Lepená vinylová podlaha

Vinylové podlahy jsou jedny z nejoblíbenějších podlahových krytin. V nabídce existuje ohromné množství různých vzorů, dekorů dřeva a kamene a také abstraktních motivů. V čem je ale vinylová lepená podlaha lepší než plovoucí?

lepený vinyl

Každý typ podlahy má své přednosti a nedostatky. Ať už se jedná o pohodlí při chůzi, tepelně – izolační a akustické vlastnosti, odolnost nebo i cenu. Totéž se může týkat i podlah ze stejného materiálu, které jsou však určené pro různé způsoby pokládky.

Lepená vinylová podlaha je sice mnohem levnější, ale její pokládka je náročná, a také příprava povrchu musí být provedena precizně, jinak by mohlo dojít k tomu, že podklad, na který budete chtít podlahu nalepit, nebude perfektně rovný a podlaha by pak nebyla dobře nalepena. Takováto podlaha se lepí buď přímo na beton, nebo na jiný typ podkladu bez vkládání podložky.

Výhody lepené vinylové podlahy

 1. Lepený vinyl disponuje lepší tepelnou vodivostí a zároveň se hodí také na podlahové vytápění
  Podlaháři lepí vinylovou roli i dílce rovnou na podklad bez podložky a podlaha tak přiléhá přímo k podkladu, což je mnohem lepší pro tepelnou vodivost. Lepený vinyl mívá tloušťku pouze 2–3 mm, a proto začne podlahové vytápění hřát dříve, díky čemuž nedochází k větším ztrátám.
   
 2. Nižší pořizovací cena lepené vinylové podlahy
  I když pokládku lepené vinylové podlahy nemusí většinou provádět odborní podlaháři, je cena této podlahy o trochu nižší, než je tomu u plovoucí vinylové podlahy. Dílce plovoucí podlahy jsou totiž vícevrstvé, a aby u sebe držely dobře, musí mít drážky a vodicí pera. Zhotovení plovoucí podlahy bývá také často náročnější. Protože podklad musí být nutně kvalitní a dobře vyrovnaný např. samonivelační stěrkou, tak pak nižší finanční náklady již nerozeznáte.
   
 3. Lepená vinylová podlaha může být i voděodolná
  Klasická plovoucí podlaha není vhodná do místností, ve kterých hrozí polití nějakou tekutinou a panuje v nich vlhkost. Jsou to zejména koupelny, kuchyně, prádelny. Vlhkost totiž může proniknout do spár a podlahu tak poškodit. Pokud je však lepená vinylová podlaha instalována správně, pak toto riziko nehrozí. Lepený vinyl tak můžete mít instalovaný také v koupelně, na WC nebo i tam, kde bývá více vlhko.
   
 4. Velký výběr dekorů
  Každý rok jsou na trhu nabízeny nové dekory. Vybírat si můžete z dekorů dřeva, dlažby, kamene apod. Dále jsou na výběr i ornamenty a abstraktní vzory. K dispozici jsou i různé materiály vinylové podlahy, na které vám výrobce natiskne motiv dle vašeho přání.
   
 5. Různé zátěžové kategorie vinylu i pro komerční použití
  Vinylové podlahy poskytují také velké množství zátěžových kategorií, a proto lze zátěžovou vinylovou podlahu použít i ve více zatěžovaných prostorách, jako jsou obchody, hotelové pokoje, vstupní haly, kanceláře, školy, nemocnice atd. Pro větší zátěž jsou určeny dokonce speciální typy vinylové podlahy, jako je sametový nebo tkaný vinyl.
   
 6. Vinyl lze instalovat i na schody
  Chcete mít schody ve stejném stylu jako je vaše podlaha? Pokud použijete vinylovou podlahu, pak to není žádný problém. Vinylová podlaha je vhodná i pro pokládku na schody a schodiště, do mezipatra, na bočnice a schodišťové stupně.
   
 7. Lepený vinyl se hodí i pro malé děti a zvířecí mazlíčky
  Ochranná vrstva vinylové podlahy PUR je odolná proti poškrábání, oděru a skvrnám. Z tohoto důvodu se vinyl hodí do domácností s kočkami a se psy, či jinými domácími mazlíčky. Tato podlaha dokáže odolávat i hrám malých dětí, a proto je velmi vhodná i do dětského pokoje.
   
 8. Speciální vinylová podlaha – tkaný a sametový vinyl
   
  • Tkaná vinylová podlaha - vypadá jako kombinace koberce s PVC podlahou, ale disponuje ještě lepšími akustickými vlastnostmi než běžný vinyl. Velmi odolná skleněná či polyesterová vlákna jsou opravdu utkaná na žakárových tkalcovských stavech. Podlahové dílce si můžete pořídit v podobě obdélníků, čtverců, trojúhelníků, šestiúhelníků, kosodélníků a dalších tvarů, které lze skládat k sobě.
    
  • Sametový vinyl – je podobný klasické vinylové podlaze, avšak není tak hladký. Vzhledově připomíná jemný koberec, ale přesto se neušpiní, nenasákne, dá se snadno čistit a udržovat. Třeba sametový vinyl Flotex jednoduše vyčistíte kartáčem či vysavačem a je vhodný i pro alergiky.

Nevýhody lepené vinylové podlahy

 • Příprava časově náročnějšího podkladu
 • Vyšší cena přípravy podkladu
 • Moc netlumí kročejový hluk
 • Obtížnější výměna poškozeného dílce
 • Časově náročnější pokládka podlahy
 • Není možné ji opět použít jinde