Jakou podlahu pro byt s omezeným rozpočtem?

V současnosti jsou velmi populární podlahové krytiny, jako je dřevo a PVC, i když nabídka je mnohem širší. Výběr však často závisí na ceně za metr čtvereční, která může být až desetkrát vyšší. Ale krásná podlaha nemusí být přitom drahá. Nejlevnější podlahy se vyrábějí buď z PVC, nebo z laminátu či vinylu.

Jakou podlahu pro byt s omezeným rozpočtem

PVC podlaha

PVC podlahy neboli tzv. syntetická linolea se těší velké oblibě, a proto jsou velmi často používanou podlahovinou. Tato podlahová krytina již dávno jen obyčejná, ale při eventuálním požáru je i bezpečná. Pokud si toto syntetické linoleum pořídíte, ocení to i vaši sousedé, neboť tento materiál disponuje výbornými zvukovými a izolačními vlastnostmi. V podstatě se jedná o pevný, zdravotně nezávadný a na došlap příjemný materiál.

Při správné pokládce se PVC po dlouhou dobu nijak nedeformuje, zachovává si barevnou stálost a je teplý na dotek. Vždy však záleží na tom, do jakých prostor si PVC budete chtít pořídit. K dostání jsou totiž i dosti tvrdé PVC podlahoviny, které jsou učeny přímo do velmi zatěžovaných prostor.

Díky moderním výrobním technologiím mají podlahoviny z PVC výrazné přednosti kterými jsou především:

  • rozmanitý vzhled a dezény vč. věrohodné imitace dřeva a materiálů, jako je například kámen nebo keramické dlažba,
  • znatelná měkkost, 
  • jednobarevné typy těchto podlah.

Bohatý výběr

PVC podlahy mají bohatou nabídku různých barev a dezénů. Takové podlahové krytiny velmi dobře vypadají v dětských pokojích a předsíních, anebo jsou i vhodným materiálem pod koberce.

Více informací: PVC podlaha

Marmoleum

Mezi další levné podlahové krytiny patří marmo podlahy, které se podobají linoleu a vyrábí se z obnovitelných přírodních materiálů, jakými je například pryskyřice, vápenec, olej, korková drť či dřevitá moučka. Jedná se tedy o ekologickou variantu nezatěžující životní prostředí. Marmoleum má také téměř neomezené možnosti při tvorbě rozmanitých vzorů a barev a to vše dle přání klienta. Pokládka marmolea se z hygienických a dekorativních důvodů řeší svařováním za tepla.

Další pozitivní vlastností marmolea je jeho vysoká odolnost, díky které jej lze instalovat do jakýchkoliv prostor.

Použití marmolea

A kde všude se dá marmoleum využít? Klidně se dá říci, že použití marmolea je neomezené a mimo to dokáže skvěle zvelebit váš interiér a hodí se i do komerčních objektů. Čím dál častěji se s ním tak setkáte ve zdravotnických zařízeních, v kancelářích, obchodních centrech a ve školkách či školách.

Více informací: marmoleum

Přírodní linoleum

Přestože se PVC často nazývá linem, je opravdové linoleum docela jinou krytinou. Je to ryze přírodní materiál, který je vyráběn z pryskyřice, dřevité moučky a lněného oleje. Linoleum je velmi pevné a odolné, a proto může být až několikrát dražší než PVC. Nejznámějšími značkami, pod kterými se linoleum prodává je Artoleum, Marmoleum, Linosom, Marmorette aj.

Více informací: linoleum

Laminát

Laminátové podlahy si oblíbilo mnoho lidí, protože nabídka spousty barev a vzorů a především příznivé ceny těchto podlahových krytin lákají. Levnější typy laminátu si můžete pořídit za stejnou cenu jako PVC. Občas se podlaze z laminátových dílů říká plovoucí podlaha, a to dle způsobu pokládky. Avšak ne všude je laminát tím nejlepším řešením pro pokládku podlahy, což nejlépe posoudí odborníci na tuto činnost.

Laminátová podlaha je složena z několika vrstev, přičemž základem je materiál, který se vyrábí lisováním dřevěných zbytků na požadovanou tloušťku. Podle způsobu výroby se tato krytina dělí na vysoko-, a nízkotlaký laminát. Vysokotlaký je samozřejmě lepší, protože podlaha je nejen vyšší, ale i odolnější a déletrvající.

Více informací: laminátová podlaha

Korek

Korkové podlahy jsou čistě přírodní a vyrábějí se z vnější kůry dubu korkového. 

