Vhodná podlaha pro domácí mazlíčky

Pro majitele psů a koček neexistuje v podstatě žádná správná podlahovina. Jejich čtyřnozí přátelé se totiž chovají zcela odlišně, což jim může velmi znesnadnit hledání té správné podlahy.

podlaha pro domácí mazlíčky

Faktem ale je, že podlaha, která by se hodila pro domácí zvířata, jako jsou psy, kočky atd. by měla být co nejvíce kluzká a hlavně velmi odolná proti jejímu poškrábání. Proto si vyberte nějako podlahu s třídou použití 23 a vyšší, neboť právě ty jsou nejvhodnější pro aktivní soukromé využití.

Ideální podlahová krytina by se měla snadno ošetřovat a u chovatelů psů nebo koček odpuzovat i zápach. Problémem však je také hluk, který lze vhodnou podlahovinou snížit nebo zcela zabránit.

Ale ne každá podlaha se hodí do domácnosti se psy a kočkami, protože i malé drápky domácích mazlíčků dokážou nadělat pořádnou „paseku“. Psy a kočky totiž dělají na podlaze rýhy, přičemž platí, že čím většího mazlíčka máte, o to více podlaha trpí.

Dalším problémem jsou „loužičky“, které nadělají hlavně mláďata zvířat. Pokud je nestihnete včas řádně vyčistit, zůstanou po nich barevné skvrny a v případě dřevěné či laminátové podlahy dokonce výdutě.

A tak než si pořídíte vhodnou podlahovou krytinu, důkladně si všechno promyslete.

Podlahy vhodné pro domácí zvířata a jejich výhody a nevýhody

1) Korkové podlahy a koberce 

Měkké podlahové krytiny, jako jsou koberce a korkové podlahové krytiny, jsou hezky teplé, velmi tiché a jednoduše spárovatelné. Nevýhodou těchto podlahových krytin je jejich nedostatečná odolnost proti vlhkosti, což může být problém hlavně u malých, znečištěných, starších a nemocných zvířat. Do koberců se zase často zachytí zvířecí chlupy a různé nečistoty, které se dají odstranit jen s velkou námahou. Čištění těchto podlahovin je velmi časově náročné.

2) Kamenné koberce a keramické podlahy

Výhodou tvrdých podlahových krytin z kamene, keramiky, mramoru či břidlice je jejich snadné a rychlé vyčištění a k tomu ještě optické zakrytí jakýchkoliv škrábanců nebo známek opotřebení, které jsou u našich čtyřnohých přátel zcela normální.  

Tyto povrchy jsou velmi hladké a studené, což může být pro naše kamarády nepříjemné nejen na ležení. Jsou nebezpečné nejen pro zvířata, ale  pro lidi, neboť mohou být příčinou jejich rychlého uklouznutí.

Tyto podlahové krytiny jsou také relativně hlasité a drápky zvířat jsou na tvrdém povrchu jasně slyšet. A proto nejsou zrovna těmi ideálními podlahami pro domácí zvířata.

3) Parkety a lamináty

Dřevěné parkety jsou v podstatě velice robustní podlahovou krytinou. Při hledání těch správných dřevěných parket byste však měli myslet na všechny zvyky svého mazlíčka. Čtyřnozí přátelé by mohli na hladkých parketách potažených lakem rychle uklouznout a o to více by byly škrábance znatelné.

Naolejované parkety zase poskytují psům a kočkám větší podporu při běhu a navíc je lze bez jakýchkoliv problémů krásně zbavit známek používání. Pokud však jsou naolejované parkety vyrobeny z dubu, mají tu nevýhodu, že jsou až příliš citlivé na vlhkost, protože obsahují kyselinu tříslovou, která reaguje na moč a tím se vytváří ošklivé černé skvrny. Toto zabarvení pak proniká hluboko do dřeva, a tak se musí takovéto parkety zcela vyměnit.  

Zato povrch laminátové podlahy je pevně utěsněný melaminovou pryskyřicí, která je dobře odolná vůči vlhkosti a navíc je i antibakteriální. Pro majitele domácích mazlíčků tak skvrny od moči na tomto typu podlahy nejsou a nebudou velkým oříškem, neboť takováto podlaha je i velmi snadná na údržbu. 

4) Vinylové podlahy, linoleum a PVC

Pružné podlahové krytiny jsou díky svému charakteru velkým přínosem pro každého majitele domácích zvířat. Gumový povrch totiž poskytuje domácím mazlíčkům stabilní držení a také je ideálně chráněn proti vzniku skvrn a poškrábání. Kromě toho dokáže povrch těchto podlah poměrně dobře pohlcovat hluk.

Vinylové podlahy a linoleum jsou velmi odolnými materiály, které jsou teplé jak na nohy, tak i na tlapky, a nejsou citlivé na moč. Jedinou nevýhodou těchto podlahových krytin je jejích obtížná oprava výrazných škrábanců či velkých stop po kousnutí a většinou je nezbytné je vyměnit jen na velké ploše nebo úplně.

Na závěr

Než začnete vyhledávat nějaké vhodné podlahy pro domácí zvířata, měli byste analyzovat chování vašeho čtyřnohého přítele. Do konečného rozhodnutí byste měli zahrnout i váš každodenní život, počet zvířat a jejich temperament, specifika místností, počet lidí v domácnosti apod. Tyto otázky vám pomohou určit intenzitu zatížení, kterému může být nová podlaha vystavena, a také se zorientovat ve velkém množství vhodných podlah.