Vhodná podlaha pro alergika

Podlaha ovlivňuje atmosféru a vzhled každé místnosti v bytě. Musí být schopna odolávat každodenní zátěži, jako jsou vylité tekutiny, různé nečistoty a pohyb osob a domácích mazlíčků. Tam, kde se po zemi batolí malé děti i domácí zvířata, se podlahy musí uklízet nejčastěji. Ať už zvolíte linoleum, laminát, koberec nebo dlažbu, vždycky budete řešit, jak vybranou krytinu udržet čistou a hygienicky nezávadnou tím spíše, pokud je ve vaší rodině alergik anebo astmatik. Hygienická čistota a snadná údržba je předností podlah z laminátu nebo vinylu, proto se doporučují také alergikům.

podlaha a alergie

Špinavá podlaha a alergie

Je-li podlaha špinavá, je plná bakterií a tak může způsobovat alergie. V České republice trpí tímto onemocněním každý třetí člověk včetně dětí. Pokud rodiče dítěte alergií trpí, je riziko vzniku tohoto onemocnění až 60 procent. Nejčastější je alergie na roztoče, která z uvedeného celku zabírá 40 %.  Při zařizování antialergické domácnosti je proto třeba začít od podlahy. Při mytí podlahy vám pomůže čistící a nový dezinfekční přípravek Savo bez chloru na podlahy s vůní citronu a zázvoru. Tato novinka vás zbaví všech nečistot, které se mohou objevit jak na podlaze, tak i na kachličkách, dlaždicích nebo linu. Přípravek neobsahuje chlor a váš byt krásně provoní vůní citrónu a zázvoru. Tímto přípravkem umývejte podlahu alespoň 3x týdně. Takto si zabezpečíte hygienicky čistou a domácnost bez nečistot, bakterií, nečistot, srsti a alergenů.

Jaká podlaha pro malé alergiky?

Výběr podlahové krytiny do dětského pokoje není jednoduchý. A obzvláště máte-li doma malého alergika. V takovém případě jistě víte, že téměř vše musí být přizpůsobeno jeho zdravotním potřebám a interiér bytu nebo domu se musí udržovat v naprosté čistotě.

Na podlaze tráví děti spoustu času. Zpočátku se po ní začínají batolit, přesouvají se z místa na místo a později si na ní hrají. K výběru podlahové krytiny byste tedy měli přistupovat opravdu svědomitě. Obecně je doporučována podlahová krytina, která se snadno udržuje a nedrží se v ní prach ani roztoči.

Vhodný typ podlahové krytiny do dětského pokoje byste měli vybírat podle věku dítěte. Dobré je volit takové materiály s ohledem na jejich budoucí aktivity.

Nejvhodnější podlahy pro malé alergiky jsou:

Korková podlaha

Jedná se o podlahovou krytinu, která je měkká, teplá, má zvukoizolační vlastnosti a snadno se udržuje. Vyhovuje právě alergikům, protože je antistatická a nepřitahuje prach ani roztoče. Korek je odolný proti ohni a má tvarovou paměť. To znamená, že se po zatížení a následném odlehčení vrátí do původního stavu.

Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahové krytiny jsou dalším skvělým materiálem, který je vhodný do dětských pokojů. Podlahy ze dřeva jsou velmi krásné, nezadržují prach a dokonale izolují zvuk. Mají však jednu nevýhodu, a tou je, že se jedná se finančně nákladnou podlahovou krytinu, která je náchylná na poškození.

Laminátové podlahy

Do dětských pokojů malých alergiků jsou vhodné také laminátové podlahy. Laminát dokáže dokonale nahradit vzhled dřevěné podlahy. Je také teplý, odolný a lze ho zakoupit za velmi přijatelnou cenu. Na rozdíl od korku a dřevu má ale snížený práh zvukové izolace, proto je vhodné vypodložit ho izolační vrstvou tlumící hluk.

Linoleum a marmoleum

Tyto podlahové krytiny nepřitahují prach a tak je často doporučován, jako ideální podlaha do pokojů alergiků. Jedná se o hladkou, příjemnou a teplou podlahovou krytinu, a proto může být použita i v dětských pokojích. Linoleum a marmoleum má značně vysokou životnost, odolává i mechanickému poškození a snese i drápky vašich domácích mazlíčků.

Vinylové podlahy

Také vinylové podlahy jsou výbornou krytinou hodící se do dětských pokojů, včetně pokojů velmi malých dětí. Vinyl je extrémně odolný, zdravotně nezávadný a jeho povrch měkký a hřejivý. Tato podlahová krytina je také velmi odolná vůči vodě, vlhkosti a nepoškodí jí ani sluneční světlo. Navíc se velmi snadno udržuje a snadno z ní odstraníte i skvrny od propisek a fix.

PVC podlahy

PVC - měkčený vinyl se prodává v rolích 2-, 3- a 4metrové šířce. Výborně a snadno se udržuje a na rozdíl od linolea je vhodný i do koupelny.

Koberec – pro alegiky ano nebo ne?

Všeobecně a již dlouho převládá názor, že koberce se nehodí do prostor, ve kterých žijí alergici. Říká se, že se v kobercích drží prach a roztoči, což alergikům rozhodně neprospívá. S tímto tvrzením se dá souhlasit, pokud se jedná především o celoplošné koberce. U nich je údržba, co se týká výskytu roztočů, opravdu poměrně problematická. Skvělým řešením jsou proto kusové koberce, které pokoj opticky zateplí, ale dají se snadněji vyčistit.

Vhodné koberce jsou dětské koberce vyrobené z přírodních materiálů, například z bavlny, které se dají dokonce vyprat nebo koberce ze syntetických vláken, např. z polyesteru nebo také velurové koberce s velmi krátkým vlasem.