Jakou podlahu do ložnice?

Ložnice je místem, kde po náročném dni odpočíváme a čerpáme zpět ztracené síly. Je navíc místem, kde trávíme třetinu svého života spánkem. Aby byl spánek skutečně kvalitní, je nutné pečlivě vybírat celé zařízení ložnice. A kde jinde začít, než od podlahy?

podlaha v ložnici

Výběr vhodné podlahy do ložnice

Výběr podlahových krytin je v dnešní době hodně široký. Volit můžete mezi dlažbou, kobercem, linoleem, plovoucí podlahou nebo dřevěnou podlahou. Ovšem ne každá krytina se hodí právě do ložnice. Při jejím výběru musíte přihlédnout i k tomu, zda v ložnici bude spát alergik, nebo je zároveň místem, kde má pelíšek nějaký domácí mazlíček. Kritériem pro výběr bude jistě i cena a v neposlední řadě také vybavení, které by s podlahou mělo minimálně korespondovat.

Než se pustíte do samotného výběru podlahové krytiny, měli byste se ujistit, že je v pořádku také podklad, na který budete krytinu pokládat. Samotný podklad se totiž většinou neřeší, a tak se může stát, že po sundání starého koberce nebo lina zjistíte, že povrch je nerovný, vydrolený a nepříliš stabilní a pro pokládku nové krytiny je zcela nevhodný. Velmi rychle by se vám totiž znehodnotila a vy byste museli investovat do jiné. Až povrch upravíte, popřemýšlejte, zda pokoj není příliš chladný a zda by nebyla vhodná nějaká tepelná izolace od podlahy.

Ráno, a především po probuzení je člověk velice citlivý vůči teplotním i zvukovým vjemům. Rozdíly mezi vyhřátou postelí a okolní teplotou vnímá velmi intenzivně. Došlápnout bosýma nohama na teplou podlahu je mnohem příjemnější než na studenou dlažbu. Proto se do ložnic doporučují takové podlahové krytiny, které zajistí teplo od nohou. Většina domácností se uchyluje k jedinému řešení, a to ke koberci. Existují ale i jiné alternativy, které zajistí stejnou tepelnou pohodu a navíc budou vyhovovat i alergikům.

V ložnici chodíme naboso nebo v ponožkách více než v jakékoliv jiné místnosti. Do ložnic jsou vhodné vinylové podlahy právě díky dobrému teplotnímu vjemu a některé dokonce umožňují instalaci podlahového vytápění. Tento materiál dokáže na teplo reagovat mnohem rychleji než ostatní podlahové krytiny. Vedle tepelné pohody se od podlahy rovněž žádá měkkost a nízká úroveň hluku.

V ložnici trávíme podstatnou část života, proto velice záleží na prostředí, ve kterém usínáme. Obzvláště pro alergiky je kvalita vzduchu zásadní. Na té se přirozeně podílí volba podlahové krytiny. Pro snadnou údržbu a zachování bezprašného prostředí je důležité vybrat takovou podlahu, kterou můžete kdykoliv setřít.

Bezproblémovou údržbu zajišťují především vinylové podlahy, koberec je v tomto ohledu zcela nevhodný.