Jak položit vinylovou podlahu?

Pokud máte šikovné ruce a nechcete utrácet za služby řemeslníků nebo naopak nějaké řemeslo vykonává váš dobrý kamarád, který se vším ochotně pomůže za nižší cenu, než je obvyklé, určitě můžete přiložit ruku k dílu a položit si podlahu sami. Možná to na první pohled vypadá složitě, ale s dobrou počáteční průpravou vše půjde mnohem snadněji. Podlahová krytina jako vinyl navíc nabídne mimořádné odhlučnění, odolnost a příjemnost na dotek, pro vytápění zabudované přímo v podlaze je to jedna z nejlepších možných variant.

vinylová podlaha

Jak pokládat vinylovou podlahu? Vždy začneme vhodnou přípravou povrchu.

Příprava povrchu

Na výběr jsou obecně tři základní možnosti – klasické lepené vinylové dílce a zámkové vinylové podlahy, jakož i takzvanou samolepící variantu. Pojďme si je proto rozebrat jednu po druhé, neboť tu samozřejmě jsou určité rozdíly, které se netýkají jen náročnosti pokládky. Jako třetí je tu pak ještě takzvaná samolepící podlaha.

Lepené vinylové dílce

Lepené vinylové dílce mají tloušťku asi dva milimetry a nalepují se k podkladu pomocí podlahářských lepidel. Podklad, jako například beton, by měl být co do rovnosti naprosto precizní a hladký. Kvůli tenké podlaze se jinak vše brzy promítne i na její povrch. Výsledek pak rozhodně nebude odpovídat původním očekáváním. A pozor, to samozřejmě není vše. Potřebujete i trochu zručnosti a odborných zkušeností, protože je třeba nanést ideální porci lepidla a dobře odhadnout chvilku, kdy je třeba začít lepit. Tato pokládka proto bude nejlepší z rukou profesionálů, pokud chcete dělat vše přesto svépomocí, raději si vše nanečisto vyzkoušejte na nějakém menším povrchu, abyste v budoucnu neřešili nějaké zbytečné problémy.

Zámková vinylová podlaha

Samozřejmě, první varianta není pro kutily moc přátelská, trh si proto vyžádal i druhou možnost, kterou je vinylová podlaha označovaná také jako „zámková“. Ta je favoritem i u dalších typů podlahových krytin. Obecně platí jediné, krytina se nalepí na pevnou podložku (HFD deska), čímž dostaneme věrnou napodobeninu laminátových podlah moderní éry. Pokládá se mnohem snadněji (ideální pro domácí kutily, doslova není co zkazit) a není důležité, jestli máte precizně rovný podklad. Cenová hladina je ale samozřejmě výše než u předchozí varianty. Dokonce pro někoho možná až výrazně, což je daní za výrazně jednodušší instalaci.

Samolepící vinylové podlahy

Do třetice si pak můžeme zmínit samolepící vinylové podlahy. Jsou určeny hlavně pro nenáročné domácnosti, pokládka je až nadpozemsky snadná a výhodná je také cena za materiál. Jedinou zásadní podmínkou je perfektně vyhlazený povrch, na který se jednotlivé dílce „pouze“ přitlačí po odstranění speciální vrstvy lepenky. A na úpravy postačí pouze jednoduchý odlamovací nůž, nejsou potřeby žádné zvláštní pomůcky. Samozřejmě se očekává v místnosti s touto podlahou i slabší provoz, odolnost totiž netrhá zrovna rekordy (i když jde o snadno čistitelný povrch odolávající vodě)…