Jakou podlahu na chatu nebo chalupu?

Ve své chatě nebo chalupě můžete mít buď klasickou podlahu, jako je dřevěná, kamenná nebo keramická anebo jiný materiál. Záleží na vás, pro kterou se rozhodnete, ale mnohdy je těžké se rozhodnout, protože máte opravdu velkou možnost výběru.

podlaha na chalupě

Při výběru musíte myslet na to, co všech bude muset podlaha tolerovat, čemu všemu bude muset odolávat, a jestli je prostor alespoň zčásti krytý… Na chalupách a chatách, ve kterých se pobývá pouze občas, a ve kterých se v zimě po celé dny netopí, bývají nízké teploty. Musíte také zvážit, jaký druh podlahy si vyberete pro předsíň, která je velmi namáhanou a frekventovanou místností s proměnlivými teplotami, a do které se vstupuje ve venkovní obuvi v zimě mnohdy obalené sněhem. Jakou podlahu tedy na chalupu či chatu zvolit?

Vděčný a věčný kámen

Kolísání teplot a problém s vlhkostí tento materiál vůbec netrápí, ani obyčejné opotřebení mu nijak neubírá na kráse, spíše naopak patina, která časem vznikne, se bere jako výhoda tohoto materiálu. Dlažba z kamene vydrží mnohem déle než jakýkoli jiný materiál.

Kamenů existuje samozřejmě celá řada, a pokud tedy máte v plánu, pořídit si podlahu zrovna z něj, je dobré vědět, o jaký druh horniny se jedná. Pro podlahu se více hodí přeměněné nebo vyvřelé horniny. Mezi vyvřelé patří například čedič vznikající vyvřením lávy, a z přeměněných hornin je nejvíce známý mramor vzniklý z krystalického vápence. Naopak horniny usazené, jako pískovec se na podlahu nedoporučuje, mají totiž nejhorší mechanické vlastnosti.

Keramika

Keramika je také velmi odolný materiál, který již tradičně na chaty a chalupy patří a navíc je jeho údržba velmi snadná. Musíme ale zdůraznit, že pokud teploty v interiéru klesnou pod bod mrazu, je zapotřebí také sem vybrat mrazuvzdornou dlažbu, která je určena svou nasákavostí. Nasákavost dlažby z keramiky se udává v procentech podle zvýšení její hmotnosti po nasycení vodou. Za mrazuvzdornou se pokládá dlažba, jejíž nasákavost je pod 3 procenta. Nezapomeňte ale na lepidlo, které při pokládce použijete. Musí to být kvalitní lepidlo pro interiéry, aby vám nevyskákala dlažba – doporučují se lepidla třídy C2, což jsou lepidla s velkou přídržností. Také se měří protiskluznost dlažeb, a jsou označená písmenem R s číslicí. Na terasy a další venkovní prostory si proto pořiďte dlažbu kategorie R9 nebo R10, což znamená, že tyto dlažby jsou vysoce protiskluzné.

Tradiční dřevo

I přesto, že dřevo není tak vysoce odolné proti vlhkosti jako keramika a kámen, a kolísání vlhkosti se na něm podepisují tak, že dřevo nabobtná a zase se smrští, na chatách a chalupách se používalo odedávna a pravděpodobně se bude používat i nadále. Jestliže uvažujete o nové podlaze právě ze dřeva, myslete na to, ale současně i na to, do jaké míry bude možné za několik let tuto krytinu renovovat. A právě z pohledu renovace existují krytiny z masivu, dýhované podlahy a dvou- či třívrstvé podlahoviny. Dřevěné podlahy mohou také za nevhodných klimatických podmínek vrzat, ale pokud je naolejujete, tak se tento nepříjemný efekt sníží. Dřevěnou podlahu lze také nalakovat, a takto ošetřená dřevěná podlaha je následně mechanicky více odolná než naolejovaná.

Stěrkové podlahy

Také na chalupu si můžete klidně pořídit stěrkovou podlahu. Stěrka se dá aplikovat také na stávající dlažbu, čímž se snadno zmodernizuje. Na výběr máte celou škálu barev. Mezi hodně oblíbené lze zařadit imitaci betonu nebo také mramoru či kovu. Výhodou stěrkových podlah je to, že jsou bezespáré, což je snadnější pro údržbu, a také se snadno renovují. Pod stěrkovou podlahu je také možné instalovat podlahové topení, ale musít být dodrženo zásadní pravidlo, což je pomalý náběh vytápění.