PVC dlaždice

Nedávno se na trhu objevil další nový typ PVC krytiny. Jedná se o podlahové dlaždice vyrobené z vinylu (polyvinylchloridu), známého jako PVC. Tato krytina je sice podobná linoleu, avšak její výrobní technologie je jiná.

PVC vinylové dlaždice

Tuto inovativní podlahu a její výhody jistě ocení ten, kdo se během renovace podlahy někdy dostal do styku právě s vinylovými podlahami. Tato odolná a vysoce kvalitní PVC dlažba je vhodná jak do obytných místností, tak i do oblastí a objektů vyžadujících značnou odolnost.

Složení PVC dlaždic

PVC dlaždice jsou složeny z vinylu a pryskyřice. K nim jsou přidávány ještě změkčovadla, stabilizátory a někdy i různá plniva pro zvláštní vzhled nebo vlastnosti. Zahřátá směs se následně lisuje a výsledný materiál disponuje vysokou hustotou, i když stále zůstává tažný a pružný.

Dalším složením PVC dlaždic jsou dva typy linoleových dlaždic, kterými jsou vinyl a křemenný vinyl. Druhá možnost je sice o něco dražší, ale zato hustší s vyšší odolností proti opotřebení.

PVC dlaždice jsou složeny z několika vrstev, kterými jsou:

 • dvě základní vrstvy,
 • film s obrázkem,
 • ochranná průhledná vrstva z PVC,
 • vrstva z polyuretanu odolná proti opotřebení.

Typy PVC dlaždic

Na instalaci podlahy existují samolepící PVC dlaždice a také tradiční dlaždice, pro které je však nutné použít lepidlo. Tento podlahový materiál se lepí na celý čistý a rovný povrch. K dispozici jsou také mechanické a lepící dlaždice se zámky. Těmito zámky jsou vzájemně spojeny části tohoto typu dlažby, přičemž samotný povlak pak vypadá jako by se základnou spojený nebyl. Tato metoda je známá jako „plovoucí“ podlaha.

Zámková PVC dlažba dosáhla postupem času velké oblíbenosti. Je možné ji totiž aplikovat prakticky do všech provozních místností. Taktéž je vysoce odolná a nenáročná na údržbu a navíc skvěle vypadá. S ohledem na rozměry podlah se doporučují různé typy, které díky svým kvalitním vlastnostem poskytnou v daném prostoru tu nejlepší funkčnost a splní tak vaše očekávání.

Podlaha z vinylových PVC dlaždic

PVC dlažba je raritním podlahovým řešením, jenž vyniká jednoduchostí a odolností. Podlahové systémy jsou speciální PVC krytiny vhodné do komerčních, bytových i průmyslových prostor, Díky speciálnímu zámkovému provedení se PVC dlažba vyznačuje vysokou zátěžovou i chemickou odolností, snadnou údržbou, jednoduchou a rychlou pokládkou.

Pro její dokonalý vzhled je možné použít podlahové nájezdy a rohy, které zabrání poškození hran dlažby.

PVC podlaha zajistí nový vzhled celé místnosti, a to vše za pár minut, bez spousty nářadí, nečistot a především čekání. Při výběru musí být současně se třídou zohledněna tloušťka ochranného filmu. Optimální volbou pro byt a dům je síla dlaždice 3 mm a síla ochranné vrstvy 0,3 mm.

Výhody a nevýhody vinylových podlah

Podlahová krytina z vinylových dlaždic má spoustu výhod. Jedná se především o níže uvedené:

 • Vysoká pevnost povlaku.
 • Snadná pokládka. Podlahové PVC dlaždice včetně lepených se snadno instalují a při instalaci není třeba odstraňovat všechen nábytek z místnosti, jako je tomu při pokládce linolea. Můžete ji například posunout o jednu polovinu a pak vše přemístit na již položenou polovinu.
 • Snadná údržba a těsnost. Při správné pokládce se podlaha hermeticky uzavře, a tak se nemusíte obávat úniku vody. Můžete ji setřít jakýmkoliv způsobem. Péče o PVC podlahy je daleko jednodušší než o linoleum a laminát.
 • Podlahové vinylové dlaždice jsou reprezentativní
 • Podlahové PVC dlaždice jsou protiskluzové, přestože jsou mokré.
 • Podlaha je jakoby „tichá“. PVC dlaždice pro podlahu se instalují bez podkladu rovnou na základnu. Ale i tak disponují dobrými zvukotěsnými vlastnostmi.
 • Po pádu těžkých a ostrých předmětů nezůstávají na podlaze žádné stopy.

Údržba

PVC podlahy snadno vyčistíte pouze vodou s běžným saponátem. Tyto podlahy se pyšní vysokou odolností vůči zředěným a slabým kyselinám, mýdlům, alkáliím a rozpouštědlům. Podlaze neublíží ani nafta a silné kyseliny, pokud ji ihned po potřísnění důkladně opláchnete a očistíte. 

PVC dlaždice udržují svůj tvar, nepraskají a jsou velmi odolné vůči jakémukoliv poškození. A co byste měli udělat, jestliže by značně silným úderem k poškození podlahy přece jen došlo? Pak ji zvládnete za pár minut opravit sami. Stačí poškozenou dlaždici pouze vyjmout a vyměnit za novou. Za chvíli na ní nic nepoznáte, podlaha bude stále jako nová.

Další výhodu nabízí tento typ dlažby i v případě rozšíření škůdců ve vaší domácnosti. Běžné podlahy je většinou nezbytné vyměnit celé, avšak PVC dlažbu postačí rozložit, problémy se škůdci vyřešit, dlaždice řádně umýt a uložit zpět.