Existují dva typy korkových podlah:

  • korková podlaha z klasických dlaždic, které se k podkladu připevňují lepením, a které jsou navíc i cenově dostupné,
  • korek v podobě plovoucí podlahy.

Korkové dlaždice se vyrábějí jak v přírodním zbarvení, tak i barvené, na kterých lze vytvářet pozoruhodné obrazce. Jsou velmi příjemné na dotek, dá se po nich chodit i naboso a navíc skvěle tlumí hluk. Stejnými vlastnostmi disponují i korkové plovoucí podlahy, které se velmi rychle pokládají.

Korek má však i své nevýhody, mezi které patří nízká mechanická odolnost, a proto se doporučují např. do dětských pokojů a ložnic, kde nejsou tolik namáhané. V chodbě je však může poničit písek nebo drobné kamínky z podrážek.

Je však důležité, aby byl korek vždy ošetřen olejem, lakem anebo voskem a to i tehdy, když si zakoupíte přírodní podlahu bez jakéhokoliv ošetření. Tyto podlahy vyjdou sice nejlevněji, ale zato je s nimi více práce, protože po její instalaci si je budete muset natřít sami.

Více informace: korková podlaha

Dlažba

Jako doživotní a zároveň nezničitelná dlažba je označována keramická dlažba, která během posledních let prošla velkou přeměnou. A tak se rozšířila z tradičních kuchyní, chodeb a koupelen i do pracoven, ložnic nebo obývacích pokojů.

Dnešní dlažba zvládne díky svým vzorům dokonale imitovat dřevěná prkna, pravou kůži nebo kámen. Široká je taktéž nabídka nejrůznějších barev a vzorů, přičemž moderním trendem jsou dnes zejména výrazné metalické povrchy.

Více informací: dlažba

Dřevo

O něco levnější je i plovoucí dřevěná podlaha, kterou však lze zbrousit jen do určité míry, což závisí na tloušťce vrchní vrstvy. Pokud si však dřevěnou podlahu položíte sami, ušetříte celkem značnou částku, ale musíte počítat s tím, že její životnost bude o něco kratší.

Mezi cenově dostupné dřevěné podlahy se řadí i palubky, které si získávají místo jak v chalupách, tak i v bytech a rodinných domech. Jsou opracovány a ošetřeny tak, že je můžete snadno vytírat.

Na kolik celkem vyjde výběr a pokládka podlahy?

Mějte na paměti to, že cena za metr čtvereční podlahové krytiny nebývá většinou nikdy konečná a u podezřele levných podlah je nutné počítat s vyššími náklady za pokládku. Ty nejlevnější podlahoviny bývají slabší a jsou určeny spíše jen k nalepení, což se vám při pokládce může prodražit. A pokud jde o výběr nějaké levné podlahy, tak je lepší se předem zdarma poradit anebo rovnou navštívit vzorkovnu podlah.

Příklady ceny za pokládku podlahové krytiny v bytě o podlahové ploše 80 m2 včetně vyhlazovací stěrky, penetrace, lišt, lepidla a dokončovacích prací.

  • Pokládka lepené vinylové podlahy - cca 490 Kč/m2 ,
  • Pokládka lepené dřevěné podlahy - cca 460 Kč/m2 ,
  • Pokládka lepeného PVC - cca 420 Kč/m2 ,
  • Pokládka lepeného marmolea - cca 620 Kč/m2 ,
  • Pokládka lepené korkové podlahy - cca 820 Kč/m2.

K cenám se připočítává ještě DPH. Jestliže si objednáte materiál i práci, pak vám bude za pokládku podlahy v nemovitosti na bydlení připočítáno 15 % DPH. Pokud si však zakoupíte jen materiál, činí sazba DPH 21 %. Vždy je však lepší nechat si náklady spočítat individuálně, kalkulace ceny za instalaci podlahy je zdarma. 

Možné budoucí náklady – opravy a údržba podlahy

Poslední položkou, se kterou je dobré při výběru podlahové krytiny počítat, je nezbytná pravidelná údržba. Některé podlahoviny jsou prakticky bezúdržbové, jiné zase musí být udržovány pravidelně, což opět závisí na typu podlahy. Zkušení prodejci vám rádi poradí s výběrem i její údržbou a na vaše přání vysvětlí, jak řešit případné opravy vámi zvolené podlahové krytiny.

Více informace: dřevěná podlaha