Jak odstranit vosk z podlahy?

Na tuto otázku nelze odpovědět jednoznačně, protože záleží na tom, jaký vosk a z jaké podlahy se bude muset vyčistit. Existují dvě vosková nebezpečí pro naše podlahy, a sice rozehřátý vosk ze svíček a vosky, které jsou určené k ošetření podlah.

Svíčka

Bohužel, ale ani některé specializované vosky se nemusí přesně hodit na vaši podlahu. Po jejich použití se mohou na podlaze objevit nevzhledné fleky, které nejdou odstranit.

Ale vosk z podlahy opravdu odstranit jde, avšak nesmíte zapomenout na to, že čím dříve to uděláte, tím lépe. A to platí především u dřevěných podlah nebo jiných porézních materiálů. 

Podlaha nebo koberec pokapaný svíčkou

Například osvětlení svíčkami při romantické schůzce se může změnit v noční můru. Obzvláště, když začne kapat červený vosk na světlou podlahu, nebo bílý na tmavou. Úplně nejhorší je to ale na koberci. Nakapaný vosk se můžete sice pokusit odškrábat, ale to není zrovna to nejlepší řešení. Bude to totiž dlouho trvat a navíc můžete s voskem poškrábat i podlahu. Není tedy možné z koberce vosk zcela odstranit. Proto se doporučuje jiná metoda, na kterou budete potřebovat zdroj tepla, savý papír a především trpělivost.

 • Vosk z laminátové, dřevěné, korkové, vinylové a linoleové podlahy odstraníte klasickým vysoušečem vlasů, tedy fénu. Postup je následující: Položte na vosk papírovou utěrku, vysoušeč zapněte na nejvyšší stupeň tepla a vosk můžete za jeho pomoci začít rozehřívat. Vosk změkne a vsákne se do utěrky. Pokud ještě nějaký zbude, tak ho jednoduše utěrkou setřete. Tento postup bude ale asi nutné několikrát opakovat, protože vosk taje po malých vrstvičkách. Ale pokud budete alespoň trochu trpěliví, bude podlaha zase čistá.

 • Na odstranění vosku z koberců, textilních předložek, kůží a dalších podobných materiálů budete potřebovat žehličku, papírovou utěrku a pečící papír. Na voskem pokapané místo nejdříve dejte papírovou utěrku a na ni pečící papír. Poté začněte zapnutou žehličkou po pečícím papíru přejíždět. Papír začne vosk vstřebávat. Důležité jsou ale obě papírové vrstvy. Papírová utěrka je sice dostatečně savá, aby se do ní vosk vsákl, avšak bez pečícího papíru byste ji mohly ke koberci připéct i s voskem. Pečící papír propustí ze žehličky tolik tepla na to, aby se vosk rozehřál, avšak ne dost na to, aby papír ulpěl na podkladu.

Špatný vosk na ošetření podlahy

Někdy si chcete kvůli zvýšení lesku naší podlahy koupit vosk, nebo nějaký voskový čistič podlah, ale vaší podlaze nebude zrovna vyhovovat. Proto se doporučuje takové materiály nejprve vyzkoušet na co nejméně viditelném místě. Až teprve když budete s testem spokojeni, můžete ho použít na celou podlahu.

Jestliže ale nechtěně pokryjete podlahu skvrnami, které se nedají odstranit ani horkou vodou, ani žádným saponátem, tak bude nutné, co nejdříve zakročit jinak. Nejlépe bude pořídit si nějaký specializovaný čistič z hobby marketu, který ale také raději vyzkoušejte na malém kousku podlahy. Je to v podstatě taková prevence, abyste si na podlaze neudělali ještě větší problém. Existuje hned několik typů, jak z podlahy voskový povlak se skvrnami odstranit. Avšak ne každá metoda je vhodná pro každou podlahu. Proto nějakou tu metodu zase preventivně otestujte na malém skrytém kousku podlahy.

Metody na odstranění vosku z podlahy

 1. Jemná drátěnka a tekutý písek na nádobí
  Tato metoda funguje, ale je celkem náročná fyzicky. Na postiženou plochu naneste tekutý písek na nádobí. Jemnými nejlépe krouživými pohyby tak odstraníte voskový povlak. Nakonec jej setřete hadrem nebo mopem s teplou vodou.

 2. Odmašťovací prostředky (pěny)
  Pěnu aplikujte na podlahu a přetřete suchým hadrem. Voskový povlak by měl zmizet již po první aplikaci, a pokud ne, postup zopakujte.

 3. Parní mop
  Tímto pomocníkem se vosková vrstva rozpustí a setře. Ruční mopy určené pro domácnosti ale nejsou na velkou plochu dost výkonné. Pokud jsou tedy skvrny po celé místnosti, je lepší, vypůjčit si například v půjčovně nářadí výkonnější parní mop.