Jakou podlahu do koupelny?

Pro většinu z nás je přirozené mít v koupelně klasickou dlažbu. Měli byste však vědět, že dlažba není jedinou možností. Existuje totiž celá řada dalších materiálů, které svými vlastnostmi dlažbě konkurují. Nemusíte se tedy omezovat pouze tímto tradičním materiálem.

podlaha v koupelně

Nároky na podlahu do koupelny jsou podstatně větší, než je tomu u jiných místností. Koupelna je místem, kde trávíme dost času, podmínky komplikuje všudypřítomná voda, a tak není divu, že je v této místnosti podlaha zatížena téměř nejvíce v celém interiéru. Podlahová krytina do koupelny by tedy měla být především bezpečná, voděodolná a teplá. Měla by se také snadno udržovat a čistit, případně by měla být vhodná pro instalaci podlahového topení.

Jak je již zmíněno výše, podlaha do koupelny se od dalších v bytě liší tím, že musí splňovat mnohem více nároků. Samozřejmostí by měly být následující vlastnosti:

  • bezpečná a protismyková
  • voděodolná, nezatékavá
  • teplá
  • snadno čistitelná a hygienická
  • trvanlivá
  • estetická

Podlahy vhodné do koupelny

Keramická dlažba

Pokud jde o koupelny, drží se keramická dlažba i dnes na prvním místě. Díky širokému spektru dekorů splňuje totiž požadavky na design, je voděodolná, bezpečná a snadno se udržuje. Je ale nutné myslet na to, že pokud zvolíte světlé spáry, může dojít k jejich rychlému zanesení, je tedy dobré zvolit spáry v šedé barvě. Keramická dlažba je také ideální pro kombinaci s podlahovým topením.

Dlažba splňuje všechny výše zmíněné vlastnosti, je osvědčená tradicí, ale její nevýhodou je chlad, který vyzařuje. Vybírejte koupelnové podlahové dlaždice v nesmekavé úpravě, dostatečně silné s otěrem do namáhaných prostor. Výhodnější jsou velkoplošné dlaždice, neboť se lépe udržují, nehodí se ale do každého interiéru.

Dřevěná dlažba

Přírodní materiály dnes táhnou. Vlastnosti některých exotických dřevin nám umožňují zvolit si do koupelny pravé dřevo. Moderní dřevěné podlahy se mohou pochlubit povrchovou úpravou, která je chrání před poškozením horkem. Je ale třeba myslet na správné odvětrávání, aby se zajistila co nejdelší životnost dřevěné podlahy.

Vhodný je např. teak, který se dříve používal na výrobu lodí. Obsahuje totiž éterické oleje, které ho chrání před vlhkem, hnilobou a plísněmi. Levnější variantou jsou obyčejné teakové parkety nebo rozměry poloprken.

K problému s dřevěnou podlahou může dojít ve špatně větraných koupelnách, ve kterých vlhkost překračuje hodnotu kolem padesáti procent. Odolnost dřeva vůči vlhku je ale možné výrazně zlepšit speciálními a trvalými impregnacemi. Lakování totiž uzavře póry a ochrání je před vlhkostí.

Vinylová podlaha

Vinylová podlaha ve většině místností boduje, stejně tak je tomu i u koupelen, protože moderní vinyl je voděodolný a pevný. Díky silné povrchové vrstvě, je vinyl ideální podlahou pro místnosti vlhké a namáhané. Díky široké škále vzorů i odstínů dokážou vinylové podlahy imitovat přírodní materiály a dekory, ať už dřeva, kamene, betonu, dlažby nebo korku. Také vlastnosti těchto podlah jsou velice ceněny v koupelnách hlavně proto, že zamezují pronikání vlhkosti, jsou měkké a velmi snadno čistitelné.

Další výhodou vinylové podlahy je odolnost. Někteří výrobci poskytují na tuto krytinu záruku 20 let. Vinyl je na došlap bosou nohou příjemný, na pocit teplý, neklouže a eliminuje hluk.

Betonová podlaha

Současným trendem je industriální styl, který je dnes v oblibě. A tak do koupelen proniká netradiční krytina, která dříve sloužila spíše jako stavební materiál. Pro využití betonu v koupelně jsou podstatné jeho vlastnosti. Speciální betonové stěrky pro interiéry nemusí být pracně udržované a díky bezespárovosti je jejich čistění opravdu snadné. U betonové stěrky se nemusíte obávat ani mechanického poškození ani kluzkého povrchu. Nejčastější povrchovou úpravou je strojně hlazený beton. Existují i tzv. barevné vsypy, s jejichž pomocí se docílí finální barevné vrstvy. pro někoho je však betonová podlaha studená, pak je tedy vhodné zvolit vinylovou imitaci.

Při výběru podlahy do koupelny mějte na paměti, že nemáte na výběr jen jeden typ podlah, nýbrž naopak. Podlaha by měla sloužit několik let, proto ji vybírejte nejen s ohledem na design, ale také na její kvalitu a vlastnosti.

Laminátová podlaha

Laminátové podlahy jsou složeny z dřevovláknitých desek, na jejich povrchu je papír s natištěným dekoračním vzorem. Koupelna s laminátovou podlahou dodá koupelně teplý pocit a navíc ji zútulní. Je ale nutné, zvolit speciální druh voděvzdorného laminátu, což je laminát o větší tloušťce se speciálním materiálem a zámky. Pokud se pro laminát rozhodnete, bude dobré obrátit se na renomované dodavatele, neboť tato podlaha by měla být položena odborně.

Korková podlaha

Korek je levnější alternativou dřeva, a v posledních letech se v souvislosti s návratem k přírodním materiálům objevuje stále častěji. V koupelně se dá použít jak na podlahy, tak i jako materiál pro zpracování designových doplňků, dekorací nebo předložek. Je ale zapotřebí precizní přelakování, protože na rozdíl od dřeva je měkčí a teplejší a vyrábí se v mnoha barevných škálách, proto si můžeme vybírat z mnoha barev a vzorů. Oblíbené jsou mozaiky, ale korek může imitovat také dřevo či kámen. Koupelna s podlahou z korku vytváří útulnou atmosféru a dokonale udržuje teplo. Z těchto důvodů řadíme korek do izolačních podlahovin, které dobře ladí s podlahovým vytápěním.