První čištění podlah po ukončení pokládky

O každou novou podlahu je potřeba začít pečovat ještě dříve, než se na ni poprvé postavíte. První čištění a ošetření po pokládce by měla provádět odborná firma, která se o její položení postarala. Musí se odstranit výrobní a montážní nečistoty a připravit podlahu na první ošetření.

mytí podlahy

K tomuto ošetření se používají speciální produkty s vyváženým obsahem rozpouštědel a dalších pomocných látek jako jsou polymerové disperze, vodou ředitelné polymery či mýdla. Na závěr se povrch neutralizuje

Při tomto prvotním ošetření jde především o vytvoření ochranného filmu, který povrch podlahy uzavře a tím zamezí vniknutí nežádoucí vlhkosti a nečistot. Ochranný film současně usnadňuje běžné čištění podlah při následném provozu.

Ošetření se provádí dvěma způsoby:

  • Ošetření polymerovými disperzemi – používají se vodou rozpustné polymerové disperze pro méně zatěžované prostory, vodou nerozpustné tvrdé polymerové disperze s kovovými přísadami nebo bez nich, speciální polymerové disperze, které jsou odolné vůči desinfekcím a běžným rozpouštědlům. Můžete si zvolit lesklý nebo hedvábně matný vzhled povrchu. Samozřejmostí by měly být protiskluzné vlastnosti ochranné vrstvy.
  • Vytvoření ochranné vrstvy speciálními ošetřovacími produkty na bázi vodorozpustných polymerů nebo mýdla. V tomto případě se vytvoří roztok produktu s vodou a ochranná vrstva se po zaschnutí přeleští. Výsledný vzhled povrchu je hedvábně matný a protiskluzný.

Takto ošetřená podlahovina je odolná proti působení vody a vlhkosti, odpuzuje nečistoty a ulehčuje běžné čištění. Je zapotřebí věnovat velkou pozornost podlahám antistatickým, elektricky vodivým nebo odvodivým. Není vhodné je ošetřovat polymerovými disperzemi, neboť dojde ke změnám odporu povrchu a tím i k omezení vlastností krytiny.