Jak čistit a udržovat koberec?

Máte doma koberec, který je zašlý a zašedlý? Určitě tedy budete chtít, aby byl opět jako nový. Nemusíte si hned kupovat zcela nový koberec, v tomto článku vám přinášíme rady a tipy na čištění a údržbu koberce. Jak tedy na to?

čištění koberce

Oživte koberec octem pro zářivé barvy

Pokud je tedy váš koberec již opravdu matný a zašedlý, oživte jeho barvy běžným octem. Nejdříve koberec vyčistěte a nakonec jej vytřete vodou s přídavkem octa. Jeho barvy budou opět krásně jasné a koberec bude jako nový.

Běžná údržba

Běžná údržba se provádí vysáváním. Koberce vysávejte často a pravidelně, extrémně namáhaná místa, jako jsou chodby nebo vchody, i častěji, protože tím zabráníte usazení nečistot do koberce. Pokud budete chtít čistit kartáčem, mějte na paměti, že nesmí být hrubý, aby se koberec mechanicky nepoškodil. V komerčních a veřejných prostorách se pak doporučuje používat výkonné průmyslové vysavače.

Mokré čištění koberců

Než-li vezmete do ruky kartáč a kbelík s vodou, ujasněte si, z jakého materiálu je váš koberec vyrobený. Na hedvábné a vlněné koberce by voda v žádném případě přijít neměla, protože by mohla poničit pevnost vláken. Vlhko navíc prosákne do spodní části, kde se vytvoří ideální prostředí pro vznik plísně. Voda by také neměla přijít na koberec v případě, že je položený na parketách nebo palubkách, tedy na dřevěných materiálech. Ale pokud je koberec položený na podlahovém vytápění, pak jde o jiný případ, protože toto vytápění se o přebytečnou vlhkost postará.

Suché čištění

Čištění suchou cestou zvládnou i citlivější materiály. Navíc se může používat častěji, což je velmi vhodné pro alergiky. Čisticí prášek na koberce je vynikající, ale při závěrečném luxování se rozpráší po celé místnosti, a vy jej pak budete muset z nábytku prachovkou smést.

Pozor na chemii

Když už za každou cenu chcete koberec čistit chemickým přípravkem, pak si jej nejdříve vyzkoušejte na místě, které není vidět (za gaučem nebo pod nábytkem), jestli jeho složení nezmění barevnost vláken, nebo koberec nijak nepoškodí.

Jak vyčistit koberec domácími prostředky?

Čištění koberců nám může dát dost zabrat, proto je dobré mít dostatek návodů na to, jak si tuto práci značně ulehčit. Každá situace potřebuje jiný přístup a speciální řešení.

Jak koberec ručně vyčistit speciálním přípravkem?

  1. Před samotným čištěním koberec důkladně vysajte.
  2. Poté si na nějakém skrytém místě vyzkoušejte, zda přípravek koberec neodbarvuje.
  3. Nachystejte si kbelík nebo hlubší lavor.
  4. Prostředek na ruční čištění koberců zřeďte v poměru uvedeném na návodu s teplou vodou.
  5. Čistící roztok rychlým mícháním zpěňte.
  6. Pěnu nanášejte na koberec buď speciálním kartáčem na čištění koberců a čalounění nebo molitanovou houbou.
  7. Až bude pěna s nečistotami úplně vyschlá, vysajte ji vysavačem.

Pravidelná odborná péče

Koberec v klasické domácnosti by se měl odborně čistit každých 12 až 18 měsíců. Pokud budete koberec nechávat čistit pravidelně, pak je odstraňování skvrn a jeho denní údržba mnohem snadnější.

Využití odborného čištění je velmi výhodné. Vybavení odborných firem je totiž mnohem výkonnější, než vaše domácí. Skutečný odborník svým přístrojům rozumí a zná čisticí prostředky, které odpovídají rozdílným typům kobercových vláken, a proto váš koberec krásně vyčistí.