Údržba a čištění vinylové podlahy

Povrch vinylové podlahy je odolný proti poškrábání a dobře tlumí kročejový hluk. Vinylové podlahy snesou vysoký stupeň zátěže a jsou protiskluzné. Jsou vhodné pro alergiky a mají výborné tepelně izolační vlastnosti.

Přípravek na údržbu vinylové podlahy

Čištění vinylových podlah

Když budete chtít vyčistit vaši vinylovou podlahu, budete ji muset zbavit různých fleků, zaschnuté špíny a nečistot usazených v její samotné struktuře. Proto budete muset sáhnout po přípravku, který je určený na PVC nebo vinylové podlahy. Nedůležitější však je, že se musí jednat o čistící prostředek přímo na odstranění nečistot z povrchu vinylové podlahy.

Většina výrobců vinylových podlah má ve své nabídce také čistící přípravky, které jsou určeny přímo pro jejich výrobky. Doporučuje se je používat, protože jsou vyzkoušené právě na těchto podlahách a je tedy zaručené, že budou fungovat bez jakéhokoliv poškození podlahy.

Pokud je podlaha čistá a je na ní pouze prach a žádné fleky či usazená špína, přípravky vůbec nepoužívejte. Vinylovou podlahu pouze vysajte, nebo se prachu zbavte navlhčeným mopem. Setřít podlahu můžete také mopem navlhčeným ve vodě s naředěným čistícím přípravekem, ale ne v takovém poměru jaký se udává při silném znečištění.

Údržba vinylové podlahy

Údržba vinylové podlahy znamená, vytvořit na její vrchní vrstvě jemný ochranný film, který odpuzuje přilnavost špíny a nečistot. Tento film zároveň působí tak, že zvyšuje otěruvzdornost a ve velké míře zlepšuje optiku vinylové podlahy. Proto musíte opět sáhnout po přípravku na PVC a vinylové podlahy, ale tentokrát to musí být přípravek na údržbu anebo ošetření. Tímto přípravkem by se měla vinylová podlaha setřít přibližně jednou za měsíc.

Upozornění

Přípravkem na údržbu či ošetřování vinylové podlahy vytírejte pouze již vyčištěné podlahy, tedy vinylové podlahy, které jsou zbavené prachu a špíny. Pokud byste totiž na špinavou vinylovou podlahu použili prostředek na údržbu, vytvořil by se na těchto nečistotách již zmíněný film a ten by pak všechnu špínu na podlaze zakonzervoval. Tím by byla značně snížena možnost dalšího čištění. Určitě si na toto dávejte velký pozor!

Nejlepší je ošetřit vinylovou podlahu přípravkem na údržbu ihned po montáži.