Jak vybrat vhodnou barvu nové podlahy

Při výběru podlahy je zapotřebí myslet nejen na její praktické využití, ale věnovat pozornost byste měli také estetické stránce. Výběr podlahy by měl podléhat nejen požadovanému finálnímu výsledku, ale také vlivu stávajících barevných prvků v interiéru.

barevná podlaha

Podlaha ovlivňuje velkou měrou celkový ráz interiéru a právě od podlahy by se měl také odvíjet výběr interiérových dveří, nábytku a dekorací. Není to však jen barva podlahy, která se na vzhledu interiéru velmi podílí, ale důležitý je také vzor, a těch je na trhu celá řada.

Jak dodat prostoru na útulnosti

Ať už je místnost malá nebo velká, bude barva podlahy vždy ovlivňovat prostorový pocit v místnosti. Barvy a dekorace, které si vyberete pro podlahu a stěny, budou mít také velký vliv na atmosféru v místnosti. Pokud je vaše místnost velká a široká, pak zvolte teplé a tmavé odstíny podlahy. Tyto barvy totiž místnosti opticky zmenšují a místnost pak působí útulněji. Vhodné jsou teplé odstíny hnědé s odstíny červené, které působí lehce rustikálně.

Chcete prostor opticky zvětšit?

Jasnou volbou při zařizování malé místnosti, kterou je třeba prosvětlit a opticky zvětšit, by měla být světlá podlaha. Světlé barvy totiž odrážejí světlo, a tím způsobují, že místnost působí větším dojmem. Jsou také symbolem čistoty a klidu, čímž působí relaxačně. Jestli tedy počítáte každý centimetr vaší malé místnosti, vybírejte správné barvy, kterými docílíte velkého rozdílu. Použijte světlejší barvy podlahy, jako je např. béžová nebo světlý dub. Tyto barvy dokážou místnost opravdu opticky zvětšit. Celkově shrnuto, čím jsou barvy světlejší a studenější, tím více se místnost bude zdát větší.

Jak ovlivnit charakter interiéru

Když budete vybírat podlahovou krytinu pro váš interiér, berte ohled na vzhled místnosti a kvalitu podlahy. Také podlahou lze celý interiér sladit do oblíbeného stylu, ať už se jedná o klasický styl v podobě parket, francouzský nebo rustikální styl.

Tmavá nebo světlá podlaha?

Zdá se to být jako velmi jednoduché rozhodnutí, když si stačí vybrat jednu ze dvou možností. Avšak tak jednoduché to být nemusí, protože podlaha je základem každé místnosti a její barva právě rozhodne o tom, jaký ráz bude výsledná místnost mít.

Světlá podlaha

Světlá podlaha má tu přednost, že opticky zvětšuje prostor, protože více odráží světlo. Světlá podlaha se skvěle hodí do menších a tmavých místností, které krásně rozjasní. V kombinaci s tmavším nábytkem vynikne nejlépe.

Tmavá podlaha

U tmavých barev je to přesně naopak. Tmavá podlaha místnost oproti světlé opticky zmenšuje. Pokud si vyberete tmavší podlahu, tak interiéru vdechnete teplo domova. I tmavší podlaha vynikne v kombinaci se světlým nábytkem, který může být např. v bílé barvě.

Bílé, šedé a černé podlahy

Podlahy v bílé, šedé nebo černé barvě působí v místnosti velice nadčasově a hodí se hlavně do moderních interiérů. Černá barva podlahy působí luxusně a šedá dá interiéru eleganci. I když zvolíte bílou podlahu, nic nepokazíte.

Béžové podlahy

Tyto podlahy v dekoru dub, buk a javor působí příjemně a velmi útulně.

Hnědé podlahy

Hnědé podlahy je možné považovat za univerzální. Dají se totiž snadno kombinovat a jsou vhodné téměř do každého interiéru.

Barvy také vytváří náladu v interiéru

Barvy v interiéru ovlivňují také naši psychiku. Béžové nažloutlé barvy působí teple, útulně a optimisticky. Například podlahy, které mají dekor dubu, buku nebo javoru, vyvolávají v místnosti velmi teplý pocit. Hnědá barva je složena z více vrstev, a to znamená, že ji lze kombinovat také s jinými barvami. Není mdlá, působí univerzálně a hodí se do mnoha interiérů. Velké množství využití má také šedá barva, je elegantní a v současnosti velmi populární, především její teplé odstíny, které vypadají moc dobře zejména s výraznými barvami. V některých interiérech jsou kombinovány komplementární barvy pro podlahu a stěny, které mají za cíl dosáhnout kontrastu. V jiných situacích se kombinují odstíny stejné barvy, avšak v tmavším a světlejším provedení. Tím se vytvoří klidné efekty, ale je potřeba dávat pozor na to, aby nepůsobily monotónně.

V některých interiérech se kombinují komplementární barvy pro podlahu a stěny s úmyslem dosáhnout kontrastu. V jiných situacích se dává přednost kombinaci tón na tón. To znamená, že se kombinují odstíny stejné barvy, ale v tmavším a světlejším provedení. Lze tím vytvořit velmi harmonické a klidné efekty, avšak je třeba dávat pozor na monotónnost.

Co můžete ještě udělat?

Nikdy nevybírejte barvu jen v prázdné místnosti. Musíte zajistit, aby ladila s atmosférou a celkovým stylem. Pokud máte designový nábytek a chcete ho zvýraznit, pak použijte přírodní barvy. Ty vytvoří neutrální pozadí a nábytek pak bude moci hrát hlavní roli v místnosti.

Při výběru barvy podlahy je dobré, vzít s sebou něco, co reprezentuje váš interiér, např. vzorek barvy nebo dřeva ze skříně z té místnosti, do které hledáte novou podlahu. Tyto drobnosti mohou být velice užitečné pro určení správné barvy podlahy a navíc se vám bude snáze rozhodovat.