garáž měla být vytápěna. Pro zateplení podlahy v garáži je možné použít expandovaný polystyren EPS 150 S. Jedná se o polystyren, který je určený rovnou pro zabudování do podlahy s vyšším zatížením.

PVC dlažba v garáži

Aby se vylepšily vlastnosti keramické dlažby, tak se začala vyrábět PVC dlažba, která se hodí především do garáží, dílen a také průmyslových budov. U nás se vyrábí PVC dlažba Fortelock, která ale nemá s keramickou dlažbou skoro nic společného. Vlastně jen to, že je složena z dlaždic, které se navzájem spojují. Při sestavování PVC dlažby není nutné spárování, stačí pouze sklepnout zámky dlaždic gumovým kladivem. Povrch se musí nejprve vyrovnat a zamést, a pak už jde vše snadno.

Zámky dlaždic jsou těsné, a proto se pod dlažbu nedostane žádná voda. Kdyby k tomu přece jen došlo, voda se jednoduše odpaří, protože dlaždice „dýchají“. Odolávají chemikáliím a kyselinám, a na rozdíl od keramické dlažby nejsou kluzké a nepraskají. Pokud se nějaká dlaždice poškodí, dá se vyměnit samostatně.

Jedinou nevýhodou je to, že PVC dlažbu není vhodné instalovat ven, neboť jí venkovní podmínky nesvědčí, a tak by změnila barvu a objem.

Jaká podlaha do garáže je tedy nejlepší?

To záleží na každém člověku. Někdo upřednostňuje nízkou cenu, a tak zvolí nátěr. Jiný nedá zase dopustit na klasickou dlažbu a další sáhne po PVC dlažbě. Výhody i nevýhody jsme popsali, teď už záleží jen na vás, kterou podlahu do garáže si vyberete.